Genel

Cinsel Taciz Suçu Nedir? Dava Nasıl Açılır? 2023 Bilgiler

cinsel-taciz-sucu-4

Cinsel taciz suçu, bir kimse, başka birini cinsel arzularını tatmin etmek amacıyla farklı tipte eylemler ile yaptığı hareketlerdir. Türk Ceza Kanununa “TCK” göre bu tür faaliyetler ciddi bir suç olarak nitelendirilmektedir. Toplum içinde “laf atma” “sataşma” “elle harekette bulunma” gibi olaylar aslında cinsel taciz kapsamına girmektedir. Diğer yandan teknolojinin gelişimiyle ortaya çıkan sosyal medya platformları, cinsel taciz kavramında da revizeye gitti. İnternet üzerinden de artık anti sosyal hareketler cinsel tacize dahil oluyor. Peki ama basit cinsel taciz suçu nedir? Dava nasıl açılır? Hangi durumlar taciz kapsamına girer? İşte detaylar…

Vikipedi: Cinsel Taciz Kavramı Hakkında

Modern toplumsal yasalarda kişiye uygulanacak istemsiz cinsel talepler, zorlamalar, saldırılar ya da fiili hareketler suç sayılır. Cinsel unsurları barındırdığı için de cinsel taciz olarak isimlendirilir. Çağdaş toplumlar bu tür yasaları zaman içerisinde kendi içinde şekillendirmektedir. Bu sebeple sürekli olarak yasal güncellemeler ve gelişmelere tabidir. Mesela internet teknolojisinin son 10 yılda yoğun gelişmesinin ardından tüm hukuk devletleri cinsel suçlar kavramlarını revize etti. Türk Ceza Kanunları da bunlara dahil.

cinsel-taciz-sucu-1

Cinsel Taciz Suçu

Cinsel Taciz Suçu Nedir?

Cinsel taciz kavramı ilk olarak 1972 tarihinde Toronto’da yayınlanan The Globe and Mail gazetesinde geçti ve dünya literatürüne kazandırıldı. Bir kişinin cinsiyet fark etmeksizin karşısındaki başka bir kişiye rızası olmadığı halde cinsel tatminini sağlamak için yaptığı sözlü ya da fiili eylemlere cinsel taciz suçu denir. TCK madde 105’te “Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar” kapsamında ele alınmıştır. Kapsamı çok geniştir ama temel olarak “ahlak temizliğine aykırı fiiller” olarak nitelendirilebilecek her unsur bu suçun dahiline girmektedir.

İki farklı kategoride değerlendirilmesi yapılır. Biri basit cinsel taciz diğeri de cinsel taciz suçudur. Bunu şu şekilde bir önekle daha iyi anlatabiliriz. Örneğin bir kadına “seni ellemek istiyorum” demek cinsel taciz suçu olarak kabul edilir. Fakat o kişi karşısındaki kadına rızası olmadan dokunursa işte o zaman cinsel saldırı suçuna dönüşmektedir. her ikisinin de suçlu için ciddi cezai yaptırımları bulunmaktadır.

Cinsel taciz kapsamındaki suç unsurlarına birkaç örnek verelim:

  • “Seni öpmek istiyorum” demek,
  • Öpme fiilini uygulamak,
  • İlişkiye girme isteğinde bulunmak,
  • Bir kişiye bilinçli bir temasta bulunmak,
  • Birine “seninle birlikte olmak istiyorum” demek,
  • Cinsen güdüyü tatmin edici sözlerde bulunmak.

Telefonla Cinsel Taciz Davası

Teknoloji geliştiği ve insan hayatına çok sayıda donanımı soktuğu için, cinsel tacizler artık çoğunlukla bu tür araçlar üzerinden yapılmaktadır. Amerika’da yapılan bir araştırmanın sonucuna göre son 10 yılda yapılan cinsel tacizlerin teknoloji cihazları ve internet aracılığıyla yapılma oranı tam 4 kat arttı. Oldukça ciddi ve önemsenmesi gereken bir araştırma verisi.

cinsel-taciz-sucu-2

Cinsel Taciz Suçu

Telefonla işlenen cinsel suçlarda karşı taraf sizlere cinsel dürtüler ve olgular dahilinde sözler sarf ederse, TCK’ya göre bu suç niteliği taşır. Mağdur kişi ses kaydı alarak bunu mahkemeye delil niteliğinde sunabilir. Kişisel verilerin korunması dahiline girmediği için delil olarak göstermek mümkündür.

Mesajla Cinsel Taciz Davası

Günümüzde sosyal medya ve mesaj uygulamalarının kullanıcısı sayısı 3 milyarı geçmiş durumda. Toplumsal iletişimde bu tür uygulamalar çok yoğun tercih ediliyor. Öncelikle şunu belirtelim: bir davranışın cinsel taciz suçu sayılması için illa ki fiziki bir hareket olması gerekmiyor. Örneğin WhatsApp uygulamasından ya da Telegram uygulamasında size cinsel içerikli ses kaydı, metin ya da görsel atan kişiler, cinsel taciz uygulamış oluyor. Bunlar aynı zamanda birinci dereceden delil niteliği taşıyor. Eğer böyle bir olumsuz durum yaşadıysanız Hür Hukuk Bürosu ile iletişim kurun ve mağduriyetinizi gidermek, suçluların hak ettiği cezayı almaları için gerekli hukuki işlemleri başlatalım.

Elle Cinsel Taciz Davası

Elle ya da vücudun farklı bir uzvuyla cinsel amaçlı dokunmak, sürtünmek ya da temas etmek çok ciddi bir cinsel taciz suçudur. Bu tür hareketler cinsel saldırı kapsamına girer. Öpücük de bu kapsama girmektedir. Cinsel saldırı sadece zorla yapılan cinsel birliktelik ile değil, temas ile de olabiliyor. Özellikle günümüzde kadın bireylerin en sık yaşadığı toplumsal ve ahlaki sorunlar arasında yer alıyor. Bu tür durumlarda 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası çıkmaktadır. Eğer nitelikli bir suç işlendiyse ceza yarı oranında arttırılmaktadır.

Cinsel Taciz Davası Nasıl Açılır?

Cinsel taciz davası mahkemeye dilekçe verilerek açılır. Uzman bir Ceza avukatına vekalet verilir ve avukat gerekli hukuki prosedürleri gerçekleştirir. Cinsel taciz suçu ispatı burada önemlidir ve avukatlara en çok iş düşen konu da burada başlamaktadır. Nasıl ispatlanacağının da temel hatları şu şekildedir…

Cinsel taciz suçunu ispatlamanın yöntemleri:

  • Mağdurun sanık ile olan ilişkisi, tanıyıp tanımadığı önemli bir delildir.
  • Sanık ile mağdur arasında herhangi bir husumet olup olmadığına bakılır.
  • Mağdurların kendi şerefini yakından ilgilendiren bu tür bir konuda karşı tarafa iftira atması için bir sebep olup olmadığı… Yani “kadının beyanı esastır” konusu…
  • Mağdur beyanlarındaki tutarlılık seviyesi de önemli bir ispat biçimidir.

Cinsel taciz davası bölgedeki Asliye Ceza Mahkemesine açılmaktadır. Bu mahkemelere dilekçe verilerek dava süreci başlatılmaktadır.

 

cinsel-taciz-sucu-3

Cinsel Taciz Suçu

Cinsel Taciz Suçu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Cinsel saldırı ve taciz durumları çok komplike konuları içerdiği için, mağdur kişilerin aklında çok sayıda soru işareti oluşur. Cinsel taciz suçu hakkında en çok sorulan ve merak edilen konuları cevaplıyoruz.

a)      Cinsel Taciz Suçu Şikayete Tabi mi?

Cinsel saldırı ve taciz suçlarının soruşturulması ve kavuşturulması şikayete tabidir. Yani diğer bir anlatımla savcılık tarafından Re’sen bir soruşturma başlatılmamaktadır.

b)      Cinsel Taciz Suçu Uzlaşmaya Tabi mi?

TCK’ya göre cinsel dokunulmazlık kapsamına giren suçlarda kesinlikle uzlaşma yoluna gidilemez. Taraflar daha sonra anlaşsa dahi dava açıldığı için süreç kamu davasına dönmektedir.

c)      Cinsel Taciz Suçu Yüz Kızartıcı Suç Mudur?

Tacize uğrayan kadınlar haklı olarak faillerin en ağır cezayı almalarını ister. Bu sebeple yüz kızartıcı bir suç olup olmadığı merak edilir. Fakat hem cinsel taciz suçu hem de cinsel saldırı suçu TCK’da yüz kızartıcı suçlar arasında gösterilmemiştir.

İstanbul’da En İyi Cinsel Taciz Suçu Avukatlık Bürosu

İstanbul bölgesinde cinsel taciz suçu ve davalarına bakan en deneyimli avukatlık bürosuyuz. Cinsel suçlar, cinsel saldırı durumları, çocukların cinsel istismara uğraması, reşit olmayanla cinsel ilişkiye girilmesi gibi konularda dava açmak ya da sanık sıfatıyla savunulmak için ihtiyaçlarınızda avukatlık hizmeti veriyoruz. Bu tür suçlar bilindiği üzere Ceza hukuku kapsamına girmektedir. Sonuçları arasında ciddi oranda hapis cezası ile yargılanma bulunmaktadır. Mağdur taraftaysanız failin en üst orandan ceza alması, sanık sıfatındaysanız da haklarınızın en iyi şekilde korunması için avukatlarımızla iletişime geçiniz. Aşağıya telefon numarası listemizi paylaşıyoruz. İyi günler dileriz.

 

İstanbul cinsel taciz davası avukatı telefonu: 0 (505) 877 54 25

0 (212) 708 12 00

0 (212) 708 11 22

İlginizi çekebilir: 2023’te Sigortasız Çalışanlar İçin EYT Nasıl Olacak? | Önemli Detaylar