Genel

Dini Nikahın Hukuktaki Yeri | Suç mu? Zina Sayılır mı?

dini-nikahin-hukuktaki-yeri-4

Her toplumun yasaları kadar dini ritüelleri de var. Dini nikah bunlardan birisi. Ama çoğu kişi dini nikahın hukuktaki yeri ne bilmez. İnanç özgürlüğü kapsamında gibi görünse de Türk Medeni Kanunu bu uygulamalar ve tercihler konusunda da bazı düzenlemeler ve yükümlülükler belirlemiştir. İmam nikahı nedir? Yasalar dini nikah kıyanlar için ne söyler? Cezası var mı? Bu soruların en doğru, güvenilir ve tarafsız cevaplarını bulmak isteyen yazıyı son cümlesine kadar okumalıdır.

Yasal zeminde bir ailenin bir araya gelmesi, resmi anlamda evli sayılmaları için kanunların belirlediği şekilde bir nikah kıyılması yeterli olmaktadır. İnsanların evli sayılması için dini nikah kıymaların gerek yok. Aile cüzdanını alan herkes Türkiye sınırlarında ve dünyanın her bölgesinde yasal evli statüsüne girer. Fakat dini kültür ve ritüeller gereği bireyler ülkemizde çoğunlukla imam nikahı olarak adlandırılan bir ritüeli uyguluyor. Bunu yapmadan önce de dini nikahın hukuktaki yeri hakkında bilgi sahibi olmak isteniyor. Şimdi bu konuyu geniş perspektifte açıklayalım.

dini-nikahin-hukuktaki-yeri-1

Dini Nikahın Hukuktaki Yeri

Dini Nikah (İmam Nikahı) Nedir?

Dini bir ritüeli gerçekleştirmek için evlenmek isteyenlerin 2 erkek yahut 1 erkek 2 kadın huzurunda gerçekleştirdikleri evlilik ritüeline dini nikah denir. Farklı isimler ile de karşımıza çıkar ancak en sık kullanılan ismi imam nikahıdır. Evlilik ritüeli bir din adamı huzurunda gerçekleşmektedir. Genelde bu kişiler imam oluyor. Asırlardır Türk toplumunda ve İslam coğrafyasında sıkça uygulanan bir konu. Bir toplum gerçeği olduğu için de TMK’da bu uygulamaya yer verilmiştir. Anayasa’da “Dini Tören” başlığı altında ele alınmış olup TMK’nın 143. maddesinde konuya yasal bir açıklık kazandırılmıştır.

İnsanoğlunun tarih sahnesinde yerleşik yaşama geçmesiyle birlikte evlilik kavramı da şekillenmeye başladı. Binlerce yıl önce devlet kurumları ya da yasa koyucular olmadığı için eşlerin evlilik istekleri din ritüellerince kayıt altına alınıyordu. Ancak özellikle son 400 – 500 yıldır evlenme işlemleri kanun koyucular tarafından resmi hale getiriliyor. Yani Dini nikahların kıyılmasının resmiyette herhangi bir vasfı ya da değeri yok. Ama elbette dini nikahın hukuktaki yeri hiç yok yok demek olmaz. TMK 143’te bunu söyler zaten. Peki kanun imam nikahı için ne söyler? İşte cevabı…

Türk Medeni Kanunu’na Göre Dini Nikahın Hukuktaki Yeri Nedir?

Öncelikle dini nikahın yani imam nikahının kıyılmasında herhangi bir zorlama olmadığını belirtelim. Bu tamamen tarafların dini inançlarının bir gerekliliğini yerine getirmek amacıyla tercih ettikleri ritüeldir. İnanç sistemi içerisinde belli bir sorumluluk olarak görülebilir ama Türk yasalarında imam nikahlarının herhangi bir geçerliliği yok. Zaten TMK da buna netlik kazandırmak için madde 143’ü oluşturmuştur. Bu maddenin “Aile Cüzdanı ve Dini Tören” başlığında şu cümle geçer:

“Evliliğin geçerli olması, dini törenin yapılmasına bağlı değildir.”

Dini nikahın hukuktaki yeri tam olarak bu cümle özetlenmiştir. Konuyu daha iyi detaylandırmak ve kesin bilgi sahibi olmanızı mümkün kılmak için kısa maddeler halinde özetleme yapacağız.

dini-nikahin-hukuktaki-yeri-2

Dini Nikahın Hukuktaki Yeri

a)      Dini Nikahın Hukukta Bir Resmiyeti Yoktur

İmam nikahı kıymak zorunlu değil, tamamen isteğe bağlı bir uygulamadır. Devlet sizden resmi nikahın yanına bir de dini nikah kıymanız için baskı ya da koşul öne sürmez. Kişinin inanç özgürlüğü kapsamında kendi inisiyatifiyle yapabileceği bir ritüel. Ama unutmayın ki resmi nikah kıymadan dini nikah yaparsanız, bu durumda yasa nezdinde evli sayılmazsınız. Haliyle bu çok sayıda konudan yararlanamayacağınız anlamına gelir.

b)      Dini Nikah Kıymak İçin Resmi Nikahınızın Olması Şart Değil

Dini bütün bireylerin evlenirken imam nikahı kıymaları gayet bilindik ve yaygın bir uygulama. Fakat bunu yapmadan önce taraflar kanuna aykırı olmaması için önce resmi nikah kıyılması gerektiğini düşünüyor. Oysa böyle bir yasal zorunluluk yok ülkemizde. Dini nikahınızı ister evlenmeden önce isterseniz de evlendikten sonra kıyabilirsiniz. Ama buradaki dikkat kesileceğiniz nokta her türlü resmi nikaha başvurmanız gerektiğidir.

c)      Resmi Nikah Olmadan Yapılan İmam Nikahı Zina Statüsündedir

Bireylerin çok sık düştüğü bir hata. Sadece imam nikahı kıyarak yapılan evliliklerin yasal bir evlilik olarak görüyorlar. Fakat bu hata. Türk Medeni Hukuku’na göre resmi olmayan her nikah uygulamasında bireylerin ilişkisi zina kapsamına girmektedir. Örneğin evli bir kişi başka biriyle imam nikahlı bir ilişki yaşarsa ve bu kişi resmi eşiyle boşanma davasına konu olursa, yaşanılan imam nikahlı evlilik zina durumuna düşer. Dini nikahın hukuktaki yeri konusunda bu hususa dikkat edilmeli.

d)      İmam Nikahlı Biri Türk Medeni Kanunu’ndaki Haklardan Mahrum Kalır

Dini nikahın hukuktaki yeri işte burada öne çıkıyor. Eşlerin yaptığı evlilik sadece dini bir ritüel ile gerçekleştirilip kanunların belirttiği şekilde yapılmadıysa, taraflar ayrılmak istediklerinde birbirlerinden herhangi bir hak talep edemez. Örneğin nafaka, velayet ya da miras gibi konularda hak mahrumiyeti yaşanır. Örneğin bir kadın imam nikahlı eşinden ayrılmak istediğinde karşı taraftan nafaka alamaz. Eğer eş ölümü gerçekleşirse bir miras talebinde bulunamaz. Hür Hukuk Bürosu olarak her zaman resmi nikahların önemini bu nedenle vurguluyoruz.

Resmi Nikah Olmadan Dini Nikah Kıymak Suç mu?

Hayır, suç değil. Resmi nikahınız olmasa bile dini nikah kıyabilirsiniz. Türk Medeni Kanunu’nda yani TMK’da açıkça bir suç yönergesi yok bu konuda. Elbette resmiyette olan çok sayıda haktan bu aileler faydalanamaz. Ama bir kişi resmi olmadan imam nikahını kıydı diye de o eşlere ceza kesilmez. Çünkü yasalarda cezaya yönelik doğrudan ve keskin tanımlar yok. Fakat istisnai durumlar da var. Bazen imam nikahı içerisinde yaşanabilecek durumlar ceza doğurabilir. Örneğin bir erkek eş, dini nikahlı karısını hamile ya da çocuklu olarak ortada muhtaç bir şekilde bırakıp giderse, işte bunun cezai yaptırımları olmaktadır. Ayrıca sözlü ya da fiziki şiddet hallerinde de hukuki hakların aranma yolu açılıyor.

dini-nikahin-hukuktaki-yeri-3

Dini Nikahın Hukuktaki Yeri

Resmi Nikah Olmadan Dini Nikah Kıymanın Cezası 2023

2023 yılında yapılan ve resmiyeti olmayan dini nikahların cezası merak ediliyor. Böyle bir şeyin cezası yok. Fakat resmi nikahın olmaması halinde bile bazı olaylar, taraflara ceza yaratabilir. İşte onlardan bazıları.

Resmi nikahı olmayıp da dini nikah kıyanlar için oluşabilecek ceza durumlar:

  • Erkek tarafının eşini çocuklu ya da hamile bir şekilde muhtaç halde ortada bırakıp gitmesi suç teşkil eder.
  • Taraflardan birinin diğerine fiziki ya da sözlü şiddet uygulaması suç teşkil eder.
  • İmam nikahlı eşini fuhuşa zorlayan uygulamalar büyük suç kapsamındadır.
  • Resmi evli bir kişinin başka biriyle imam nikahı kıyıp ilişki içerisinde olması zina suçu kapsamına girmektedir.

Dini nikahın hukuktaki yeri hakkında kapsayıcı bir bilgi ihtiyacı içerisindeyseniz Hür Hukuk Bürosunu arayın. Resmi nikahınız olmasa bile aile içinde yaşadığınız sorunlarınızı hukuk çerçevesinde savunmak için özel ekipler kuruyoruz. Yaşadığınız sorunları birlikte çözmeye devam ediyoruz. Türkiye’nin her noktasından bu hizmetimiz için büromuzu arayabilirsiniz. İyi günler.

 

İlginizi çekebilir: İstanbul Avukat Hizmetleri ve Telefon Numaraları