Genel

Evliyken Alınan Mallar Ortak mı? Eşit mi Paylaştırılır?

evliyken-alinan-mallar-ortak-mi

Boşanma sürecini başlatacak olan bireylerin öncelikli araştırma konusu “evliyken alınan mallar ortak mı” yönünde oluyor. Çünkü boşanmada mal paylaşımı, eşler açısında önemli bir detay. Evlendikten sonra yasal mal rejimi oluşmaktadır. Yani diğer bir anlatımla kişilerin evlenmeden önce herhangi bir sözleşme yapmasına gerek duyulmaz. Eşler nikah defterine imza attıklarında aynı zamanda “Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi” işlemi de yapılmış olmaktadır. Peki ama evlendikten sonra satın alınan araba, ev ve arsa gibi malların paylaşımı boşanırken nasıl olur? İşte cevabı…

Mevcut Medeni Kanunlarımız, boşanma sırasında mal paylaşanının nasıl olacağını belirler. Eğer evlilik kurumu, mahkeme kararı ile sonlandırılırsa evliyken alınan mallar ortak sayılır ve eşit bir şekilde paylaştırılır. Fakat yine de mal paylaşımında adaletsizlikler ya da tarafları mağdur eden sonuçlar olabiliyor. Bu durumda da mal paylaşımı davası açılmaktadır. Mal paylaşımı davası boşanma ile aynı anda açılır.

Evliyken Alınan Mallar Ortak mı? (Ev – Arsa – Araba – Tekne)

Evliyken çiftler birlikte ya da tek bir taraf olarak ev, araba ve arsa gibi taşınmaz mallar satın alır. Alınan bu mallar ile birikim ve servet edinimi yapılmış olur. Fakat boşanma kararı alınırsa bu malların nasıl paylaştırılacağı araştırılmaktadır. Kimi zaman eşlerden biri art niyetli mal kaçırma da yapabilmektedir. “Evliyken alınan mallar ortak mı” konusunu bilmek, boşanan kişilere çok şey katacaktır.

evliyken-alinan-mallar-ortak-mi-1

Evliyken Alınan Mallar Ortak mı

Kim kazanıp satın alırsa alsın, evlilik sonrasında alınan her ev, araba ve arsa gibi ruhsatlı ve tapulu taşınmazlar ortak kabul edilir. Eş ev hanımı olsa ve maddi kazanç getirecek bir çalışma hayatında bulunmasa bile boşanmada mallar ortak paylaştırılır. Yani ev hanımları da ev ve arabaların ortak sahibidir. Evi tapusu ya da arabanın ruhsatı kocaya ait olsa bile bu malın ortak olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Şimdi de evliyken alınan mallar ortak mı sorusunu ev, araba ve altın gibi eşyalarda ele alacağız.

a)      Evlendikten Sonra Satın Alınan Araba

Aile bireyleri, evlendikten sonraki yaşantılarında çalışarak kazandıkları para ile araba satın alır. Alınan bu arabaların ruhsatın eşlerden birinin adı yazar. Alım satım işlemlerinde ruhsat sahibi tek başına söz sahibi olabilmektedir. Fakat arabalar boşanırken ortak mal olarak kabul görür ve %50 şeklinde eşit olarak dağıtılmaktadır. Çünkü Medeni Kanuna göre yasal mal rejimi eşitlik ilkesine dayalıdır. Örneğin arabayı kocanız kendi adına alsa bile o aracın yarı hisse sahibi sizseniz.

b)      Evlendikten Sonra Alınan Ev

Mal sahibi olmak isteyen aileler öncelikli olarak ev ve arsa satın alma yolunu tercih eder. Aileler için en güvenli ve karlı yatırım aracıdır ev satın almak. Kimi zaman da aileler içinde oturmak için ev satın almaktadır. Evliyken alınan evler Medeni Kanuna göre ortak sayılmaktadır. Tapuda tek bir eşin ismi görünse de boşanma esnasında diğer eş de o malın yarısını almaktadır. Evin niteliği fark etmez. Villa, daire ya da müstakil ev olabilir.

evliyken-alinan-mallar-ortak-mi-3

Evliyken Alınan Mallar Ortak mı

c)      Evlendikten Sonra Alınan Altınlar

Düğünde takılan altınlar, “Yargıtay 6. Hukuk Dairesi’nin 2010/6059 E. ve 2010/12297” dava sonucuna göre kadın tarafında ait gösterilmiştir. Kadına bağışlanmış olarak kabul görür ve boşanma sırasında tamamen ona ait kabul edilir. Fakat evlilik esnasında birikim amaçlı satın alınan altın ve zinet eşyaları %50 olarak yani yarıyarıya bölüştürülmektedir. Daha detaylı bilgi için hukuk büromuzu arayabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Eşten Mal Kaçırma Davası Nedir? Nasıl Açılır? Kazanan Var mı?