fikri-mulkiyet-hukuku

Fikri mülkiyet hukuku, diğer ismiyle Fikri ve Sinai Mülkiyet Hukuku olarak da bilinir. Eser, marka ya da patent sahiplerinin ticari faaliyetleri esnasındaki ilişkilerini koruyan bir hukuk bölümüdür. Kısacası edebiyat, müzik ve mimari türündeki eserlerin korunduğu haklardır demek mümkün. Bu yazımızda Fikri mülkiyet hukuku ve çok daha fazlasını sizler için detaylandırdık.

Yaşadığımız son yüzyılda dünyanın globalleşmesi ve uluslararası ticaretin çok yaygın bir hale gelmesi, markların bünyesinde bulunan ürünlerin yasal açıdan korunma gerekliliğini doğurdu. Bu sebeple Türkiye’de fikri mülkiyet hukuku geliştirildi. Bu hukuk dalı pratik ve teorik anlamda oldukça kapsayıcıdır.

Hür Hukuk Bürosu yetkin ve deneyimli avukat kadrosu ile fikri mülkiyet hukuk kapsamında her türlü hukuki süreçte yanınızda. Kurulduğumuz tarihten bugüne kadar samimiyet, güven ve şeffaflık ilkelerimizden asla vazgeçmedik. Böylelikle bizleri ülkenin en çok tercih edilen avukatlık bürosu konumuna eriştirdiniz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fikri Mülkiyet Hukuku Hizmetlerimiz

Global dünyada yerel ya da uluslararası ticaret yapanlar için ürünlerinin hukuk güvencesi altına alınması çok önemlidir. Özellikle de bu edebiyat, müzik ve diğer sanat ögeleri için oldukça elzemdir. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de yasalar bu konuda koruyucudur. Çünkü örneğin telif hakkı güvence altına alınmaz ise ülkede sanat geriler. Bizler de Hür Hukuk Bürosu olarak fikri mülkiyet hukuku alanında üzerimize düşenleri fazlasıyla gerçekleştiriyoruz. Sizler için sunduğumuz hizmetlerden bazılarını şu şekilde listelemek mümkün:

 • Marka ve patent gibi unsurların uyguluğunu yerel ve uluslararası alanda araştırmak, ayrıca tescil, devir ve korunma gibi işlemleri gerçekleştirmek.
 • Marka, patent ve ürünlerin hakları hakkında oluşan uyuşmazlıklarda hukuki danışmanlık vermek.
 • Telif haklarının alınması ve korunması.
 • Firmaların ticari sırlarının kötü amaçla kullanılmasının önüne geçmek.
 • Birleşme ya da devralma işlemlerinde hukuki hakların korunması ile ilgili danışmanlık hizmeti verilmesi.
 • Lisana alma işlemlerinde danışmanlık hizmeti sağlama ve lisans sözleşmesi hazırlama.

Fikri Mülkiyet Hukuku Avukatı

Fikri mülkiyet hukuku avukatı, bu hukuk alanında doğan çekişmeler ve uyuşmazlıklar hakkında müvekkillere danışmanlık hizmeti veren kişilerdir. Fikri mülkiyet hukuku oldukça kapsamlı ve detaylı teorik içeriğe sahiptir. Bu nedenle danışmanlık verecek olan avukatta deneyim aramak önemlidir. Uzman bir avukat ile çalışmak, davaların lehinizle sonuçlanmasına olanak tanır.

Fikri mülkiyet hukuku avukatı ne yapar? sorusu sıklıkla gündeme geliyor. Bu konuyu sizler için detaylandırdık. Hür Hukuk Bürosu bünyesinde bulunan deneyimli avukatlarımızın sağladığı hizmetlerden birkaçını şu şekilde listeleyebiliriz:

 1. Haksızlıktan doğan rekabet davaları,
 2. Markaların tescil işlemlerindeki tüm süreçlerin yönetimi,
 3. Marka, patent veya telif hakkından doğan çekişmelerde danışmanlık,
 4. Ticarette şirketlerin sırlarının korunması,
 5. Türk Patent Enstitüsü kurumunun verdiği kararların iptal başvurusu.

Hür Hukuk Bürosu, yukarıda belirttiğimiz alanlarda ve çok daha fazlasında müvekkillerine profesyonel hukuki danışmanlık hizmeti veriyor. Bu alanda şeffaf, güvenilir ve samimi bir çözüm ortaklığı kurmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca diğer hukuk alanlarında da hizmet bilgilerimizi öğrenmek için sitemizi inceleyebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Arabuluculuk Hizmeti