Genel

Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

evlilik-yoluyla-vatandaslik-basvurusu-ne-kadar-suredde-sonuclanir-1

Evlilik yoluyla vatandaşlık başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır? sorusunun yanıtı, 5091 Sayılı Vatandaşlık Kanunu’nun 16. Maddesinde net olarak ifade edilmiştir. Türk vatandaşı ile 3 yıl boyunca evli kalan bir yabancı birey, başvuru yapması halinde vatandaşlık kazanma ve Türk pasaportu alma hakkına sahip olabiliyor. Bunun yanında elbette farklı şartlar da belirtilmiş. Her şart uygulanırsa ve doğru başvurulursa bunun belli bir zaman diliminde sonuçlanması gerekli. Bu yazıda ne kadar sürede sonuçlanacağını anlatacağız.

evlilik-yoluyla-vatandaslik-basvurusu-ne-kadar-suredde-sonuclanir-3

Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır? (2023 Bilgi)

Son yıllarda Türk vatandaşlığı almak dünyada hayli popüler bir durum haline dönüştü. Özellikle Doğu ülkelerinden gelip de farklı yollar ile vatandaşlık almak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Evlilik yoluyla Türk vatandaşlığı almak da bu seçenekler arasında. Fakat bu evlenir evlenmez pasaport alacağınız anlamına gelmez. Minimum 3 yıl evli kalmanız ve bu süreçte kamu düzenini riske atacak bir harekette bulunmamış olmanız gerekiyor. Sonrasında da başvuru yapıp sonuçları bekliyorsunuz. Peki ama 2023 yılında evlilik yoluyla vatandaşlık başvuruş ne kadar sürede sonuçlanır? İşte cevabı…

Evlenerek vatandaş olmak için başvurduğunuzda, ne zaman sonuçlanacağını, başvuru esnasında sunduğunuz evrakların niteliği belirler. Elbette ideal bir sonuçlanma süresi vardır. Evlilik yoluyla pasaport almak için başvurduktan sonra genelde 1 ila 3 yıl içerisinde sonuç açıklanır. Eğer ki evraklarınız düzgün ise 1-3 yıl en ideal süredir. Fakat durumunuz ve sunduğunuz evraklarda sıkıntı olması halinde iptal yanıtı alabileceğiniz gibi sonuçlar da 4-6 seneyi bulabiliyor.

Evlilik yoluyla vatandaşlık başvurusu yaparken bir uzman avukattan destek almanın önemini burada burgulamak istiyoruz. Elbette tüm kriterleri karşıladığınız ve artık TC pasaportu almayı hak ettiğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Lakin süreç sizin adınıza bu kadar masum olmuyor her zaman. Evrak hazırlama, dilekçe yazma ve süreç takibi yapma gibi profesyonel danışmanlık gerektiren unsurlar var. Hür Hukuk Bürosu da Türkiye evlilik yoluyla vatandaşlık almada lider avukatlık bürosudur.

evlilik-yoluyla-vatandaslik-basvurusu-ne-kadar-suredde-sonuclanir-2

Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığına Başvuruların Sonuçlanma Süresi 2023

Global düzeyde vatandaşlık almayı kolay kılan, süreyi kısaltan ve kimi zaman doğrudan elde etme imkanı sunan bir uygulamadır evlenmek. O ülke vatandaşıyla evlendiğinizde belli bir zaman geçirirseniz bu haktan faydalanma şansınız olur. Türkiye’de bu süre 3 yıl olarak belirlenmiştir. Yani yabancı pasaportluysanız ve Türk bir vatandaşla 3 yıl evli kaldıysanız artık siz de vatandaşlığa başvurabiliyorsunuz. Elbette bu durumda evlilik yoluyla vatandaşlık başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır? sorusunu merak ediyorsunuzdur. Hemen yanıtlayalım…

Türk pasaportu almak için başvurduğunuzda bunun bir sonuçlanma süresi olacak. Hukuk sisteminde net bir zaman dilimi belirtilmez. Ama ideal bir sonuçlanma süresi vardır. O süre de ülkemizde 1 – 2 – 3 yıl arasıdır. Nadir de görülse bazı başvurular 6 ay ila 12 ay arasında da çözüme kavuşturulduğu görülmektedir. Bu istisna genelde avukatlar aracılığıyla yapılan evliliğe dayalı vatandaşlık başvurularında geçerli oluyor.

Son olarak evlilik yoluyla Türk vatandaşlığı almak isteyenler için profesyonel ve çözüm garantili verdiğimiz avukatlık hizmetlerimize değinmek isteriz. Hukuk ekibimize bu konuda iletişim kurarak süreci başlatabilirsiniz. Hangi ülke vatandaşı olursanız olun %100 çözüm odaklı hizmetimizden faydalanıyorsunuz. Telefon numaralarımızı aşağıya yazıyoruz.

 

Evlilik yoluyla vatandaşlık alma başvurusu avukatı telefonu 1: 0 (505) 877 54 25

Evlilik yoluyla vatandaşlık alma başvurusu avukatı telefonu 2: 0 (212) 708 12 00

İlginizi çekebilir: Hakaret Davası Hakkında Güncel Bilgiler | 2023 Ücretleri