rekabet-hukuku

Rekabet hukuku, serbest piyasa ekonomisinde sürdürülebilirliği hedefleyen ve özel şirketlerin aralarındaki rekabette aykırı davranışlar sergilemesini önleyen bir hukuk türüdür. Genel amacı ise rekabeti engelleyici veya bozucu uygulamaların önüne geçmek, daha adil bir serbest piyasa işleyişini sağlamaktır. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu hukuk türü için ‘Antitröst Hukuku’ denir. Ayrıca Çin ve Rusya’da ise Anti-Tekel Hukuku’ olarak isimlendirilmiştir.

Günümüz dünyasında liberal ekonomik sistemi benimseyen her devletin bir rekabet hukuku mevcuttur. Ülkemizde de 14054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde bu alanında esasları belirtilmiştir. Bu hukuk dalı düzenleyici, denetleyici ve yasaklayıcı normlara sahiptir.

Hür Hukuk Bürosu, ticari aktivitelerin çeşitliliğinin gittikçe arttığı günümüzde, karmaşık ve yenilenen hukuksal düzenden mağdur olmamak için çözüm ortaklarına en iyi hizmeti sağlıyor. Gelişen ve değişen hukuk, ekonomik sistemler ve teknolojik hamleleri en yakından takip ediyor, bu sayede rekabet hukuku alanında müvekkillerimiz için hızlı reaksiyonlar alıyoruz. Hizmetlerimiz ve avukatlarımız hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Rekabet Hukukunda Hâkim Durumun Kötüye Kullanılması

Sektöründe öncü konumda olan şirketler hakim durumda oldukları için, kendi pazarlarında önemli hususları belirleyici konuma sahiptirler. Böylesine önemli bir konuma sahip şirketler, haliyle rekabet kurumunun denetçilerinin sürekli olarak odak noktasında olur. Firmalar bilmese de gizli denetimlere tabi tutulabilirler. Bunun için uzun vadede hukuki sorunlar ile karşılaşmamak için profesyonel çözüm almak en doğru tercihtir.

Hakim durumda olan bir işletmenin en ufak bir faaliyetinin, rekabet kurumu tarafınca yüzlerce şikayete dönüşebileceği unutulmamalı.  RKHK 6. Maddede ‘Hakim durumun kötüye kullanılması’ konusu altında ne tür şikayetlerin suç teşkil edeceği belirtilmiştir. Eğer bir şirket bilmeden dahi rekabet hukuku alanında hata yaparsa hem maddi hem de manevi cezalara çarptırılabilir.

Rekabet Hukuku Avukatı

Rekabet hukuku avukatı, kanunların belirlediği kuralların ihlali durumunda müvekkillerin zarar görmemesi ve tazminat zararlarının giderilmesi için hukuki süreç başlatan kişilerdir. Buna ek olarak antitröst ve antidamping gibi hususlarda da firmalara danışmanlık çözümleri sunar. Hür Hukuk Bürosu çatısı altında sadece rekabet hukuku alanında hizmet veren avukat kadrosu mevcut. Sağladığımız hizmet alanlarından bazılarını ise birkaç maddede belirtmek mümkün…

  • Firmaların uygulamalarındaki detayların rekabet kurallarına uygunluğunu analiz etmek,
  • Şirket birleşmelerinin kurallara uygunluğunu denetlemek,
  • Rekabet ihlali yaşanması durumunda tazminat taleplerinin yerine getirilmesi,
  • Rekabet kurulunun verdiği kararlara karşı hukuki itiraz sürecinin başlatılması,
  • Rekabet kurulunun verdiği para cezalarına itiraz etmek,
  • Muafiyet kararlarının geri alınması adına işlem başlatma.

Yukarıda belirttiğimiz hizmetler, Hür Hukuk Bürosu avukatlarının sunduklarından sadece bazılarıdır. Rekabet Hukuku çok kapsamlıdır. Ayrıca sürekli olarak esas ve usulleri değişime uğrar. Çoğu zaman bu değişimleri firmaların takip etmesi zordur. Avukatlarımız sizler için en günceli takip ederek uzun vadede yaşanması muhtemel sorunları minimum seviyeye indiriyor.

 

İlginizi çekebilir: Tüketici Hukuku