Genel

Ceza Avukatı Nedir? Ne İş Yapar? ve Ücretleri

Ceza avukatı nedir? sorusunun en temel yanıtı, ceza davalarına giren ve müvekkillerinin haklarını yasal mevzuat çerçevesinde koruyan kişilerdir. Ülkemizde yasal olarak ‘ceza avukatı’ diye bir kavram yoktur. Toplum içerisinde kendiliğinde çıkmış ve kabul görmüş bir kavramdır. Ayrıca halk arasında ceza hukuku alanında davalara giren avukatlara ‘ağır ceza avukatı’ unvanı da verildiği görülmekte. Bizler de bu yazımızda konunun daha iyi anlaşılması için ceza avukatı nedir, görevleri nelerdir ve ücreti hakkında kapsamlı bir bilgi akışı sağladık…

ceza-avukati-nedir-3

Ceza Avukatı nedir? Ne İş Yapar? ve Ücretleri

Ceza Avukatı Nedir?

Ceza avukatı, bireylerin özgürlüğü ve haklarının korunması açısından toplumda hassas konular ile uğraşmaktadır. Diğer avukatlık alanlarında olduğu gibi kişilerin savunmasını yapar, fakat savunma yöntemleri, diğer avukatlardan çok daha farklı ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu sebepten dolayı da ceza avukatları müdafi olarak adlandırılmaktadır. Ceza avukatı nedir? sorusunun en temel açıklaması bu şekildedir.

Avukatlık mesleği, her geçen gün dünya genelinde branşlaşan bir hale gelmeye başladı. Ülkeler de uzmanlık seviyesinin artması için branşlaşmayı teşvik etmektedir. Fakat ülkemizde şu an için böyle bir uygulama henüz yok. Ceza avukatı nedir? sorusunun bir diğer açıklaması da özel hukuk türleri yerine ceza hukuku ve infazı alanına yoğunlaşmış, bu bölümde deneyim sahibi olmuş avukatlara verilen isimdir. Hizmet kapsamını 3 ana başlıkta toplayabiliriz:

 1. Kanunlarda suç sayılan konular,
 2. Hakkında soruşturma başlatılan ve suçlu duruma düşen bireylerin savunulması,
 3. Bireylerin haklarını yasal çerçevede nasıl arayacağı konusunda danışmanlık hizmeti.

Hür Hukuk Bürosu olarak deneyimli ve alanında uzman ceza avukatı kadromuz ile sizlerin yasal süreçlerinizde yanınızda oluyoruz. Ceza hukuku oldukça kapsamlı bir alandır. Bu alanda hizmet sağlayacak avukatın da alanındaki hususlara hâkim olması gerekir. Aksi halde eksik ya da hatalı yapılacak bir savunma, bireyin mağdur olmasına sebep olabilir. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ceza Avukatı Ne İş Yapar?

Ceza avukatı nedir? ve ne iş yapar? sorusunun net yanıtı, kanun tarafından suç olarak nitelendirilmiş her davaya bakan kişilerdir. Ağır ceza, sulh veya asli ceza mahkeme alanlarında yapılan tüm davalara ceza avukatları girmektedir. Konu bakımından oldukça geniş bir sorumluluk alanları bulunur. Bunlardan bazılarını şu şekilde maddeleyebiliriz:

 • Kasten adam öldürme davaları,
 • Yağmalama davaları,
 • Adam yaralama davaları,
 • Hile yapma davaları,
 • Hileli iflas davaları,
 • Tehdit, hakaret ya da şantaj suçları davası,
 • Rüşvet kapsamındaki davalar,
 • Belgede sahtecilik davaları,
 • Taksirli adam öldürme davaları,
 • Ağır yaralama davaları,
 • Yasama organına karşı işlenen suç davaları,
 • Askeri casusluk suçu davaları.

Ceza avukatı ne iş yapar? sorusunun yanıtlarından bazılarını yukarıda listeledik. Bu listeye düşman devlete maddi yardım yapma suçları ve cumhurbaşkanına fiili saldırı suçları da eklenebilir. Kısacası ortada yasal suç teşkil eden bir durum var ise orada ceza avukatının misyonu öne çıkar. Eğer güvenilir, şeffaf ve samimi bir avukatlık hizmeti arıyorsanız Hür Hukuk Bürosu olarak sizlerin yanınızdayız.

ceza-avukati-nedir-1

Ceza Avukatı nedir?

Ağır Ceza Avukatı Ne İş Yapar?

Tıpkı ceza avukatlığında olduğu gibi ağır ceza avukatlarının da hukuki net bir tanımı yoktur. Genellikle toplumumuzda ağır nitelikteki suçlar ile ilgilenen avukatlara bu unvan verilmiştir. Ağır ceza avukatı, Ağır Ceza Mahkemeleri’nde görülen davalarda müvekkillere hukuki danışmanlık veren kişilerdir. Normal bir ceza avukatından farklı bir görev tanımı yoktur. Aynı alanda davalara girer. Fakat bu tür davalara bakan avukatlarda deneyim olması elzem bir konudur. Böylelikle hakların daha iyi savunulması gerçekleştirilir.

Ceza Avukatı Ücreti

Ceza avukatı daha önce de belirttiğimiz üzere zorlu davalara giren kişilerdir. Bu davaların genellikle süreçleri uzun ve hayli meşakkatli olmaktadır. Bu sebeple ceza avukatı ücreti, diğer avukatlara oranla biraz daha maliyetli olabiliyor. Türkiye Barolar Birliği her sene asgari ücret tarifesi yayımlıyor. Fakat davaların sürecine ve zorluğuna göre fiyatlarda farklılıklar olabiliyor.

En doğru ve güvenilir ceza avukatı ücreti hakkında bilgi almak için bizler ile iletişime geçebilirsiniz. Hür Hukuk Bürosu avukatları sorunlarınızı dinleyerek analiz yapıyor ve sizlere en doğru fiyatları belirliyor. Unutmayın ki iyi bir savunma, deneyimli ve bilgi sahibi avukatlar ile mümkün olur.

 

İlginizi Çekebilir: Boşanma Avukatı Nedir? Ne İş Yapar? ve Ücretleri