Genel

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 2022

avukatlik-asgari-ucret-tarifesi-2022-2

Avukatlık asgari ücret tarifesi 2022 yılında kanuni yollar üzerinden anlaşmazlıklarını gidermek isteyen bireylerin gündeminde yer alıyor. Avukatların verdiği hizmetlerin taban fiyatları Türkiye Barolar Birliği tarafından her yıl düzenli olarak yayınlanıyor. Yeni yılın da tarifeleri TBB tarafından geçtiğimiz aylarda yayımlandı. Böylelikle avukat ile müvekkil arasındaki vekalet ücretleri, belirlenen bu alt sınıra uymak koşulu ile gerçekleştirilmektedir. Peki avukatlık ücret tarifesi 2022 yılı için ne kadar oldu? İşte detaylar…

Avukat ile müvekkil arasındaki vekalet ücretleri resmi bir sözleşme ile belirlenmektedir. Bu sözleşmeler ise Türkiye Barolar Birliği tarafınca kararlaştırılan alt limitlere uygun olarak hazırlanmalıdır. 20 Kasım 2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren kanun kapsamında yeni yılın avukatlık asgari ücret tarifesi 2022 için belirlenmiş oldu. Yazının devamında bu konudaki merak edilenleri detaylandıracağız. Keyifli okumalar dileriz.

avukatlik-asgari-ucret-tarifesi-2022-1

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 2022

Avukatlık Ücret Tarifesi

Avukatlar, müvekkillerine karşı sağladığı hukuki yardımlar, davalar ve yasal yollar üzerinden yürütülecek iş ve işlemler karşılığında belli bir hizmet bedeli talep eder. Bu taleplerin oranı avukat ve büronun prensiplerine göre farklılık gösterebilir. Ancak bu ödemeler ile alakalı barolar birliği belli bir liste yayımlamaktadır. Avukatlık asgari ücret tarifesi 2022 listesine göre sözlü danışmanlık hizmetlerinde ilk saat 675 TL sonraki her saat içinse 405 TL ödeme alınmaktadır. Ayrıca uluslararası yargı duruşmalarında avukatlık ücreti 24 bin lira olarak belirlenmiş olup ilk derece davalar için bu oran 7 bin 425 lira olarak listelenmiştir.

a)      2022 Avukatlık Asgari Ücret Ne Kadar?

Avukatlık hizmetlerine yaşamın her anında mutlaka ihtiyaç duyarız. Çünkü devletin belirlediği yasalara göre yaşantımızda karşılaştığımız ya da karşılaşmamız muhtemel her türlü sorunun kanunlar nezdinde bir çözümü bulunmaktadır. Çözümlerin daha kolay ve sağlıklı halledilmesi içinse profesyonel ve branşında uzman avukatlar ile anlaşırız. Elbette bu çözüm ortaklığının bir hizmet bedeli vardır. İşte Avukatlık asgari ücret tarifesi 2022 oranları bu hizmetin değerini belirlemektedir. Güncel tutarlardan bazıları ise şu şekildedir:

  • İcra Dairelerinde gerçekleştirilen takipler için: 900 TL
  • İcra mahkemelerinde gerçekleştirilen işler için: 1050 TL
  • İcra mahkemelerindeki dava ve duruşmaların takibi için: 1700 TL
  • Tahliye ile alakalı icra takipleri için: 1700 TL

b)      2022 Yılı Avukat Vekalet Ücreti Ne Kadar?

Avukatlara noter üzerinden vekalet vererek hukuki işlemlerin takibini yaptırmak mümkün. TBB’nin 2022 yılı için belirlediği ücret ise 192 TL’dir. Bu rakam icra vekalet ücretleri için farklılık göstermektedir. En doğru ve güncel rakamlar hakkında bilgi almak için mutlaka bizimle iletişime geçmenizi öneriyoruz.

avukatlik-asgari-ucret-tarifesi-2022-3

2022 Yılı Avukat Vekalet Ücreti Ne Kadar?

c)      Avukat Tutmak Ne Kadar 2022?

Ülkemizde ‘avukat tutmak’ olarak ifade edilen ve aslında bir avukattan danışmanlık hizmeti almak olan bu uygulamanın belli bir ücret karşılığı var. Avukatlık bürolarına göre değişkenlik gösteren bu ücretler Ceza Mahkemesi Kanununca görevlendirilme olunursa soruşturma aşamasındaki davalar için 649 TL olarak belirlenmiştir. Eğer dava Ağır Ceza Mahkemeleri kapsamında görülüyorsa tutar 1997 TL’ye çıkmaktadır. Ayrıca Yargıtay davaları içinse 2248 TL ödeme yapılmaktadır.

Avukatlık Ücreti Hesaplama

Avukatlık asgari ücret tarifesi 2022 oranları kadar ücret hesaplaması da merak edilen konulardan birisidir. Her dava ve talepte farklı fiyatların belirlenmesi müvekkiller için kafa karışıklığı yaratabiliyor. Bunun için internet üzerinde avukatlık ücreti hesaplama araçları bulunuyor. Ancak yine de güvenilir, samimi ve doğru bir ücret bilgisi almak isterseniz Hür Hukuk Bürosu çağrı hattına yazabilir, telefon üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Avukatlık Ücreti Neye Göre Belirlenir?

Avukatlık ücretinin belirlenmesinde Türkiye Barolar Birliği’nin yayınladığı avukatlık asgari ücret tarifesi 2022 oranları baz alınmaktadır. Bu listede yer alan ücretler al taban limitlerini belirler. Fakat davanın türü, zorluğu ve diğer birçok faktör göz önünde bulundurularak hukuk büroları fiyat belirlemesi yapmaktadır. Ayrıca tarifede yazan taban fiyatların 3 katından fazlasını talep etmek yasaktır. Örneğin İcra dairelerinde gerçekleştirilen takiplerde taban fiyatı 900 TL olan bir hizmet için bir avukat maksimum 3 katını yani 2700 TL’yi aşmamak üzere ücret alabilmektedir.

Avukatlık asgari ücret tarifesi 2022 yılı için yukarıda detaylı anlatımda bulunduk. Eğer konuyu verimli bulduysanız Tazminat Avukatı Nedir? Ne İşe Yarar? ve Ücretleri konusu ilginizi çekebilir.