Genel

Binada Kaçak Kolon Kesme Cezası | Nereye Şikayet Edilir? (TCK 184)

kolon-kesme-2

Yakın süre önce yaşanılan Kahramanmaraş – Hatay depreminin ardından binada kaçak kolon kesme ve sonuçlarının önemi bir kez daha ortaya çıktı. Bu tür eylemler, Türk Ceza Kanunu (TCK) 184. Maddesi gereğince imar kirliliğine, binanın yıkılması ve enkazda insanların ölmesi halinde taksirli adam öldürmeye varan cezai yaptırımlar uygulanıyor. Toplum içerisinde, kimi zaman bilinçsizlikten kimi zaman da şahsi fayda sağlamak amacıyla zemin katta yaşayanlar ya da dükkan sahipleri kolonları keserek kendilerine alan açıyor. Fakat yaşanılan deprem felaketlerinde binaların yıkımına sebep olan en önemli unsurlardan birisi de bu kötü niyetli eylemler. Peki ama apartmanda kolon kesme nereye şikayet edilir? Kolon kesen ne kadar ceza alır? Çok önemli bilgilerin olduğu bir yazı hazırladık.

Deprem değil, bina öldürür sözü yabana atılmaması gereken bir sözdür. Bina en doğru yönetmeliklere göre sağlam inşa edilse de zemin kattakilerin kaçak kolon kesme eylemleri sebebiyle tüm apartman sakinlerinin can güvenliği riske atılıyor. En çok da zeminde dükkan bulunan apartmanlarda görülüyor. Binanızda kolon kesildiğini ya da kirişlere zarar verildiğini düşünüyorsanız kendi ve sevdiklerinizin can güvenliği için muhakkak yasal haklarınızı kullanmalısınız.

kolon-kesme-1

Kolon Kesme

Binada Kaçak Kolon Kesme Nedir?

Bir binanın taşıyıcı unsurlarına zarar verme, kesme ya da yıpratma gibi eylemlere binada kaçak kolon kesme denir. TCK madde 184’e göre imar kirliliği kapsamında ele alınır ve cezası bu şekilde belirlenir. Eğer ruhsatlı bir binada imar planındaki unsurlara zarar vermenin cezası 5 yıla kadar hapis cezası riski taşımaktadır.

Toplum içerisinde “apartmandan izin alarak kolon kesme” eylemlerinin suç teşkil etmediği gibi bir kanı var. Örneğin yeni taşındığınız bir binada, sizden önce çoğunluk zeminde kolon kesmeye izin verse bile bu durumu şikayet etme hakkınız var. Çünkü TCK 184’e göre binalarda kolonların kesilmesine apartman yönetmeliği karar veremez. Bunun için yetkili kurumlardan mühendislik izinleri alınmalıdır.

kolon-kesme-3

Kolon Kesme

Binada Kolon Kesme Durumunda Şikayet Etme 2023

Binada kolonların kesildiği şüphesi var ise, bunu önce ilçe belediyesine, sonuç alınamaması halinde savcılıklara şikayet edilmesi gerekiyor. Üstelik şikayet için elinizde fotoğraf ya da video gibi bir delil materyali de bulunması gerekmemektedir. Beyan ile kurumlar gerekli araştırmaları ve analizleri kendi imkanlarıyla yapar ve şikayeti değerlendirir. Bu tür davalar şikayete tabidir.

Kaçak kolon kesme şikayeti için apartmanda oturmanız gerekmiyor. Herhangi bir yerde ikamet eden bireyler de şikayet hakkına sahip. Örneğin, şüphe duyduğunuz binanın karşısındaki bir yapıda ikamet ediyor olabilirsiniz. Bu binada risk bulunduğu ve sizin de risk taşıdığınız için şikayet edebileceksiniz.

Kaçak Kolon Kesilmesinde Belediyeye Şikayet

Apartmanda imara ve yapıya aykırı herhangi bir işlemde öncelikli olarak başvurulacak yer, bağlı bulunulan İlçe belediyesinin İmar müdürlükleri olmalı. Burası, en yetkili kurumdur ve binanın tüm detayları, resmi olarak imar müdürlüklerinde bulunur. Şikayet sonrası yetkililer, zemin katta detaylı incelemeler yapar. Eğer kaçak kesilen bir kolon tespit edilirse bunu savcılık makamına iletir. Zemindeki dükkanların dolu olması, durumu değiştirmez. Yani özetle dükkanda market, kafe ya da banka gibi işletmeler aktif çalışıyor olsa da siz şikayette bulunabiliyorsunuz.

Kaçak Kolonları Savcılık Makamına Şikayet Etme

İlçe belediyesindeki imar müdürlüklerinin incelemelerinde bir netice alamayabilirsiniz. Yine de şüpheleriniz güçlü ise bu sonuç sizi yıldırmasın. Sırada hukuk yoluna başvurma hakkınız var. İlçedeki savcılıklara giderek ihbarda bulunabilirsiniz. Savcılık bu ihbarı değerlendirip gerekli incelemeleri başlatır. Bilirkişiler belirtilen mekanı inceler ve bir rapor tutar. Rapor sonucuna göre süreç belirlenir.

Kaça Kolon Kesme Davası Açma

Belediye imar müdürlüğünden ya da savcılık makamından arzuladığınız sonucu alamamak sizi yıldırmamalı. Neticede can ve mal güvenliğiniz tehlikede olabilir. Savcılıktan çıkan takipsizlik kararı sizi vazgeçirmemeli. Son ve etkili bir adım daha kaldı. O da dava açmak. Takipsizlik kararı sonrasında 15 günlük süre içerisinde Ağır ceza mahkemesi ya da Sulh Ceza mahkemesine giderek dava açabilirsiniz. Bunun için dilekçe hazırlamanız ve var ise delilleri sunmanız yeterlidir. Eğer mahkeme bu işlemin olduğu kanısına varır ise suçu işleyenlere karşı 5 yıla kadar hapis cezası verecektir.

Apartmanda Kaçak Kolon Kesmenin Cezası 2023

Apartmanlar huzurlu ve sıcak yaşam alanlarımız. Fakat belki de hiçbir haberimiz olmaksızın zemin yapısı kişiler tarafından bozulmuş olabilir. Bu durum hayatlarımızı ciddi tehdit altına sokuyor. Türk Ceza Kanunu da konuyla ilgili ciddi cezai yaptırımlar sunuyor. Peki ama apartmanda kaçak kolon kesme cezası nedir? İşte cevabı…

kolon-kesme-4

Kolon Kesme

Kolon kesen kişi, mahkeme tarafından tespit edilince 5 seneye kadar hapis cezasına çarptırılır. Fakat binanın yıkılması ve can kaybı yaşanması durumunda durum değişir. Eğer bir kişi bu sebepten ölürse taksirle bir insanı öldürme olarak yargılanır. Cezası da 2 ile 6 yıl arası değişir. Eğer ki birden fazla kişi öldüyse 2 yıldan 15 yıla kadar ceza alabilir. Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya bölgelerinde bu tür vaka sebebiyle çok sayıda insanımız vefat etti. Hayatta kalanlar dava açarak bu olayın sorumlularını cezalandırmak için hukuki mücadeleye girişebilir.

Apartmanda Kaçak Kolon ve Kiriş Kesme Davası Yargıtay Kararları 2023

(1) Yapı ruhsatiyesi alınmadan veya ruhsata aykırı olarak bina yapan veya yaptıran kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

..

(2) Yapı ruhsatiyesi olmadan başlatılan inşaatlar dolayısıyla kurulan şantiyelere elektrik, su veya telefon bağlantısı yapılmasına müsaade eden kişi, yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

..

(3) Yapı kullanma izni alınmamış binalarda herhangi bir sınai faaliyetin icrasına müsaade eden kişi iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

..

(4) Üçüncü fıkra hariç, bu madde hükümleri ancak belediye sınırları içinde veya özel imar rejimine tabi yerlerde uygulanır.

..

(5) Kişinin, ruhsatsız ya da ruhsata aykırı olarak yaptığı veya yaptırdığı binayı imar planına ve ruhsatına uygun hale getirmesi halinde, bir ve ikinci fıkra hükümleri gereğince kamu davası açılmaz, açılmış olan kamu davası düşer, mahkum olunan ceza bütün sonuçlarıyla ortadan kalkar.

..

(6) (Ek: 29/6/2005 – 5377/21 md.) İkinci ve üçüncü fıkra hükümleri, 12 Ekim 2004 tarihinden önce yapılmış yapılarla ilgili olarak uygulanmaz.

Kaçak Kolon Kesme Davası Açma Ve Şikayet İçin İstanbul Avukatlık Bürosu

İstanbul bölgesinde kaçak kolon kesme neticesinde imar kirliliğine sebep olan kişiler hakkında dava açan en iyi avukatlık bürosuyuz. Türkiye’nin hangi bölgesinde bu konuda mağduriyet var ise avukatlarımız birebir hukuk danışmanlığı vermektedir. Hem maddi hem de manevi tazminat davaları açabilirsiniz. Ayrıca yakınları ölen kişiler de bu sorumların en ağır şekilde cezalandırılmasını sağlayabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamanız dileğiyle…

İstanbul’da binada kaçak kolon kesilirse aranacak telefon numarası: 0 (505) 877 54 25

İstanbul’da kaçak kolon kesme avukatı: 0 (212) 708 12 00

İstanbul’da izinsiz kolon kesme davası avukatı: 0 (212) 708 11 22

İlginizi çekebilir: Gürültü Yapan Komşu Nereye Şikayet Edilir? Cezası Nedir?