Genel

Boşanma Protokolü Nedir? Boşanma Protokolü Örneği 2023

bosanma-protokolu-3

Anlaşmalı boşanmalarda eşlerin ortak noktada buluştuğu hususları belirten boşanma protokolü 2023 yılında ihtiyaç duyulan bir belgedir. Yazılı verilebileceği gibi sözlü olarak da protokol yapılabilmektedir. Anlaşmalı şekilde hızlı boşanmak isteyen çiftler, aralarında protokol hazırlayarak bunu mahkemeye sunar ve bu sayede çok daha basit ve tez bir zamanda dava sonuçlanır. Elbette, resmi ve nitelikli bir belgedir. Tahmini ya da özensizce doldurulamaz. Peki ama boşanma protokolleri nasıl hazırlanır? Protokol örneği nasıl indirilir? Ücreti ne kadar? 2023 güncel bilgiler eşliğinde bu yazımızda yanıtlıyoruz.

Çiftler elbette severek evlenir ancak hayatın uzun vadede nasıl bir durum getireceği bilinmez. Kimi zaman hoş olmayan sürprizler ile doludur hayat ve eşler, evlilik kurumunu sonlandırmak ister. İki taraf da bu konuda hemfikir olursa hukuki süreç çok ama çok hızlı sonuçlanır. Zaten buna da anlaşmalı boşanma denir. Genelde geçinememe sorunsalı sebebiyle bu karar alınır. Şiddetli Geçimsizlik Nedir? Boşanma Davası Nasıl Açılır? yazımızın da ana konusu budur.

Anlaşmalı boşanılacağı zaman boşanma protokolü hazırlanması, dava başvurusunda mahkemeye sunulması zorunludur. Yani şu kesin olarak söylenebilir ki taraflar arasında ortak bir mutabakat metni olmadan mahkeme ilk celsede bitmez. Ama bu evrak gelişigüzel sizin oluşturabileceğiniz bir iş değil. Sadece bu alanda uzmanlaşmış olan avukatların dokunuşu olması gerekiyor. Evet, kısaca anlaşma protokollerini avukatlar düzenler ve bu sayede tek celsede boşanmak mümkün olur. Ayrıca mutlaka Tek Celsede Boşanma Sebepleri | 5 Temel Sebep yazımızın da okunmasını tavsiye ediyoruz.

bosanma-protokolu-1

Boşanma Protokolü

Boşanma Protokolü Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2023

Gün gelir, insan 1 saat bile evli kalmak istemez. Boşanmanın hemen, tez ve ivedi şekilde sonuçlanması arzusu doğar. Bu durum her iki eş tarafından da arzulandığı taktirde hayaller kolaylıkla gerçek olur. Anlaşmalı boşanma demek hızlı boşanmak demektir. Bunun da gerçekleşmesi için çok sayıda aşama ve prosedür bulunur. En önemlisi de boşanma protokolü evrağıdır. Yazılı ya da sözlü olarak gerçekleşebilir. Ama avukatlar yazılı protokoller daha çok tavsiye eder.

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda boşanma protokolleriyle alakalı şöyle ifade kullanılır:

“Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi hâlinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Bu hâlde boşanma kararı verilebilmesi için, hâkimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın malî sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır. Hâkim, tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak bu anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca da kabulü hâlinde boşanmaya hükmolunur. Bu hâlde tarafların ikrarlarının hâkimi bağlamayacağı hükmü uygulanmaz.”

bosanma-protokolu-2

Boşanma Protokolü

Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşmesi için protokol hazırlarken dikkat edilmesi gereken şeyler var. Örneğin boşanmadaki protokol evrağının nasıl hazırlanacağı iyi bilinmeli. Evrak her iki eş tarafından da ıslak imza şeklinde imzalanmalıdır. Daha sonra hakimin huzuruna da bu evrak sunulmalıdır. 2023 yılı içerisinde tüm bunları nasıl yapacağınızı anlatacağız.

a)      Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nedir?

Anlaşmalı olarak boşanmak istenmesi ve bunun en hızlı şekilde gerçekleşmesi için tarafların ortak müştereklerde buluştuğunu gösteren, aynı zamanda dava açarken hakimliğe sunulan evraka anlaşmalı boşanma protokolü denir. Protokol içerisinde çok sayıda konudan ve nitelikten bahsedilebilir. İşte onlardan bazıları…

2023 boşanma protokollerinde bulunması gereken konular:

  • Maddi ve manevi yönlü tazminatlar
  • Yoksulluk nafakası detayları
  • Çocukların velayeti
  • Velayeti almayan tarafın çocuklar ile olan ilişkisinin sınırları

b)      Boşanma Protokolü Hazırlama Yöntemi 2023

Boşanma protokollerinin nasıl hazırlanacağı merak ediliyor. Bunun için usul ve yöntem araştırması yapılıyor. Hemen belirtelim ki her boşanma farklı süreç, talep ve nitelikleri beraberinde getirdiği için hepsine farklı ve özgün bir protokol oluşturulması gerekmektedir. Örneğin bir boşanmada velayet durumu ortaya çıkarken diğerinde taşınmaz mal paylaşımı öne çıkabilir. Dolayısıyla boşanmada protokol hazırlığı yapılacağı zaman her iki taraf da avukatlarımıza danışabilir ve birlikte ortak bir mutabakat metni hazırlatabilirsiniz.

c)      Anlaşmalı Boşanma Protokolü Ücreti 2023

Boşanırken maliyetler de kimi eşler için önemli bir detay. Zira avukat ücreti, dava harç ücreti gibi maliyetler bir araya geliyor. Öncelikle belirtelim ki bir avukattan davanız için danışmanlık hizmeti aldığınızda ve vekalet verdiğinizde, bu tür bir protokol ücreti ödemenize gerek kalmaz. Çünkü avukatın hizmet kapsamında dahilindedir ve ücretsizdir. Ancak sadece boşanma protokolü hazırlatma hizmetinden yararlanacaksanız 2023 yılında bir ücret ödemesi yapılır.

  • Sadece boşanma protokollerini hazırlatma ücreti 2023 yılında 5 bin TL ile 10 bin TL arasıdır. Zorluk ve detay derecesine göre değişecektir.

bosanma-protokolu-4

En Güncel Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği 2023

Anlaşmalı boşanma için protokolleri bireyler kendileri de hazırlamak isteyebiliyor. Bu mümkün ama hem riskli hem de zor diyebiliriz. Birçok hukuki teknik, terim ve yöntem bilinmesi gerekli. Güncel anlaşmalı boşanma protokolü örneği indir PDF WORD 2023 yılında sizlere sadece fikir verebilir. Lakin %100 doğru hazırlamanıza yardımcı olamaz. Yazının devamında bu tür protokolün nasıl hazırlanacağını görmeniz için metnin bir kısmını paylaşıyoruz.

Anlaşmalı boşanma protokolü hazırlarken 2023 yılında şöyle bir giriş yazısı yazılabilir:

İşbu protokol, (açık adres) adresinde mukim İsim Soyad (TCK No.) ile (açık adres) adresinde mukim İsim Soyad (TCK No.) arasında imzalanmıştır. Protokol, tarafların evlilik birliğinin anlaşmalı olarak sonlandırılması ve bu evlilik sürecinde edinilen ortak malların paylaşımı, mali ve hukuki hususların belirlenmesi için; TMK 166/3 maddesi ve TMK 184. maddelerine istinaden tarafların gerçek irade ve arzularını yansıtır biçimde düzenlemiştir.

MADDE 1.

Taraflar arasında boşanmaya karar verilmesi ve kararın kesinleşmesini takiben geçerli olmak üzere boşanmanın mali sonuçları yürürlüğe girecektir.

MADDE 2.

Tarafların müşterek çocukları İsim Soyad’ın velayeti anneye verilecektir.

Protokol bu şekilde hazırlanmaya başlar ve sonrasında madde madde anlatılmaya, evrak detaylandırılmaya devam eder.

İstanbul’da Boşanma Protokolü Hazırlayan Avukatlık Bürosu 2023

İstanbul’un 2023 yılında en iyi boşanma protokolü avukatı Hür Hukuk Bürosu tarafından sağlanmaktadır. Hızlı boşanmanın adresi olan avukatlık büromuzda, sadece protokol isteyenler için de birebir özgün bir danışmanlık verilmektedir. Taraflar dinlenir ve adil mal dağılımı için fikir ve danışmanlık verilir. Tüm bunlar verimli oluşturulduğu taktirde hızlı boşanmak mümkün olacaktır.  Daha önce yazdığımız En Hızlı Boşanma Davası Nasıl Açılır? 4 Püf Noktası makalemize göz atmanızı öneriyoruz.

Özetle Türkiye genelinde boşanmalar anlaşmalı olacaksa bu protokol sesli ya da yazılı hazırlanmalı, eksiksiz oluşturulmalı ve evrak mahkemeye düzgün bir şekilde sunulmalıdır. Hazırlık aşamasından mahkemeye sunulmasına kadar ihtiyacınız olacak her ihtiyacı Hür Hukuk Bürosu veriyor. Gönül rahatlığıyla arayabilirsiniz. İyi günler dileriz.

 

Boşanma protokol hazırlayan avukat telefonu: 0 (505) 877 54 25

İstanbul boşanma protokolü hazırlama telefonu: 0 (212) 708 12 00

Anlaşmalı boşanmak için protokol hazırlayan avukat: 0 (212) 708 11 22

İlginizi çekebilir: İstanbul’da En İyi Ağır Ceza Avukatı Kim? 2023 Ücretleri