Genel

Barodan Avukat Talebi 2022/2023

barodan-avukat-talebi-1

Bir insanın ne zaman yolunun mahkeme koridorlarına düşeceği bilinmez. Barodan avukat talebi bu nedenle önemlidir. Çünkü toplumsal düzene en uyumlu bireyin bile yolu gün gelir adliyelere düşebilir. Avukat ihtiyacı acil ve elzem olabilir. Peki böyle zamanlarda talepte nasıl bulunulur? Bu yazımızda Barolar birliğinden avukat talep etme hakkında harika bilgiler paylaşacağız. Sonuna kadar okumanızı önemle arz ederiz.

Barodan Avukat Talebi 2022/2023

Adınız bir davada geçer ve mahkemeye çağrılırsanız kendinizi kendinizin savunma hakkı var. Ancak bir avukat eşliğinde savunma yapmanız sizi daha da koruyacak faktördür. Bunun için bir avukat tutmalısınız. İki seçeneğiniz var. Ya özel bir hukuk bürosundan avukat talebinde bulunacaksınız ya da barodan avukat talebi yapacaksınız. Maddi durumu özel hizmet almaya yetersiz olanlar için tüm Barolar ücretsiz avukat veriyor. Davanızın ne tür olduğu fark etmez. Savunma hakkınız her koşulda karşılanıyor.

barodan-avukat-talebi-2

Barodan Avukat Talebi

Barodan avukat talebi yapmak için birtakım koşullara uygun olmanız gerekiyor. Öncelikli kriter ise maddi durumunuzun yetersiz seviyede olması. Bağlı bulunduğunuz ilin Barolar Birliği kurumuna talebinizi anlatan bir dilekçe hazırlamanız gerekiyor. Bu dilekçeyi sunarken de muhtarlıktan aldığınız maddi gelir belgenizi de dilekçeye eklemelisiniz. Başvurunuz değerlendirildikten sonra size olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapılıyor.

Ücretsiz avukat başvurusu yapılınca Baro yetkilileri hızlı bir şekilde durumunuzu inceler. Maaşınızı ve maddi yetersizliğinizin olup olmadığını araştırır. Bu işlemler kısa süre içerisinde gerçekleşir. Davanız başlamadan sonuçları alırsınız. Ortalama sonuçlar 2 ila 10 gün içerisinde çıkmaktadır. Eğer belirttiğiniz durumların dışında bir konu söz konusu değil ise talebiniz genelde hep olumlu olarak değerlendirilir. Size dava günü yanınızda bulunmak üzere bir avukat tahsis edilir. Hiçbir ödeme yapmazsınız.

Boşanma Davasında Barodan Avukat Talebi

Ülkemizde en fazla görülen dava türü boşanmalar üzerine oluyor. Bu konuda da barodan avukat talebi sık yaşanıyor. Evet, boşanmak için barodan avukat talep edebilirsiniz. Anca tek şart maddi konuda bir avukat tutacak kadar paranızın olmaması. Bunu zaten dilekçeniz ile birlikte barolara ispatlamanız gerekiyor. Eğer uygun görülürse de size avukat tahsis ediliyor.

Boşanmak için ücretsiz avukat başvuruları barolar birliği üzerinden gerçekleşir. Başka herhangi bir kuruma başvuru yapamazsınız. Sonuçlar yine bu makamdan çıkar. Ama imkanlarınızı zorlama şansınız var ise özel bir avukat tutmanızı öneriyoruz. Çünkü özel ile baro avukatı arasında ciddi bir hizmet kalitesi farkı oluyor. Hür Hukuk Bürosunu arayarak bu farkın ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ceza Davasında Barodan Avukat Talebi

Ceza davalarına dahil olan kişilerin avukat tutması çok önemli. Çünkü bu davaların sonucunda ciddi oranda mahkumiyet cezalandırılmaları yapılabiliyor. Haklı olduğunuz halde haksız duruma düşmemek için deneyimli avukata ihtiyacınız olacak. Önceliğiniz özel avukat tutmak olsun. Çünkü ciddiye alınması gereken bir hukuk alanı ile karşı karşıyasınız. Ama maddi durumunuz yeterli değilse de muhakkak bir barodan avukat talebi yapın. Buradaki meslektaşlarımızın da hizmetleri sizlere fayda sağlayacaktır.

Baro avukatı ile özel avukat arasındaki fark nedir? diye merak edilir hep. Baro görevlilerinin baktığı dava sayısı çok olduğu için sizlere ayıracağı vakit ve özen haliyle özel hizmete göre daha az olacaktır. Elbette işinize yarayan bir savunma yaşanacak. Ama uzun soluklu dava maratonları için bu hizmet yetersiz olacaktır. Ne yapmalıyım? Hür Hukuk Bürosu yetkilileriyle görüşün. Size uygun ücretli en üst kalitede bir danışmanlık hizmeti sunalım. Rahat ve huzurlu bir şekilde davalarınıza girin.

 

İlginizi çekebilir: Boşanmak İçin Ne Yapılır? 6 Maddede Boşanma Süreci