Genel

Aldatmada Çocuğun Velayeti Kime Verilir? | 2022 Güncel Yasa

aldatmada-cocugun-velayeti-kime-verilir-1

Aldatmada çocuğun velayeti kime verilir? sorusu, aile kurumu içerisinde taraflardan birinin aldatması sonucunda ortaya çıkan bir sorunsaldır. Öncelikle velayetin ne demek olduğunu anlamak bu konuyu kavramak için daha sağlıklı olacak. Velayet, reşit olmayan bir bireyin anne ya da babası tarafından bakım, eğitim ve barınma konularında ihtiyaçlarının karşılanmasına verilen isimdir. Boşanma davalarında sıkça çocuk ya da çocukların velayetinin hangi tarafa verileceği merak edilir. Hatta taraflar çoğu zaman bu konuda yüksek bir çekişmeye tutuşurlar. Gelin detayları inceleyelim.

Boşanma davalarında eğer ailede çocuk var ise velayet süreci mahkeme tarafından titizlikle takip edilir. Yasalar velayetin kime verileceği konusunda kapsamlı bir şekilde konuyu ele almıştır. 2022 velayet koşulları ve kapsamı şu şekildedir…

2022’nin velayet hukuku kapsamı:

 • Ebeveynler çocukların bakım ve eğitim ihtiyaçları konusunda küçüğün menfaatine göre gereken kararları alır,
 • Çocuklar anne ve babanın sözünü dinlemekle yükümlüdür,
 • Ebeveynler önemli kararlarda çocuklarının fikrine başvurur,
 • Çocuklar anne ve babanın izni olmadan evi terk edemez,
 • Eğer hukuki bir sebep yok ise ebeveynlerden çocuk alınamaz,
 • Ebeveyneler çocuğun ismini koyar.

Evlilik kurumunda çocukların velayeti ebeveynlerdedir. Yasal bir hüküm olmadıkça kimse çocuklarını anne ya da babadan alamaz. Fakat boşanma durumunda taraflar çocuklarının hangi tarafta kalacağını ve velayetinin kime verileceğini merak eder. Bu durum boşanmanın türüne ve sebebine göre değişir. Bizler bu yazımızda aldatmaya dayalı boşanmaları ele aldık. İşte aldatmada çocuğun velayeti kime verilir? sorusunun yanıtı…

aldatmada-cocugun-velayeti-kime-verilir-3

Aldatmada çocuğun velayeti kime verilir?

Aldatmalarda Velayet Hukuku

Aile hukuku içerisinde görülen boşanma davalarında aldatma faktörü, gerek yasa gerekse de mahkeme nezdinde önemli bir faktördür. Mahkemeler velayet konusunda ‘hangi taraf evlilik kurumunun sarsılmasında daha fazla rol oynuyor’ esasını temel alır. Tarafların boşanmadaki savunmaları dinlenir ve bu doğrultuda süreç ilerler. Elbette aldatma evlilik kurumunu büyük oranda sarsan bir bireysel eylemdir.

Aldatmada çocuğun velayeti kime verilir? konusunda mahkeme öncelikle çocuğun en üstün yararını göz önünde bulundurur. Bu konuyu şu şekilde maddeleyerek daha net bir şekilde anlatabiliriz…

Aldatmada (zina) velayet koşulları:

 • Aldatan anne ise ve haysiyetsiz bir hayat sürüyorsa çocuk babaya verilir.
 • Aldatan anne ise ve çocuğun menfaatleri annesinin yanında olmasını gerektiriyorsa çocuk anneye verilir.
 • Aldatan babaysa ve buna devam ediyorsa çocuk anneye verilir.
 • Aldatan baba ise ama çocuğun menfaatleri babasının yanında daha iyiyse çocuk babaya verilir.
 • Çocuk 12 yaş altında ise (kesin olmamakla birlikte ama genel olarak) çocuk anneye verilmektedir.

Aldatan Kadına Velayet Verilir mi?

Aldatan taraf eğer kadın ise genellikle yasaların bir tolerans tanındığı gibi bir durum hakim. Ancak böyle bir konu yasalarımızda söz konusu değil. Taraflar her zaman için eşit haklara sahiptir. Fakat burada dikkat çekilmesi gereken konu, 12 yaşından küçük çocukların anne yanında daha verimli yaşayabileceği için mahkemelerin biraz daha bu yöne meyilli olduğudur. Elbette bu durum kesin bir hüküm içermez. Eğer kadın aldatmışsa ve bunu sürdürüyorsa çocuk babaya verilecektir.

aldatmada-cocugun-velayeti-kime-verilir-2

Aldatmada Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Aldatan Baba Çocuğunun Velayetini Alabilir mi?

Son yıllarda dünya genelinde evlilik oranları gibi aldatmalar da artmış durumda. Bu durum haliyle Aldatmada çocuğun velayeti kime verilir? konusunu sıklıkla gündeme taşıyor. Özellikle de zina yapan kişi baba kısmı ise çocuğun ona verilemeyeceğine dair bir inanış var. Fakat kadınlarda olduğu gibi erkekler de çocuğunun velayetini alabilme hakkına sahiptir. Elbette bunun için mahkemenin ‘çocuğun üst iyiliği’ konusunda babanın ağır basması önemli.

Zina Yapan Biri Çocuğun Velayetini Alır mı?

Boşanma davaların zina (aldatma) mahkemenin büyük oranda seyrini belirleyen bir eylemdir. Kanunlar aile kurumunu zedeleyen bu hareket karşısında birçok etkeni göz önünde bulundurarak bir sonuca varır. Evet, zina velayet konusunda büyük bir etkendir. Fakat tek etken olduğunu söylemek mümkün değil. Çünkü ilk olarak çocuğun hangi ebeveynin yanında kalırsa onun daha üst menfaatinde olacağı göz önünde bulundurulur. Kısacası zina yapan kişi kim olursa olsun eğer çocuğun barınma ve eğitim gibi temel hakları orada daha iyi olacaksa mahkeme bu yönde karar verebilir.

Aldatmada çocuğun velayeti kime verilir? sorusunu detaylıca yanıtladık. Yazıyı verimli bulduysanız sizleri İşten Çıkarma Kodları 2022 konusuna davet ediyoruz.