Genel

Şiddetli Geçimsizlik Nedir? Boşanma Davası Nasıl Açılır?

siddetli-gecimsizlik-1

Şiddetli geçimsizlik, esasen evlilik birliğinin temelden ve derinden sarsılması demek. 2023 yılında şiddetli geçimsizliğe bağlı olarak binlerce boşanma davası düzenleniyor ve sonuçlanıyor. Kusuru daha az olan tarafın kusuru yüksek olan eşe karşı açtığı bir tür çekişmeli davadır. Eşler arası iletişim koptuğunda, anlayış unsuru ortadan kalktığında ve kimi zaman da zina gibi faktörlerin de yaşanması neticesinde bu geçimsizlik durumu doğuyor. Tarafların duruşuna göre anlaşmalı ya da çekişmeli halde mahkemeye taşınıyor. Peki ama şiddetli geçimsizlik ne demek? Şiddetli geçimsizliğe dava nasıl açılır? 2023 dilekçe örneği nasıl? İşte detaylar…

Aile kurumunu devam ettiremeyecek derecede bir anlaşmazlık, tepki, sözlü ya da fiziki şiddet bulunuyor ise bu durumda tek yol acil boşanma davası açmaktır. Psikologlar tarafından yapılan araştırmaya göre aile içerisinde geçimsizliğin belli safhaları var. Son safhaya geçen çiftlerin %92’si artık aile kurumunu devam ettiremiyor. TMK’da boşanmalar 2 farklı kategoride gösteriliyor: Özel ve genel boşanmalar. Şiddetli geçimsizlik ise özel boşanma dahilindedir ve bu şekilde dava açılımı yapılır.

siddetli-gecimsizlik-2

Şiddetli Geçimsizlik Nedir?

Eşler arasında bozulan iletişim, kesilen diyalog ve en önemlisi de eşlerin birbirlerine karşı saygılarını yitirmeleri sonucu ortaya çıkan aile içi anlaşmazlıklara şiddetli geçimsizlik denir. Bunun neticesinde mahkeme başvurarak boşanma istemine de şiddetli geçimsizliğe bağlı olarak boşanma davası adı verilir. Kanunlardaki tanımı da TMK’da belirtilmiştir.

TMK m 166/1 göre şiddetli geçimsizliğin tanımı şu şekilde yapılır:

“Evlilik birliğinin ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede temelinden sarsılmış olması halinde, kural olarak kusursuz veya daha az kusurlu eşin diğer eşe açtığı bir çekişmeli boşanma davası türüdür.”

İnsanlar evlendiklerinde “ben” yaşamından “biz” yaşamına geçerler. Ancak süreç içerisinde zaman ilerledikçe aralarındaki bu davranış biçimi ve iletişim şekli taraflardan birinde ya da ikisinde “ben” diline dönebilir. Uzmanlara göre şiddetli geçimsizliğin ilk aşaması iletişim kopukluğu belirtisidir. Fakat hukuksal açıdan daha çok farlı şekilde geçimsizlik yaşanabilir.

2023/2024 yılında en çok boşanma sebebi geçimsizlik sebebiyle oluyor. Şiddetli bir seviyeye ulaşan geçinememe sorunsalı ancak boşanma ile sonuçlanıyor. Anlaşmalı boşanma davalarında mahkemeye gerekçe olarak bu sorunsal sebep gösterilebilir. Eğer suç işleme ya da zina boyutunda bir geçimsizlik yaşanmadıysa ilk celsede tarafların sorunsuz bir şekilde boşanmaları olağandır. Aksi durumlarda ya da çekişmeli hallerde sürecin seyri de zamanı da değişmektedir. İki tarafta bu geçimsizliği kabul ederse ortalama 7 ila 30 gün içerisinde boşanabilir.

siddetli-gecimsizlik-3

Şiddetli Geçimsizlik

Evliliğin temelden sarsılması halinde çekişmeli boşanmaya gidilirse, bir takım hukuki problemler açığa çıkar. Mahkeme, bu problemleri çözmek adına faaliyet yürütür. Aile mahkemeleri şiddetli geçimsizliğin ardından açılan boşanma davalarında aşağıdaki şu hukuki sorunları çözüme kavuşturmaktadır:

  • Nafaka sorunu giderilir,
  • Velayet durumu açıklığa kavuşturulur,
  • Maddi ve manevi tazminat boyutu ele alınır,
  • Evlilik sürecinde elde edilen malların bölüştürülmesi yapılır,
  • Düğün takıları yani diğer adıyla ziynet eşyalarının paylaştırılma işlemleri ele alınmaktadır.

Görüldüğü üzere şiddetli şekilde yaşanana geçimsizlikler sebebiyle açılacak boşanma davaları oldukça komplike bir süreç. Aile mahkemelerinde haklarınızın en iyi şekilde savunulması ve korunması için İstanbul avukatlık büromuzdan bilgi ve destek alınız.

Hukuk Nezdinde Şiddetli Geçimsizlik Nedenleri

4721 sayılı Medeni Kanunun kapsamı, şiddetli geçimsizliği de kapsamaktadır. Her olay ya da durum şiddetli geçimsizlik olarak görülmek kanunlarda. Bir takım unsurların ortaya çıkması gerekli. Toplum içinde sadece geçinememe, sözlü tartışma, eşlerin birbirinden soğuması gibi konular bu kategoriye dahil sanılıyor. Oysa çok sayıda neden ve sebep bulunuyor. İşte onlardan bazıları…

Medeni kanunda geçen şiddetli geçimsizliğin sebepleri:

  1. Zina: Eşler arası cinsel birlikteliğin son bulması ve devamında evli olunması halinde bir tarafın evlilik dışı bireyler ile ilişkiye girmesi zinaya dayalı bir geçimsizlik türüdür. Bu eylemi gerçekleştirenler için boşanma sırasında bir takım maddi ve manevi yaptırımlar uygulanmaktadır.
  2. Hayata Kast ve Onur Kırıcı Davranış: Şiddetli geçimsizliğin tek sebebi anlaşamamak ya da iletişim kopukluğu değildir. Kimi zaman bu davranışlar fiziki şiddet ya da onur kırıcı, aşağılayıcı davranışlar olarak da ortaya çıkabilir.
  3. Haysiyetsiz Hayat Sürme: Eşlerden biri haysiyetsiz hayat sürme eğilimindeyse bu da bir tür geçimsizlik sebebi olarak gösterilir.
  4. Terk Etme: Eşlerden biri diğerini temelli terk etme kararı aldıysa, boşanmada bu durum şiddetli geçimsizliğin bir unsuru olarak ele alınabilmektedir.
  5. Akıl Hastalığı: Boşanma sebepleri arasında bireyin akıl hastalıkları da sebep olabilmektedir. Akıl sağlığı yerinde olmayan birinin davranışlarından dolayı aile kurumu içinde sorunlar çıkıyorsa bu bir boşanma sebebi doğurur.

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Davası 2023

Aile kurumu sağlıklı şekilde yürümüyor, taraflar yoğun şekilde birbirlerini mutsuz ediyor ve ilişkiyi yürütecek pozitif etkiyi yaratacak bir enerjiyi kendilerinde bulamıyorlarsa, daha fazla zarar görmemek adına şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açılır. 2023 yılında İstanbul’da her gün onlarca bu tür davalar mahkemelerde görülüyor ve boşanmalar gerçekleşiyor.

Boşanmak bir son değil, aksine, insanların yeniden mutlu olabilmesi adına bir çıkış yoludur. Gerek kendinize gerekse de çocuklarınıza daha fazla zarar vermemek adına şiddetli geçimsizlik sebepli boşanma davası açabilir ve nihayete erdirerek kendi öz yaşamlarınıza dönebilirsiniz. Bu davalarda sadece boşanma değil, boşanmanın al unsurları da ele alınır. Velayet, nafaka, maddi manevi tazminatlar, mal ve ziynet eşyası bölüştürme bunlara örnektir.

Ne kadar sürer?

Şiddetli geçimsizlik nedenli boşanma davalarının ne kadar sürede sonuçlandığı hakkında net bir şey söylenemez. Çünkü davanın niteliği onlarca farklı senaryoya çıkabilir. Ama kesin olan şu ki, ortada suç unsuru yoksa ve taraflar anlaşıyorsa tek celsede genelde bu iş biter. Yani 7 gün ile 30 gün arasında boşanma işleminiz gerçekleşmiş olur.

siddetli-gecimsizlik-4

Şiddetli Geçimsizlik

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma Dilekçesi Örneği 2023

2023 yılında açılması planlanan şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davalarına başvurmak için bir dilekçe hazırlanmalıdır. Şiddetli geçimsizlik boşanma dilekçesi örneği ile ön fikir sahibi olabilirsiniz. Hatta dilekçeyi hazırladığınızı da düşünebilirsiniz. Fakat uzman bir avukatın elinden çıkmayan dilekçelerin taraflara zarar vermesi, dava sürecini uzatması gibi çok sayıda olumsuz etkisi var. Bu nedenle 2023 yılı şiddetli geçimsizliğin dava dilekçesini hazırlamak için hukuk büromuzu arayın. En makul fiyatlar ile taleplerinizi çözüme kavuşturalım.

İstanbul’da Şiddetli Geçimsizlik İçin Boşanma Avukatı Telefonu

İster geçimsizlik sebebiyle her iki eşin de boşanma kararı olumlu olsun, isterse de bir taraf diretsin, hiç fark etmiyor. Aile kurumunun artık devam edemeyeceğine inandığınız anda hiç tereddüt etmeden İstanbul avukatlarımızı arayınız. Boşanma dilekçenizi hazırlayalım, mahkemeye verelim ve süreci hemen vakit kaybetmeden başlatalım. En hızlı şekilde boşanma deneyimini avukatlarımız ile yaşayabilirsiniz.

 

İstanbul şiddetli geçimsizlik sebebiyle boşanma avukat telefonu: 0 (505) 877 54 25

İstanbul şiddetli geçinememe avukatı telefonu: 0 (212) 708 12 00

İstanbul şiddet sebebiyle boşanma avukatı telefonu: 0 (212) 708 11 22

İlginizi çekebilir: Yoksulluk Nafakası Nedir? Nafaka Ücreti Ne Kadar Oldu? 2023 24 Ocak 2023