enerji-ve-madencilik-hukuku

Enerji hukuku, yenilenebilen ya da yenilemeyen enerjilerin kullanımı, vergilendirilmesi ve yönetilmesi gibi süreçleri düzenleyen bir hukuk alanıdır. Genel olarak elektrik, doğalgaz ve petrol maddeleri ele alınır. Hukuksal açıdan bu kaynakları belli bir çerçeveye oturtulmuştur. Bu alandaki hukuki anlamda temel kamu organı EPDK, yani Enerji Piyasa Düzenleme Kurumu’dur. 4628 sayılı kanun ile EPDK’nın yükümlülükleri düzenlenmiştir. Peki EPDK sorumlulukları neleri kapsar? İşte detaylar…

 • Enerji piyasasında faaliyet gösteren şirketlere lisans verir.
 • Enerji şirketlerinin sermaye denetlemesini yapar.
 • Bu sektördeki verimlilik standartlarını belirler.
 • Enerji kaynaklarının dağıtım ve tüketim süreçlerini denetler.
 • Enerji araçlarının fiyatlarını enflasyon oranlarına göre düzenler.
 • Enerji şirketlerinin belirlenen fiyatlandırmalara bağlılığını gözetlenir.

Madencilik hukuku ise maden arayışı, işletilmesi ve hak sahibi olunması gibi sorumlulukların belirtildiği bir hukuk alanıdır. Enerji ve madencilik hukuku avukatı ise tüm bu hususlarda şirketlerin ya da tüketicilerin hukuki haklarını gözeterek faaliyetler yürütür.

Hür Hukuk Bürosu bünyesinde bulunan avukatlar, enerji ve madencilik hukuku alanının her detayında tecrübe sahibidirler. Elektrik, doğalgaz, petrol, LPG ve yenilenebilir enerji dalları hukuk büromuzun deneyimleri arasında yer alıyor.

Enerji ve Madencilik Hukuku Hizmetleri

Enerji ve madencilik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin gerek bazı ruhsatları alması gerekse var olan ruhsatların korunması için hukuki destek almaları hayati önem taşır. Bu alanda sağlıklı ve sürdürülebilir bir hizmet için avukatlardan hukuki destek alınması neredeyse bir zorunluluktur. Günümüzde enerji ve madencilik mevzuatları sürekli değişiyor ve güncelleniyor. Yerli ve yabancı şirketlerin bu mevzuatları takip edebilmesi ise çoğu zaman zor bir hal alıyor. Hür Hukuk Bürosu avukatlarını tercih ettiğinizde yaşanması muhtemel tüm risk faktörleri ortadan kalkar. Verdiğimiz hukuksal hizmetlerden bazılarını şu şekilde listeleyebiliriz:

 1. Enerji mevzuat ve yönetmelikleri alanında hukuki danışmanlık,
 2. EPDK ve Enerji Bakanlığı tarafındaki işlemlerin gerçekleştirilmesi, takibi ve sonuçlandırılması,
 3. Enerji sektöründe ihtiyaç duyulan tüm lisans işlemlerinin yerine getirilmesi,
 4. Finansal yatırımların düzenlenmesi ve varlık alım satım işlemlerindeki hukuki sözleşmelerin hazırlanması,
 5. Sektörde ihtiyaç duyulan her türlü sözleşmenin profesyonel bir şekilde hazırlanması,
 6. Uyuşmazlıklar sonucunda ortaya çıkan adli ve idari davalara bakma,
 7. ÇED raporları için danışmanlık hizmeti verilmesi.

Enerji ve Madencilik Hukuku Avukatı

Enerji ve madencilik hukuku, oldukça karmaşık ve teknik bilgilerin öne çıktığı bir hukuk dalıdır. Yaşanabilecek uyuşmazlıklarda yahut şirketin yasal zeminde sürdürülebilirliğini sağlamak için tercih edilecek avukatın, alanında deneyim sahibi olması nerdeyse zorunlu bir haldir. Daha önce enerji ve madencilik sektöründeki şirketlere danışmanlık veren bir avukat ile çalışırsanız, tüm süreçleriniz oldukça kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Hür Hukuk Bürosu tam da bu noktada öne çıkıyor. Avukatlarımız uzun yıllardır doğalgaz, petrol ve LPG başta olmak üzere enerji sektöründe birçok firmaya danışmanlık hizmeti sağladı, sağlamaya da devam ediyor. Daha detaylı bilgi almak ve deneyimlerimizi öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Aile Hukuku