Genel

Sosyal Medya Avukatı Nedir? Ne İş Yapar?

sosyal-medya-avukati-1

Sosyal medya avukatı diye hukuki bir terim olmasa da son yıllarda toplumların hayatına giren bu teknolojik platformlar ve beraberinde getirdiği hukuki sorunlar sebebiyle halk arasında böyle bir isim verildi. İnternet üzerindeki uygulamalar üzerinden bireyler düşüncelerini, resimlerini ve görüşlerini paylaşabiliyor. Bunlar topluma açık paylaşımları kapsıyor. Yani veri ve kişisel bilgiler diğer bireyler tarafından görülebiliyor. Ancak bu tür uygulamaları kullanmak her ne kadar eğlenceli ve keyifli olsa da çoğu zaman risk barındırmaktadır.

Sosyal medya üzerinde iki farklı insan tipi var. Bunlardan biri kullanıcılar iken diğerleri de içerik üreten ve bu işten gelir elde eden kişiler. Kullanıcıların ise en sık karşılaştığı sorunlar hakaret, cinsel taciz, şantaj, psikolojik şiddet, veri veya finansal hırsızlıklardır. Daha bu listeye onlarcasını eklemek mümkün. Fakat yasalarımız internet üzerinden işlenen suçları da kapsamaktadır. Yani kullanıcılar haklarını hukuk üzerinde arayabilir. Elbette bunun için deneyimli bir sosyal medya avukatı ile anlaşmak gerekli. Zira bilişim hukuku oldukça karmaşık bir yapıya sahip.

Bilişim hukuku kapsamına giren diğer grup ise içerik üreticileri yani sosyal medya fenomenleridir. Bu kişiler de aynı şekilde takipçileri tarafından sözlü tacize, hakarete uğrayabiliyorlar. Böyle anlarda dava açma hakları bulunuyor. Bu kapsama da fenomen avukatı adı veriliyor. Aslında asıl adı bilişim avukatlarıdır. Fenomenler diğer yandan kazançları konusunda da birtakım mevzuatlara uyması gerekli. Bunun için avukatların hukuki yönlendirmelerine uymalarında fayda var.

sosyal-medya-avukati-2

Sosyal Medya Avukatı

Sosyal Medya Avukatı Nedir?

Sosyal medya avukatı, bilişim hukukunda görev icra edilen avukatlara verilmiş bir isimdir. Kullanıcılar tarafından nitelendirilen bu ismin herhangi bir hukuki karşılığı yok. Fakat avukatların sosyal medya, teknolojik gelişmeler ve bilişim çağını çok iyi bilmesi, bu bilgileri yasalar nezdinde doğru konumlandıracak yeteneğe sahip olması onları özel ve farklı kılıyor.

Fenomen avukatı olarak da bilinen bu kişilerin öncelikli ve nihai görevi teknolojik unsurların içerisinde bireylerin gördükleri maddi ve manevi zararları gidermektedir. Bu doğrultuda hukuki süreçler başlatır. Örneğin Twitter, Instagram ya da diğer platformalar üzerinden size bir kullanıcı hakaret ederse, o kişiye manevi tazminat davası açabiliyorsunuz. Kullanıcı adı sahte olsa bile kişi bilgilerinin tespiti mahkemece yapılıyor ve dava süreci başlıyor.

Hür Hukuk Bürosu Türkiye’nin en deneyimli ve alanında uzman bir bilişim hukuku avukatlık kadrosuna sahip. Günümüzde binlerce birey hakkının savunulduğu bu büroda aynı zamanda birçok fenomenin de yasal hizmetleri sağlanıyor. Siz de fenomenlik alanında bizden destek alabilirsiniz. Ya da bireysel bir kullanıcı olarak sosyal platformalar üzerinden gördüğünüz zararın hukuki zeminde giderilmesini sağlayabilirsiniz. Detaylı bilgi için Hür Hukuk Bürosu iletişim araçlarını kullanınız.

Sosyal Medya Avukatı Ne İş Yapar?

Sosyal medya avukatı temel olarak internet üzerinde işlenen suçlara ve uyuşmazlıklara bakan kişilerdir. Ayrıca bilişim sistemlerindeki özel uyuşmazlıklara da bakarlar. Günümüzde en çok görülen dava türü ise hakaret davalarıdır. Zira internet üzerinde özgürlüğün dozajını kaçıran ve kişileri doğrudan hedef alan hakaretlere başvuran kişilerin sayısı hayli çok. Üstelik bunun için ünlü ya da fenomen olmanıza da gerek yok. Her bireyin kendini savunma hakkı var.

sosyal-medya-avukati-3

Sosyal Medya Avukatı

Sosyal Medya Hakaret Davası Nasıl Açılır?

Twitter, Instagram, WhatsApp gibi uygulamaları sık kullananların en çok karşılaştığı sorunsallardan birisi de hakarettir. Bu hakaretler çoğu zaman bireylerin onurlarını kırıcı kapsamda oluyor ve manevi bir yıkım yaratabiliyor. Nasıl dava açılacağını merak edenler için belirtelim. Öncelikle suç teşkil eden materyallerin doğru ve eksiksiz bir biçimde toparlanması gerekiyor. Bu aşama çok önemli. Zira davanın sürecini de sonucunu da büyük oranda belirlemektedir. Örneğin size DM’den hakaret eden kişilerin mesajlarını silmemelisiniz. Bunlar mahkeme huzurunda delil niteliği görmektedir. Materyaller toplandıktan sonra ise yapılacak ilk iş savcılığa başvurmak olacak.

Fenomen avukatı taleplerinizde ya da hakaret davası açma isteklerinizde sizler de Hür Hukuk Bürosuna başvurabilirsiniz. Günümüzde çok sayıda müvekkilimizin bu alandaki haklarını savunuyoruz. Sizler de profesyonel bir hizmet ile haklarınızı en iyi şekilde savunabilirsiniz. Tazminat davaları açarak manevi zararlarınızı fazlasıyla giderebilirsiniz. Detaylı bilgi için Hür Hukuk Bürosunu arayın. 7/24 avukatlarımız sizlere çağrı hizmeti sağlıyor.

 

İlginizi çekebilir: Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 2022