Genel

Çek Senet İcra Takibi ve Avukatı

cek-senet-icra-takibi-3

Çek senet icra takibi, gündelik hayatında borç alan ya da borç veren insanların sıkça karşılaşabileceği bir hukuk konusudur. Özellikle de ticari hayatta bulunan bireylerin sıkça kullandığı finans araçlarıdır çek ve senet. Bu araçların ödenmemesi durumunda ise karşı tarafın hukuki haklarını arama süreci başlar. Takipler usulen İcra ve İflas Kanunu esaslarına göre yapılmaktadır. Senet halk arasında kullanılsa da yasalarda bono olarak geçmektedir. Bu yazımızda konu hakkındaki merak edilenleri detaylandıracağız.

İkili finans işlerinde borç alan taraf borcunu ödemez ise ve ellerinde bono, çek ve kambiyo gibi evrak varsa alacaklı kişi çek senet icra takibi sürecini başlatabiliyor. Elbette bunun için mutlaka alacaklının elinde resmi bir evrak olması gereklidir. Bu evraklar İcra ve İflas Kanununda belirtilen türden olması gerekir. Yani düz bir kağıda yazılı sözleşmeleri kapsamamaktadır.

İcra takibini başlatmak için elbette bulunulan ilin İcra müdürlüğüne başvurmak gereklidir. Eğer büyük ilde yaşıyorsanız yoğunluktan dolayı süreç oldukça zorlu geçebiliyor. Bunun için de uzman bir avukat ile çözüm ortaklığına gitmenin önemi ortaya çıkıyor. Çek ve senetler için icra takibi sürecinin başlamasını istiyorsanız, destek almanızı öneriyoruz. Bu diğer yandan yaşama ihtimaliz olan hak kayıplarınızın da önüne geçmek anlamına geliyor. Unutulmamalıdır ki haklı olduğunuz, hakkınızı alacağınız anlamına gelmiyor.

cek-senet-icra-takibi-1

Çek Senet İcra Takibi

Çek Senet İcra Takibi Avukatı

Çeklerde ve senetlerde icra takibi yapmak, dışarıdan bakıldığında kolay bir süreç gibi görünse de aslında hayli karmaşık ve özel takip yolları bulunan bir hukuk uygulamasıdır. Örneğin kambiyolarda mahsus takip başlatmak, alacakların daha hızlı tahsil edilmesini sağlamaktadır. Bu gibi detaylar bilinmez ise süreç yılları bulabilir. En kötüsü de hak kayıpları gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir. Çek senet icra takibi avukatı tam da bu gibi olumsuz durumların önüne geçmek için var. İcra hukuk dalındaki deneyimlerini sizlerin davasında kullanarak alacaklarınızı en hızlı ve eksiksiz olarak almanızın kapılarını aralamaktadır.

İcra takibi yaptırılırken dikkat edilmesi gereken faktörlerden birisi de takipten öncesi ve zamanaşımı unsurlarıdır. Çünkü bir borç zamanaşımına uğrarsa ve borcu olan kişi itirazda bulunursa borç ortadan kalkabilir. Bu durum özellikle alacaklılar için hiç de istenmeyen bir duruma sebebiyet vermektedir. Avukatlar bunların da takibini yapar. Bunu yaparken de müvekkillerin hakları ve kazançları gözetilir.

Çek Senet Takibi Başlatma

Çek ya da senetlerin takibini başlatmak için öncelikle alacaklının süreci nasıl başlatacağını bilmesi gerekiyor. Çünkü eldeki belgenin türüne göre süreç başlatılmaktadır. Örneğin elinizdeki evrak kambiyo senedi ise bu durumda TTK üzerinden standart bir kambiyo senedi özelliklerine uygun olup olmadığı kontrol edilir. Bu incelemeler sonucuna göre icra takibi başlatılmaktadır. Devamında da borçluya ödeme emri gönderilmektedir.

cek-senet-icra-takibi-2

Çek Senet İcra Takibi

Çek Senet İcra Takibi Zamanaşımı Süresi

Alacaklı kişiler bu konuda zamanaşımı sürelerini bilmekle mükelleftir. Aksi halde zamanaşımıyla birlikte haklarını arama yolları kapanmaktadır. Çek senet icra takibi zamanaşımı süresi ise 3 sene olarak yasalarca belirlenmiştir. Ayrıca cirantalara karşı dava açılmak istendiğinde ise zaman aşımı süresi vadeden itibaren 1 yıldır. Eğer ki çekiniz ya da senediniz zamanaşımına uğradıysa ne yazık ki alacaklarınızı tahsil etmek için hukuki yollar kapanmış olmaktadır.

Çek Senet İcra Takibi Vekalet Ücreti

Daha önce de belirttiğimiz gibi çek senet icra davaları zorlu bir hukuki süreçtir. Davalar uzun yıllar da sürebileceği için davacıların sürekli olarak mahkemeye gitmesi, savunma yapması zor oluyor. Avukata verilecek bir vekalet ile büyük oranda rahatlamak mümkün. Vekalet ücreti ne kadar diye merak edenler için bunun net bir rakamı olmadığını belirtelim. Çünkü her dava farklı bir zorluğu içinde barındırır. 2022 yılı için ortalama bir hizmet bedeli için 4,000 TL ile 15,000 TL aralığında olduğunu belirtelim.

Gerek icra takipleri süreci ile alakalı merak ettikleriniz gerekse de vekalet ücretlerini öğrenmek için Hür Hukuk Bürosu avukatlık iletişim araçlarını kullanabilirsiniz. Mesai saatleri içerisinde avukatlarımız sizlere canlı hizmet sağlamaktadır. İstanbul başta olmak üzere ülkenin bütün illerindeki icra takiplerini yönetiyoruz. Taleplerinizi ve sorunlarını en iyi çözümler ile birbirine kavuşturuyoruz. İyi günler dileriz.

 

İlginizi çekebilir: Sosyal Medya Avukatı Nedir? Ne İş Yapar?