sirketler-hukuku

Şirketler hukuku, özel hukuk dallarından birisidir. Ticaret ile alakalı tüm faaliyetleri düzenleyen ve hali hazırdaki mevzuatların tamamı olarak bilinir. Ticaret hukukun bünyesinde yer alır. Şirket kurulumu, birleşmesi, bölünmesi ya da devredilmesi gibi uygulamalarda hukuki ilişkileri inceler. Ülkemizde Ticaret Hukuku 1926 senesinde Türk Ticaret Kanunu ile yürürlüğe girmiştir. Bu hukuk dalı en son halini ise 2011 yılında yürürlüğe giren 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile almıştır.

Şirketler hukuku, diğer hukuk dallarında olduğu gibi kapsayıcı mevzuatlara ve güncel bilgilere sahiptir. Bu nedenle avukatların deneyimi ve hakimiyeti oldukça önemlidir. Hür Hukuk Bürosu avukatları alanının en iyi ve deneyimli avukatlarıdır. Dava ve danışmanlık hizmeti ihtiyaçlarınızın en iyi çözümlere kavuşturulması için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Samimi, şeffaf ve profesyonel misyonumuz ile sizin yanınızdayız.

Kaynak: Şirketler Hukuku

Şirketler Hukuku Avukatı Nedir?

Şirketler hukuku avukatı, şirketlere hukuki hizmet veren birçok farklı konuda danışmanlık sağlayan kişilerdir. Anonim, Limited ve sermayesi paylara bölünen şirketler, bu alandaki avukatlar ile çalışma yürütürler. Şirket hukuku avukatlarının en temel vazifesi, bir şirketin kuruluşundan diğer aşamasına kadar hukuki hizmet sağlamak, yasal mevzuatlar çerçevesinde bu şirketlerin zarar görmesini engellemektir.

Bir diğer önemli soru da ‘Şirket avukatı tutmak zorunlu mu?’ sorunsalıdır. Öncelikle belirtmeliyiz ki kanunların belirlediği özellikleri taşıyan şirketler, mutlaka avukat bulundurmak zorundadır. 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’na göre sermayesi 250 bin Türk Lirası ya da üzerinde olan şirketler, şirket avukatı bulundurma konusunda zorunluluk kapsamı içerisindedir.

Şirketler Hukuku Kapsam Alanları

Bu hukuk dalının kapsam alanı hayli geniştir. Özellikle kıymetli evraklar konusunda kapsamıyla bilinse de buna ek olarak birçok hizmet alanına sahiptir. Bunlardan bazılarını birkaç maddede belirtmekte fayda var…

 1. Kolektif şirket hizmetleri,
 2. Komandit şirket hizmetleri,
 3. Anonim şirket hizmetleri,
 4. Limited şirket hizmetleri,
 5. Kooperatif şirket hizmetleri.

Hür Hukuk Bürosu olarak bu hukukun kapsadığı tüm alanlarda sizlere profesyonel bir hizmet sunuyoruz. Deneyimli avukatlarımız tüm ihtiyaçlarınıza kusursuz çözümler sunuyor. Ayrıca hukuki zeminde haklarınızın aranmasından zarar görmemenize kadar her türlü danışmanlık sağlanıyor. Sunduğumuz hizmetlerden bazılarını birkaç maddede belirtebiliriz…

 • Şirketlerin kurulması, birleşmesi ve devralınmasında danışmanlık sağlama,
 • Şirketin tescili için tüm hukuki zeminlerin sağlanması,
 • Ticari faaliyetler için gerekli olan tüm sözleşmelerin hazırlanması ve denetlenmesi,
 • Sözleşmelerde güncelleme gerektiğinde bunu sağlama,
 • Şirketin alacaklı olduğu durumlarda yasal yollar ile tahsilat yapılması,
 • Yapılandırma durumları,
 • Haksız rekabet sonucunda oluşan uyuşmazlıkların hukuki yollar ile giderilmesi,
 • Ortaklar arasındaki ilişkilerin netleştirilmesi.

Profesyonel bir şirketler hukuku avukatı arıyorsanız, şu an doğru yerdesiniz. Şirketinizin kuruluşundan sürdürülebilirliğine, davalardan duruşma süreçlerine kadar hemen her aşamada sizlerin yanınızdayız. Uzman avukat kadromuz, şirket ölçeğine göre gerektiğinde ekip halinde çalışma yürütmektedir. Kısaca şirketler hukuku alanında her türlü çözüme bizimle ulaşabilirsiniz. Bir telefon kadar yakınız.

 

İlginizi çekebilir: Tüketici Hukuku