Genel

Aile Avukatı Nedir? Ne İş Yapar? Ne Kadar Ücret Alır?

aile-avukati-2

Aile avukatı, evlilikleri kamu nezdinde yasallaşmış bir ailenin her türlü hukukunu korumaya yönelik danışmanlık veren kimselerdir. Bu hem ailenin haklarını dışarıya karşı koruma anlamına gelir hem de aile içerisinde yaşanan anlaşmazlıkların hukuk zemininde giderilmesi anlamını taşır. Yan, anlaşmalı ya da çekişmeli boşanmalarda fertlerden biri temsil edilir. Aslında bir nevi aile hekimi manası da taşır. Özellikle boşanma hukuku alanında deneyimli olması gerekir bu kişilerin. Sadece boşanmada değil diğer dallarda da deneyim sahibi olması beklenir. Zira hangi hukuk türünde bir ihtiyaç doğacağı önceden kestirilemez.

Bugün her ailenin muhakkak bir aile avukatı olması önerilmektedir. Hür Hukuk Bürosu da bu zaruri ihtiyacı gidermek adına geniş ve deneyimli bir kadro oluşturdu. Özellikle İstanbul bölgesindeki ebeveynlerin büyük bir çoğunluğu günümüzde bizlerin hizmetine başvurmaktadır. Neden böylesine önemli olduğunu anlatma gereği duyduk. Yazının devamını muhakkak okumanızı tavsiye ediyoruz.

aile-avukati-1

Aile Avukatı Nedir?

Aile hukukunda deneyim kazanmış, bu alanda birçok dava görmüş ve alanında yetkinlik kazanmış kişilere aile avukatı adı verilir. Yasalarımızda böyle bir sıfat tanımlaması olmasa da zamanla toplumlar böyle bir unvanı dile getirmişler. Yani hukukta aile avukatı diye bir branş yok. Çok kapsamlı bir alan. Borç, alacak, velayet, boşanma, zina gibi çok çeşitli bir örneklendirme yapılabilir. Aslında ikili ilişkilerdeki her türlü anlaşmazlıklarda bu yetkin kişilere ihtiyaç duyulmaktadır demek daha doğru bir tanımlama olacaktır.

Medeni kanun, aile ile ilgili davalara bakacak avukatların yetkin olması gereken bir alandır. Her hukuk alanındaki avukatlar aile işlerine bakamaz. Yani bir avukatlık bürosuyla anlaşacağınız zaman bu gelişigüzel olmamalı, iyi bir araştırma neticesinde karar vermeniz gerekiyor. Hür Hukuk Bürosu ile iletişime geçerek bu taleplerinizi giderebiliyorsunuz.

Medeni hukuka dayalı davalar kanunlar gereği bulunulan şehrin aile mahkemelerinde görülür. Eğer bulunulan bölgede bir aile mahkemesi yok ise dava Asliye hukuk mahkemesine aktarılır. Buralara avukatlar tarafından dilekçeler verilir ve duruşma için tarih alınır. Süreç karmaşık ve zordur. Ama bu yolu kolay kılmaz bir avukattan danışmanlık ile hizmet alarak mümkün olabilmektedir.

Aile Avukatı Ne İş Yapar?

Aile avukatı en başta boşanma davalarına bakar. Zira aile içerisinde yaşanabilecek en sık ve en kapsamlı dava türü budur. Kimi zaman bu çekişmeli olmaktadır. Bazen de anlaşmalı bir şekilde boşanmalar gerçekleşir. Bazı bireyler anlaşmalı boşanırken bir avukatın gereksiz olduğunu düşünüyor. Hatalı bir yaklaşımdır bu. Dilekçe verme süreçlerinde fazlasıyla ihtiyacınız olacak. Şimdi de aile avukatı ne iş yapar? sorusuna kapsamlı bir yanıt verelim.

Aile avukatının görev ve sorumluluk alanları:

  • Anlaşmalı boşanma davalarına katılır.
  • Çekişmeli boşanma davalarına bakar.
  • Nafaka taleplerinde hukuki savunma yapar.
  • Manevi tazminat davası açar ve takip eder.
  • Soybağı reddi türü davalarda bulunur.
  • Babalık davalarına katılır.
  • Velayetin değiştirilmesi davasına bakar.

Bunlar iki taraflı anlaşmazlıklarda bakılan davalardır. Bir de aile içi değil de aile dışındaki hukuki problemleri çözmede hizmet verir. Örneğin ailenizin dışarıdan birileriyle yaşayacağı problemlerde, davalarda size hukuki danışmanlık verir. Karakola ifadeye çağrıldığınızda gelip süreçte yanınızda olur ve hak kaybı yaşamanızı önler. Genel misyonunu bu şekilde toplayabiliriz aile avukatının.

aile-avukati-3

Aile Avukatı Danışma

Aileler toplumun en küçük birimleridir. Toplumsal değerlerde çok önemli bir yere sahiptir. Çiftler bu bağlamda hastalıkta ve sağlıkta birbirlerinin daime yanında olacağı sözüyle evlenmektedirler. Ancak süreç ve yıllar içerisinde yaşanan birçok faktör, ayrılık sebebini doğurabilmektedir ne yazık ki. Günümüzde boşanma için mahkemelere başvurmalarda oranlar büyük oranda artmış durumda. Bu durum da bizlere aile avukatı hizmetlerinin ne derece önemli olduğunu bir kez daha göstermiş oluyor.

Aile avukatı danışma konusunda çok birey talepte bulunmaktadır. Boşanma, velayet, soybağı, tazminat ve nafaka gibi konularda bireyler hukuki kaideleri bilmez. En azından bir ön bilgi almak isterler çoğu zaman. Peki ama bu mümkün mü? Hür Hukuk Bürosu ile mümkün. Ofisimizden randevu alarak aklınızdaki soruların yanıtı için bizden fikir alabiliyorsunuz. Eğer kabul ederseniz de sizlerin sonraki süreçte danışmanınız oluyoruz. Velayet verdiğiniz taktirde dava açma, takip etme ve davada adınıza savunma yapma gibi görevlerde bulunuyoruz.

Çiftler evlenirken gösterdikleri medeni duruşu çoğu zaman boşanırken gösteremiyor ne yazık ki. Kötü bir süreç ilerliyor ve çekişmeli adı verilen boşanma başlıyor. Bu davalar çok uzun yıllar sürebiliyor. Bireyin elbette kendini savunma hakkı her zaman var ancak bu tür durumlar büyük oranda hak kaybını doğurur her zaman. Davalar ne kadar sürerse sürsün avukatınız sizin için yılmadan mücadeleye devam eder.

Aile avukatına danışma telefon hattı:

  • 0 (533) 898 08 09
  • 0 (212) 708 12 00
  • 0 (212) 708 11 22

Aile Avukatı Ücreti

Şimdi de çok merak edilen aile avukatı ücreti konusuna değineceğiz. Bu konuda bireyler çok meraklı. Çoğu kez avukatların pahalı olabileceği düşünülüyor. Bu sebeple dava haklarını kullanmıyor insanlar. Oysa bu doğru bilinen bir yanlıştır. Avukatlık hizmetleri her dönem için makuldür. Özellikle de günün sonunda elde edilen avantajları göz önünde bulundurursanız çok avantajlı bir işbirliği olacağını da göreceksiniz. Peki ama aile avukatı ücreti kaç TL? Bunun net bir rakamı yok. Dava türünü bilmeliyiz öncelikle. Ayrıca davanın ne tür bir kapsamda olduğunu analiz etmeliyiz. Zira 1 ay sürecek bir hukuki mücadele ile 5 sene sürecek davanın hizmet değeri aynı değildir.

Aile avukatı ücreti asgari rakamı 2022 yılında 5.100 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakamı Barolar Birliği taban fiyat olarak belirlemektedir. Yani minimum bu ücret ile hizmet verilebiliyor. Ama her hukuk bürosu bu alanda farklı bir tarife uygular bunu belirtelim. Hür Hukuk Bürosu ise her hukuk alanında olduğu gibi boşanmalarda da bireylerin bütçelerini düşünerek bir ücretlendirme yapıyor.

aile-avukati-4

Aile Avukatı İstanbul

İstanbul büyük bir şehir olduğu için boşanmaların da büyük bir çoğunluğu burada yaşanıyor. Aile yapısının yoğun olarak görüldüğü bir il. Aile avukatı İstanbul bölgesinde ihtiyaç duyulduğunda ilk olarak akıllara Hür Hukuk Bürosu gelmektedir. Yılların kattığı deneyim neticesinde büyük bir güven seviyesine ulaştık bireylerin gözünde. Siz de bu ailenin bir parçası olabiliyorsunuz. Bizi arayabilirsiniz.

Aile Avukatı İzmir

İzmir’de aile avukatı ihtiyaçları sıkça gündeme geliyor. Hür Hukuk Bürosu buradaki taleplere de karşılık veriyor. Aile içi yaşanabilecek her türlü anlaşmazlıklarda bizi arayabiliyorsunuz. İzmir mahkemelerinde görev yapan özel avukat kadromuz ile hizmet sağlamaktayız.

Aile Avukatı Ankara

Son olarak Ankara bölgesinin aile avukatı ihtiyaçlarına değineceğiz. Ankara’daki aile mahkemelerinde son yıllarda yoğun oranda boşanma davaları görülmektedir. Bunların bir çoğunda da Hür Hukuk Bürosu avukatları yer alıyor. Siz de profesyonel bir hizmet almak isterseniz doğru noktadasınız şu an. Bunun için 0 (533) 898 08 09 – 0 (212) 708 12 00 – 0 (212) 708 11 22 telefon numaralarımız 7/24 aktif durumda. Çekinmeden arayınız.

 

İlginizi çekebilir: Kadıköy Avukat Hizmetleri