dava-ve-uyusmazlik-cozumu

Dava ve uyuşmazlık çözümü, tarafların hukuki yollara başvurmadan önce karşılıklı olarak bir uzlaşma sağlanabilmesi ve sorunların her iki tarafın da lehine olacak şekilde sonuçlanması için danışmanlık hizmeti verilmesine verilen isimdir. Avukatlar, müvekkillerinin davada taşıdığı hukuki riskleri belirler ve bu risklerin önüne geçmek adına eylem planı oluşturur.

Hür Hukuk Bürosu avukatları, dava ve uyuşmazlık çözümü konusunda ulusal ve uluslararası tüm unsurların takibindedir ve deneyime sahiptir. Tüm hukuk dallarında dava takibi hizmetimiz mevcut. En başta da ticari faaliyetlerden dolayı oluşan ithaflara bağlı davaların takibi, tahkim ve çözümü hizmetine büromuzdaki yetkin avukatlar sayesinde gerçekleştiriyoruz. Avukatlarımızın sağladığı hizmetlerden bazılarını birkaç maddede belirtmek mümkün.

 • Ticari uyuşmazlıklar,
 • Ticari faaliyetlerde tüketicinin korunması,
 • Fikri ve sinai mülkiyet haklarının korunması,
 • Birleşme ya da satın alımlar sonrasında yaşanan uyuşmazlıkların çözümü,
 • Hizmet ve istihdamda yaşanan uyuşmazlıkların çözümü,

Dava ve Uyuşmazlık Çözümü Avukatı

Dava ve uyuşmazlık çözümü avukatının en temel görevi, müvekkillerinin sorun yaşamaması adına potansiyel risk faktörlerini saptayarak hukuki önlemler almasıdır. Aldığı bu önlemler sayesinde risk faktörü minimum seviyeye iner ve hatta tamamen engellenmiş olur. Görüleceği üzere avukat burada sadece hukuki danışmanlık yapmaz. Aynı zamanda risk yönetimi çalışmasında da bulunur.

Uyuşmazlık çözümü avukatının öncelikli hedefi sorunu en az maliyetle çözüme kavuşturmaktır. Bunun sebebi hukuki süreç ne kadar kısa sürede tamamlanırsa, müvekkil ticari değerini kaybetmesin. Hem hukuki süreç kazanılsın hem de ekonomik anlamda da zarar uğranılmasın. Bu sebeple Hür Hukuk Bürosu bünyemizde faaliyet gösteren uyuşmazlık avukatları, problemlerin büyük bir krize dönüşmemesi adına tarafları bir araya getirmek için mücadele eder. Bu başarılamaz ise müvekkillerimizin lehine sonuçlanması için hukuki mevzuatın tanıdığı tüm araçlar kullanılır. Kısacası uzun yıllardır edindiğimiz bilgi ve tecrübelerimizi müvekkillerimiz için en verimli şekilde kullanmaktayız.

Uyuşmazlık Çözümü Alternatifleri

Taraflar arasında yaşanan uyuşmazlıkların mahkeme dışında, yani hukuki bir süreç başlatılmadan çözüme kavuşturma uygulamalarına uyuşmazlık çözümü alternatifleri denmektedir. Bu hizmetin günümüzde şirketler tarafından sıklıkla tercih edilmesinin en temel sebebi, her iki taraf için hızlı ve düşük maliyetli bir sonuç oluşturmasıdır. Uyuşmazlık çözümü, mahkemelerin gerçekleştirdiği yargılamalara bir alternatif olarak görülmemeli. Aksine, sorunlara karşı taraflara makul seçenekler sunan bir çözüm alternatifidir.

Uyuşmazlık çözümü uygulamasının eylemde birçok farklı yöntemi bulunur. Bu yöntemlerin hangisinin müvekkile uygun olduğuna, deneyimli dava ve uyuşmazlık çözüm avukatı tarafından karar verilir. Avukatlar, tarafların sorunu hakkında detaylı bir analiz yapar ve çözüme en hızlı ve etkili şekilde ulaştıracak tekniği seçer. Peki uyuşmazlık çözümü alternatifleri nelerdir? O tekniklerden bazılarını şu şekilde listelemek mümkün:

 • Tahkim,
 • Arabuluculuk,
 • Uzlaştırma yöntemleri,
 • Tarafsız ön değerlendirme,
 • Vaka saptaması,
 • Kısa duruşma

Bu listeye sulh ve müzakere alternatifleri de eklenebilir. Hür Hukuk Bürosunu tercih ettiğinizde tüm bu uzlaşma alternatiflerine sahip olursunuz. Bu alandaki uzman avukatlarımız uzlaşma süreçlerinizin lehinize sonuçlanması adına tüm deneyimlerini ortaya koyar.

 

İlginizi Çekebilir: Aile Hukuku