ceza-hukuku

Ceza hukuku, bireylerin maruz kaldıkları haksızlıklar nedeniyle oluşturdukları talepleri ceza kavramları açısından inceleyen bir hukuk dalıdır. Aynı şekilde kişilerin yaptıkları hatalı eylemler nedeniyle de karşılaşacakları cezalar bu hukuk dalı kapsamında incelenir. Hukuki süreç boyunca müvekkillerin haklarını gözetmek için hizmet veren kişilere ise ‘Ceza avukatı’ denmektedir.

Ceza avukatları, yargılamalar esnasında vekil yahut müdafi olarak görev alır. Bu unvan yasal bir unvan değildir. Ceza davalarına bakan avukatlara halk nezdinde verilmiş bir isimdir. Yani ceza avukatlığı diye resmi bir avukatlık branşı bulunmaz. Bu alanda danışmanlık hizmeti sağlayan avukatlar, toplumun en hassas konularının bulunduğu hukuki süreçlerde yer alır. Bireylerin özgürlüğü ve mağdur edilmesi bu kapsamdadır. Ayrıca bu davalarda mahkeme tarafından çıkacak sonuçların oldukça ciddi boyutları olabilir. Bu sebeple hizmet alınacak ceza avukatının hukuksal anlamda oldukça donanımlı ve deneyim sahibi olması önemlidir.

Hukuk büromuz bünyesinde, Ceza hukuku alanında üst düzey uzmanlığa sahip avukatlar bulunmaktadır. Bizi tercih etmeniz durumunda davalarınızın hukuki süreçlerini en iyi şekilde yönetir, durumun lehinize sonuçlanması adına tüm hukuksal yollara başvurmaktan çekinmeyiz. Ayrıca bunu şeffaf, güvenilirlik ve samimiyet çerçevesinde gerçekleştiririz. Detaylı bilgiye ulaşmak için Hür Hukuk Bürosu iletişim araçlarını kullanabilirsiniz.

Ceza Avukatının Savunma İşlevi

Bir bireye suç isnadı yapılırsa, savunma faaliyeti o noktada başlar. Ceza avukatı diye adlandırılan avukatların görevi ise bu kişileri yöneltilen suça karşı koruma işlemidir. Bu sayede bireyin savunma hakkı da güvence altına alınmış olunur. Ayrıca faaliyetlerin maddi gerçekliğinin ortaya konulmasını sağlar. Savunma yapılırken suç vasfı, avukatlar için çok önemlidir. Suç vasfının belirlenmesine göre savunmanın genel hatları ortaya çıkar. Suç vasıflarına göre avukatları aşağıda detaylandırdık.

Adam Öldürme Suçunda Ceza Avukatı

Adam öldürme suçu savunması, suçun niteliği bakımından ağır ceza avukatları tarafından yapılması gerekir. Öncelikle suçun basit mi yoksa nitelikli mi olduğuna karar verilir. Ardından bu doğrultuda iddia ve savunma hazırlar. Suçun niteliğini ispat etmek çoğu zaman zordur. Ceza avukatı, niteliğin ispatına gerektiğinde katkı sağlayabilir.

Hür Hukuk Bürosu olarak kasten adam öldürme davalarında deneyim sahibi bir kadroya sahibiz. Davanın niteliğine göre büromuzda bulunan avukatlar takım halinde çalışarak haklarınızı en iyi şekilde savunuyor.

Nitelikli Dolandırıcılık Suçunda Ceza Avukatı

Bu suç türü, farklı yöntemlerle işlenebilen bir tür malvarlığı suçudur. Çoğu zaman sadece ceza hukuku bilgisi yeterli olmaz. Ceza hukuku alanında hizmet veren avukatın eylem alanındaki teknik bilgileri de araştırması elzemdir. Bu da ancak avukatın, uzman bir kişiden mütalaa almasıyla başarılır. Örnek vermek gerekirse bilişim yoluyla bir nitelikli dolandırıcılık gerçekleştirildiyse, delillerin net bir şekilde incelenebilmesi için bir bilişim uzmanının desteğine ihtiyaç duyulur.

Yukarıda belirttiğimiz suç vasıflarını daha fazla genişletmek mümkün. Günümüzde avukatlık hizmeti sağladığımız su vasıflarından bazıları şunlardır:

  • Yağma suçunda ceza avukatı,
  • Zimmet suçunda ceza avukatı,
  • İhaleye fesat karıştırma suçunda ceza avukatı,
  • Bilişim suçlarında ceza avukatı,
  • Parada sahtecilik suçunda ceza avukatı.

 

İlginizi Çekebilir: Basın ve Medya