Genel

Avukat Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler | 7 Önemli Detay

avukat-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler-1

Avukatlar, hukuksal işlemlerimizde bizlere danışmanlık veren kişilerdir. Avukat seçerken dikkat edilmesi gerekenler ile en doğru tercihlerde bulunmak mümkün olur. Günümüzde şüphesiz çok sayıda avukat ve hukuk bürosu bulunuyor. Kimi hizmette işini iyi yaparken kimisi istenilen niteliklere sahip olamayabiliyor. Hukuk mücadeleleri gelişi güzel davranılacak süreçler değildir. En ufak bir hata veyahut yapılan yanlış bir savunma büyük hak kaybı yaşamanıza sebebiyet verebilir.

Türkiye’de hukuk çok karmaşık bir yapıya sahip. Bölüm bölüm ayrılsa da her bölüm kendi içerisinde onlar, yüzler hatta binlerce farklı yapıya bölünebiliyor. Bir avukat seçerken taleplerinize uygun deneyime sahip olduğundan emin olmalısınız. Birlikte çıkacağınız yolda sizi en iyi şekilde savunacağından, samimiyetinden, müvekkil gizliliğine sadık oluşundan, teoride olduğu kadar pratikte de deneyimli olduğundan emin olmalısınız.

Neden kaliteli bir avukat ile çalışmalıyım? diye merak edenler olabilir. Öncelikle hukukta çoğu zaman hak kayıplarının geri dönüşleri yoktur. Bir hata sizi maddi ve manevi zarara sokar. Bu durumdan avukatın etkilenmeyeceğini unutmayın. Avukatlar sadece hizmet vermekle yükümlüdür. Sonuçlardan etkilenmezler. Bu sebeple deneyimsiz ve işinde iyi olmayan biri, bunun rahatlığıyla sizin davalarınıza müdahil olacaktır. O halde avukat seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelermiş bir göz atalım. Keyifli okumalar.

avukat-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler-2

Avukat Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avukat Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Günümüzde avukat seçimleri çoğu zaman büronun şekline, plazaya, residance gibi şık mimari yerlerde çalışılmasına, kısacası göz boyanmasına göre olmaktadır. Göz boyama tabiri burada çok doğru oldu. Sizin unutmayın ki şekle değil iyi bir savunmaya ihtiyacınız var. Görüntüden ziyade alanında deneyim kazanmış, teoriyi pratikte de uygulayan kişiler ile çalışmanız gerekiyor. Bu değişmez bir durumdur.

Yasalara göre her birey dava açma ve kendini savunma hakkına sahiptir. Ayrıca maddi durumu özel tutmaya yetmese bile bir avukat isteyebilir. Ücretsiz olarak avukat temin edilir. Ama Barolar Birliği’nin sizlere temiz ettiği avukatlardan %100 performans almanız imkansızdır. Zira size ayırabileceği vakit ve enerji kısıtlıdır. Genelde yüzeysel savunmalar yapar bu tür durumda. Özele yönelmeniz en doğru tercih olacaktır. Ama avukat seçerken dikkat edilmesi gerekenler var. İşte onlar…

Teoride ve Pratikte Deneyim Sahibi Olmalı

Deneyim, yaşamın her alanında değerli bir durumdur. Konu hukuk olunca çok daha fazla önem arz etmektedir. Zira yüksek oranda teorik bilgi ve bir o kadar da pratik detay içermektedir. Ayrıca sadece hukuk alanında değil, yaşamın içerisindeki nüanslara karşı da iyi bir gözlemleyici ve bunları davalara uyarlayıcı becerilere sahip olunmalıdır. Kısacası avukat seçerken teoride ve pratikte deneyim sahibi olduğundan emin olmalısınız.

İhtiyacınızı Kapsayan Hukuk Alanına Odaklanmalı

Hukuk içerisinde onlarca farklı alan var. Zaten günümüzde avukatlar da kendilerine bir bölüm seçerek bu alanda ilerlemeyi tercih ediyor. Yani uzmanlığını bu alanda geliştiriyor. Seçim yaparken kendi ihtiyaçlarınızı kapsayan hukuk dalındaki bir avukatı tercih edin. Örneğin boşanma davası açacaksanız Türk Medeni Kanunu’nda uzmanlaşmış bir kişiden hizmet almalısınız.

İletişim Becerileri İyi Olmalı

Savunma biraz da tiyatrodur. Filmlerde gördüğümüz ve Shakespeare’in sonelerinden fırlamış gibi savunma yapan avukatlar, gerçekte de bu şekildedir. Mahkemeyi etkilemek, hakimi ikna etmek tamamen iletişim becerileri sayesinde mümkün olmaktadır. Bu yüzden seçimlerinizi yaparken çalışacağınız kişinin diksiyonuna, el ve vücut hareketlerini ne derece iyi kullandığına dikkat ediniz. Süreç boyunca bu durum size çok yardımcı olacak.

Tarzınıza Uygun Avukatlar ile Çalışın

Bilindiği üzere hukuksal süreçler çoğu zaman uzun süreçlerdir. Aylar hatta yıllar sürer davalar. Bu zaman zarfında sürekli olarak avukatınız ile vakit geçireceğinizi unutmayın. Seçim yaparken de tarzınıza uygun, sohbet edebileceğiniz, anlaşacağınıza inandığınız kişiler ile yola çıkın. Kısacası anlaşıldığınızı ve önemsendiğinizi hissettiğiniz hukuk bürolarıyla çalışın. Hür Hukuk Bürosu ile bu unsurların tamamına eksiksiz olarak sahip olmanız mümkün. Genç ve dinamik kadromuz kadar yaşlı ve deneyim sahibi avukatların olduğu bir kadroya sahibiz. Avukat müvekkil ilişkilerinde samimiyeti ve gizliliği sonuna kadar benimsiyoruz. Eğer sizin de bu alanda bir ihtiyacınız var ise hemen bize ulaşın. İletişim araçlarımız 7/24 kesintisiz kullanabiliyorsunuz.

Kendine Güveni Tam Olan Avukatları Seçin

Avukatlık hizmetlerinde güven, dava kazandıran bir unsurdur. Zira o kişi yaptığı işe hakimdir ve deneyimin verdiği güvenle sizi hukuk alanında en iyi şekilde savunur. Yapısal özellikleri çekingen ve utangaç olan hukuk danışmanlarından uzak durmanızı öneriyoruz. Bunun yerine girişken, sorumluluk almaktan kaçınmayan ve kendinden emin bir karaktere sahip kişilere dosyalarınızı sonuna kadar emanet edebilirsiniz.

Pahalı Mobilyalar Gözünüzü Boyamasın

Modern yaşamın getirdiği en önemli durumlardan birisi de göz boyamadır. Pahalı plazalardaki şık mobilyalar ile müvekkil avı yapılıyor. Elbette ofislerin şık ve modern olması önemlidir Ama içerisindeki avukatlık ekipleri iyi olmadıktan sonra bunun hiçbir değeri yoktur. Zira size bu şıklık değil, deneyim kazandıracak. Bir hukuk bürosuna gidince deneyimlerini, başarılı oldukları davaları mutlaka sorun.

avukat-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler-3

Avukat Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Analitik Beceresi Yüksek Avukatları Tercih Edin

Hukuki süreçlerde müvekkillerin savunulmasında sadece deneyim, özgüven, bilgi birikim ya da pratikte tecrübe yeterli olmaz. Analitik beceriye de sahip olunması gereklidir. Böylece karmaşık hukuk süreçleri arasında doğru saptamalar ve yorumlamalar yaparak müvekkillerin kazanma oranını arttırabilir. Analitik becerisi olan bir avukat karşılaştığı tüm zorluklara karşı her zaman doğru stratejileri geliştirebilen yetiye sahip olacaktır. En imkansız denilen noktada dahi bir çıkış yolu ve durumu lehe çevirecek parıltıyı bulacaktır.

Avukatlık Ücretlerine Dikkat Edin

Son olarak avukat seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında hizmet ücretlerine değineceğiz. Zira bireyler için bu değerli bir noktadır. Avukatlık hizmetinde net bir ücret tarifesi olmaz. Her hukuk bürosu deneyim ve birikimine göre oranlar belirlemektedir. Taban fiyatları ise Barolar Birliği yayımlar. Çok makul fiyatlarla hizmet veren büroların deneyimine ve çalışma prensiplerine mesafeli yaklaşmakta fayda var. Çünkü kalite ile ücret performansları birbirine paralel olarak ilerler. Elbette afaki rakamlar ödememelisiniz. Ama değerinin altında da bir hizmet almanın sizi riske sokacağını da unutmamalısınız.

Hür Hukuk Bürosu avukatlık hizmet ücretleri 2022 yılında en ideal oranlardadır. İstanbul’un en deneyimli avukatlarına sahip kadrolarımıza sizlere bütçe dostu bir hizmet anlayışına sahibiz. Bilgi almak ve hizmetlerimizden faydalanmak istiyorsanız şimdi bizi arayın. Avukatlarımız size en iyi şekilde yardımcı olacak.

Neden İyi Avukat Seçmeliyim?

Avukat seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunu detaylandırdık. Bir de bunun kadar neden böylesine ince eleyip sık dokumanız gerektiğine değinmekte fayda var. Aslında en basit haliyle girdiğiniz hukuk mücadelesinin sonucunda haklarınızı elde etmek istiyorsanız buna dikkat etmelisiniz. Her işte olduğu gibi hukuk alanında da profesyonel avukatlar tercih etmek, sonucunda lehinize bir durum oluşmasını sağlayacaktır. Elbette yeterli seviyede olmayan bir avukat ile çalışmak, hiç avukatsız davaya girmekten daha iyidir. Ama sonuç olarak nasıl bir başarı istediğinize karar vermelisiniz. Hür Hukuk Bürosu ailesi tüm hukuk mücadelelerinizde yanınızda. 7/24 bizden destek talep ediniz. İyi günler dileriz.

 

İlginizi çekebilir: Kiracı Hakları Nelerdir?