Genel

Miras Avukatı Nedir? Ne İş Yapar? ve Ücretleri

miras-avukati-nedir-3

Miras avukatı, miras hukuku alanında deneyim kazanmış ve bu alanda gerçekleşen her türlü davaya bakan avukatlara denmektedir. Bu hukuk alanında çıkan her türlü problemde müvekkillerinin haklarını korumak ve yaşanan anlaşmazlıkları sonuca kavuşturmak en temel sorumluluklarıdır. Hukuk dilinde resmi olarak böyle bir avukatlık ismi yer almaz. Ancak toplumumuzda miras konusunda uzmanlık kazanmış avukatlar bu ifade ile anılmaktadır.

Miras, hukuksal tanımı gereği bir kişi öldüğünde gerideki varislerine bıraktığı nakit ve mülkleri kapsar. Fakat sadece bunlar değil, aynı zamanda ölen kişi borçlarını da varislerine miras olarak bırakmaktadır. Özellikle kalabalık varislerin bulunduğu miras durumlarında uyuşmazlıklar yaşanmaktadır. Böyle anlarda yapılacak en doğru hareket, alanında uzman bir miras avukatı tarafından danışmanlık almaktır.

Miras hukuku oldukça kapsamlı bir dava dalıdır. Bu sebeple gerek teorik açıdan gerekse pratik yönden avukatlarda uzmanlık yetisi aranır. Avukatın iyi olması, miras uyuşmazlıklarında süreci daha sağlıklı ve kısa süreli hale getirir. Hür Hukuk Bürosu olarak sizlere bu yazımızda miras avukatı nedir, ne işe yarar ve ücretleri hakkında detaylı bilgi oluşturduk. Keyifli okumalar dileriz…

miras-avukati-nedir-2

Miras Avukatı Nedir? Ne İş Yapar? ve Ücretleri

Miras Avukatı Nedir?

Miras hukuku avukatı, miras hukuku alanında nitelik kazanmış ve tamamen bu alana odaklanmış avukatlardır. Gerekli şartnameleri uygulayacak kabiliyette olması istenir. Çekişmeli miras sürecinde olan kişilerin İstanbul miras hukuku avukatı tarafından danışmanlık alması, onun lehine olacaktır.

Hür Hukuk Bürosu, bünyesinde İstanbul’un en deneyimli miras avukatı kadrosunu bulundurmaktadır. Vefat eden aile fertlerinden size miras kalması durumunda profesyonel danışmanlık sağlıyoruz. Danışmanlık hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Miras Hukuku Avukatı Ne İş Yapar?

Ülkemizdeki yasalara göre miras hukuku alanındaki davalarda bireylerin avukat tutma zorunluluğu yoktur. Yani miras alanındaki uyuşmazlıklarınıza bağlı olarak gerçekleşen davalarda avukat tutmak zorunda değilsiniz. Fakat bireylerin bu hukuk dalıyla ilgili teorik bilgiyi yeterince bilmemesi, davaların aleyhlerine sonuçlanmasına sebebiyet vermektedir. İşte tam da bu noktada miras hukuku avukatı konusunun önemi ortaya çıkıyor. Peki miras avukatı ne iş yapar? İşte detaylar…

  1. İlk olarak veraset ilamı konusunda hizmet sağlanır.
  2. Ayrıca vasiyet düzenleme kısmında da profesyonel danışmanlık sağlar.
  3. Mirasçılık belgesinin iptali ile ilgili davalara bakar.
  4. Muris muvazaası davalarına bakar.

Hür Hukuk Bürosu yukarıda saydığımız dava türlerinde tecrübesiyle ön plana çıkmaktadır. Dava süreçlerinde dikkat edilmesi gereken çok detay vardır. Bu detayların atlanması bireylerin aleyhine olacaktır. Diğer tüm hukuk dallarında olduğu gibi miras hukukunda da sizlere profesyonel, samimi ve güvenilir hizmet sağlamaya devam ediyoruz. İstanbul miras avukatı arayışındaysanız şu an doğru yerdesiniz.

İstanbul Miras Avukatı Ücreti

Günümüzde miras hukuku alanında ilk defa bir davaya girecek olan avukattan, iyi bir performans beklemek hata olur. Deneyim, uzmanlık ve profesyonellik bu tür davalarda öne çıkmaktadır. Haliyle uzman ile deneyimsiz avukat arasında bir avukatlık ücreti farkı vardır. Unutulmamalıdır ki iyi avukat size çok şey kazandırır. Bu sebeple her zaman için deneyimli avukatları tercih edin. Peki İstanbul miras avukatı ücreti ne kadar? İşte cevabı…

İstanbul avukatlık ücretleri için sabit bir fiyat belirtmek hata olacaktır. Zira davanın türüne, süresine ve iş yüküne göre oranlar belirlenmektedir. Eğer net bir fiyat öğrenmek isterseniz Hür Hukuk Bürosu telefonlarını arayabilirsiniz. Durumunuzun detaylı analizi sağlandıktan sonra sizlere en net bilgi sunulacaktır. Ayrıca miras avukatı fiyatı büromuzda gayet makul oranlardadır.

miras-avukati-nedir-1

Miras Avukatı Nedir? Ne İş Yapar? ve Ücretleri

Miras Davalarında Avukat Ne Kadar Yüzde Kaç Alıyor?

Miras davalarında bir diğer önemli husus da avukatların yüzde kaç alacağıdır. Yani dilerseniz sizler avukat ücreti ödemek yerine kazanılacak miras davasından belli bir yüzde pay verebiliyorsunuz. Elbette bu durum avukatın inisiyatifine kalmıştır. Oranlar ise karşılıklı olarak belirlenmektedir. Genel bir ortalama belirtmek gerekirse %10 ila %25 arasında değişmektedir.

Miras avukatı hakkında bu yazımızda detaylı bilgiler sunduk. Faydalı bulduysanız ‘İş Hukuku Avukatı Nedir? Ne İş Yapar? ve Ücretleri’ konusu ilginizi çekebilir. Ayrıca diğer avukatlık dallarıyla ilgili de aklınıza takılan tüm soruları iletişim hattımızdan bizlere iletebilirsiniz. Hür Hukuk Bürosu tüm hukuki süreçlerinizde sizlerin yanınızda. Davalarınızı bize emanet edin, haklarınızı en iyi şekilde savunalım…