Genel

Kadınlara Ücretsiz Avukat | Kimleri Kapsıyor?

kadinlara-ucretsiz-avukat-1

Günümüzde kadına karşı işlenen suçların sayısı hayli artmış durumda. Bu konuda adalet bakanlığı kadınlara ücretsiz avukat hizmeti dönemini başlattı. Tüm kadınları kapsayan bir durum değil. Bazı durumların yaşanmış olması gerekiyor. Aşağıda belirteceğimiz durumlar ile karşılaşan kadınlar baro tarafından herhangi bir koşul aranmaksızın ücretsiz para ödemeden avukat talebinde bulunabilecek. Detaylar nedir? Yazının devamında ilettik.

Türk toplumunda son yıllarda kadınlara karşı fiziki ve psikolojik şiddet hayli artmış durumda. İstismardan tehditlere varan çok sayıda suç işleniyor. Mağdur kadınların birçoğu ise avukat tutabilecek bütçeye sahip değil ne yazık ki. Adalet bakanlığı bu konuda düğmeye bastı ve kadınlara ücretsiz avukat hizmetini başlattı. Peki bu hizmet neleri kapsıyor? Kimler bu durumdan yararlanabilir. İşte detaylar…

Kadınların ücretsiz avukatlardan yararlanma durumları:

  • Kadınlara karşı kasten yaralama durumlarında,
  • Kadın bireylere yapılan fiziki şiddet ve eziyet durumunda,
  • Kadına yapılan psikolojik ve sözlü tehditlerde,
  • Her türlü cinsel saldırı durumlarında,
  • Çocukların cinsel istismara uğramasında.

Yukarıdaki suçların cezası kanunlarımızda ciddi yaptırımlar ile neticelendiriliyor. Bu tür talihsiz bir durum yaşarsanız elbette ilk önceliğiniz özel avukat tutmak olsun. Çünkü ilgi, alaka, profesyonellik, sonuç odaklı yaklaşım ve en önemlisi de samimiyet oldukça farklı olmaktadır. Süreç sizin adınıza daha sağlıklı ilerler. Kazanmanıza odaklı bir danışmanlık süreci oluşturulur. Hür Hukuk Bürosunun bu konudaki deneyimlerine güvenin. Uzman bir avukat kadrosu var ve her daha türünde sizlere danışmanlık veriliyor.

kadinlara-ucretsiz-avukat-2

Kadınlara Ücretsiz Avukat

Kadınlara Ücretsiz Avukat Verilecek

Kadına yönelik şiddet herkesin üzerinde durduğu ve çözüm aradığı bir konu olsa da ne yazık ki ülkemizde durum düşmek yerine gitgide artan bir hal almış durumda. Tüm sivil toplum örgütleri, kanun koyucular ve barolar birliği çok sayıda yardımı hayata geçirdi, geçirmeye de devam ediyor. Son olarak bunun bir örneğine de geçtiğimiz günlerde şahit olduk. Adalet bakanı Bekir Bozdağ yaptığı bir açıklamada şiddete, istismara ya da tehditte maruz kalan kadınlara şartsız ve koşulsuz olarak avukat atanacağınız belirtti. Elbette bir ücret talebinde de bulunulmayacak. Peki ama kadınlara ücretsiz avukat nasıl verilecek? Kimler bu durumdan yararlanacak? İşte cevabı…

Bilindiği üzere normalde tüm davalar için Barolar Birliği ücretsiz avukat temini yapıyor. Fakat bunun için bazı şartlar aranıyor. Örneğin maddi durumun yetersiz olması en önemli şart. Kadınlara yönelik ücretsiz avukat verilmesinde ise böyle bir talep söz konusu değil. Sadece şiddet, tehdit, darp, eziyet, işkence ya da istismar gibi durumların yaşanması gerekiyor.

Boşanma davaları için de kadınlara ücretsiz avukat veriliyor. Fakat anlaşmalı ya da içeriğinde şiddet, tehdit ya da istismar olmayan çekişmeli boşanmalarda bu kural geçerli değil. Eğer anlaşmalı boşanacaksanız tek yapmanız gereken özel avukat tutmak. Evliliğiniz içinde elinizden şiddet görüyorsanız, psikolojik baskı yaşıyorsanız ve tehditler ile karşılaşıyorsanız işte o zaman barolar birliğinden ücretsiz bir avukat talep edebilirsiniz.

Kadınlara Ücretsiz Avukat Talebi

Bu konuda başvuru süreci oldukça basit. Davanız ile ilgili evrakları, kimlik fotokopisi, ikamet belgesi ve darp, şiddet, tehdit, istismar gibi durumları ispatlayıcı bir sunum yapmanız gerekiyor. Belgeleri verince de sizlere hızla bir baro avukatı veriliyor. Bu suçlamalar ciddi suçlamalardır. Eğer bütçeniz müsaitse muhakkak özele yönelin. Özel avukat danışmanlığı sayesinde hem maddi hem de manevi haklarınızı sonuna kadar alabilirsiniz. Çünkü sadece bu konuda profesyonelleşmiş avukatlar bakacak davanıza.

 

İlginizi çekebilir: Boşanmak İçin Ne Yapılır? 6 Maddede Boşanma Süreci