Genel

Soybağının Reddi Davası Nasıl Açılır? Zamanaşımı, Dilekçe Örneği 2023

soybaginin-reddi-davasi-3

Evlilik sırasında ya da boşandıktan sonraki süreçte babalık karinesi bulunan kişiler, bunun iptali için soybağının reddi davası açabiliyor. Dava ve süreç hakkında toplumda yaygın bir bilgi yok. Net cevaplar her zaman avukatlarda olsa da arama motorlarında ön bilgi edinmek mümkün. Hür Hukuk Bürosu da bu konuyu detaylandıracak. O halde bu yazıda şu sorulara yanıt bulacaksınız: soybağının reddi davası nedir? Nasıl dava açılır? Dilekçe örneği nerede bulunur? Soybağının reddi için dava açma ücreti 2023 yılında ne kadar? Şimdi detaylara geçebiliriz.

Erkekler, çocuk ya da çocukların kendilerine ait olmadığını beyan edebilmeleri için dava açması gerekir. Ancak bu şekilde babalık karinesi çürütülebilmektedir. Eşlerin, çocukları kabul etmemesi, sözlü ya da tahmini olarak mümkün olmaz. Yani denilebilir ki yasal düzlemde ispat edilip mahkeme sonucu açıklamadan, soybağı iptal edilemiyor.

(MK m.285) Koca, soybağının reddi davasını açarak babalık karinesini çürütebilir. Kocanın dışında çocuk da dava hakkına sahiptir. Ayrıca belli şartların oluşması ile kocanın alt soyu, ana ve babası ve gerçek baba olduğunu iddia eden kişide soybağının reddi davasını açabilir.

soybaginin-reddi-davasi-1

Soybağının Reddi Davası

Soybağının Reddi Ne Demek?

Baba, kendisine ait olduğu ifade edilen çocuğu kabul etmeme ve kendisine ait olmadığını belirtmesine soybağının reddi denir. Ayrıca baba ile çocuk arasındaki soy ilişkisini tayin etmek yani babalık karinesini iptal etmek için başvurulan dava türüne ise soybağının reddi davası denmektedir. Hukuk sisteminde Türk Medeni Kanunu bu konuyu ele alır.  TMK madde 285 ve madde 286 çok açıklayıcıdır.

Madde 286 – Koca, soybağının reddi davasını açarak babalık karinesini çürütebilir. Bu dava ana ve çocuğa karşı açılır. Çocuk da dava hakkına sahiptir. Bu dava ana ve kocaya karşı açılır.

Soybağının reddi davası açıldıktan sonra mahkeme gerçekten de bu bağın olmadığı kanısına varır ve bunu deliller ile kesinleştirirse çocuk ile baba arasında kurulan soy bağı iptal edilir. Sadece nüfus cüzdanında değişiklikler olmaz. Aynı zamanda çocuk, babadan yararlanacağı birçok haktan da mahrum edilmiş olur.

Bu konuda da ilginizi çekebilir: Babalık Davası Açma, Dilekçe Hazırlama ve Zamanaşımı 2023

soybaginin-reddi-davasi-2

Soybağının Reddi Davası

Soybağının Reddi Davası Hakkında Önemli Bilgiler 2023

Aile hukuku ve medeni hukuk, ailedeki bireylerin yaşantısını ilgilendiren ve haklarını koruyan çok sayıda düzenleme içeriyor. Çocuğun babasına karşı “babalık davası” açması gibi babanın da soy ilişkisini tayin etmesi için çocuğa karşı dava açma hakkı da bulunuyor. Fakat bazı yükümlülüklerin doğması gerekir. Her canı isteyen baba çocuğu soy ilişkisinden çıkaramaz. Sizler için soybağının reddi davası hakkında önemli bilgiler paylaşacağız.

Türk Medeni Kanunu, evlilik sırasında doğan her çocuğun babası, evli olunan erkektir der. Bu sebeple çocuğun nüfusuna o anki eş “baba” olarak yazılır. Yine TMK’ya göre boşandıktan sonra doğan çocukların babalarıyla alakalı bir düzenlemesi daha vardır. Buna göre bir çocuğun, boşanmanın ardından 300 gün içerisinde doğumu gerçekleşirse yine babalık karinesi, yasal olarak erkeğe aittir. Nüfusta baba olarak o kişi gösterilir ve soybağı kurulmuş olunur. Fakat öyle ki, bazen toplum içerisinde evlilik dışı ilişkiler dolayısıyla erkek eşler, doğacak ya da doğan çocuk ile arasında bir soy ilişkisi kurmak istemiyor. Bunun için yapılacak tek şey soybağının reddi davası açmak, durumu hukuk sistemine taşımak ve soybağını iptal etmekteir.

Soybağının Reddi Davasını Açma Hakkı Olan Kişiler 2023

Kanunlar, soybağı davalarına bakarken esas olarak babanın menfaatlerini gözetmek ve çocuğun da haklarını korumak gibi bir yaklaşım sergiler. Davayı açacak kişiler konusuna da öncelik çocuk ve babaya verilmiştir. Koca, aleni şekilde çocuğu reddetse bile bu durum, dava açılması yönünde bir engel teşkil etmez. Çocuk ergin olmadığı durumlar da yaşanabiliyor. Yetişkin olmayan çocukların davası, kayyım yetkilileri tarafından açılıyor. Çocuk ölürse, dava açma hakkı da sona erer.  Buradan “ölen çocuğun ardından soybağının reddi davası açılır mı?” sorusunun da yanıtını öğrenmiş oluyoruz.

soybaginin-reddi-davasi-4

Soybağının Reddi Davası

Soybağının Reddi Davası Açma Yöntemi 2023

Soybağının reddi davasını açmanın yöntemleri araştırılıyor. Özellikle ilk başvurunun nasıl ve nereye yapılacağı merak ediliyor. Sizlere nasıl dava açacağınızı açıklayacağız. İlk önce bir dilekçeye ihtiyacınız olacak. Bilindiği üzere Türk Hukuk sisteminde dilekçesiz dava başlatmak mümkün değildir. Bazı istisnai durumlarda sözlü de beyan verilebiliyor ancak soybağının reddi davası bu kapsamda değil. Dilekçenizi hazırladıktan sonra mahkemeye giderek başvuru işleminizi gerçekleştireceksiniz. Başvuru esnasında davalı çocuğun ya da davalı babanın olmasına ihtiyaç duyulmaz. Önemli olan davacı kim ise onun vermesi ya da avukatı ile bunu iletmesidir.

Soybağının Reddi Davasında Zamanaşımı Süreleri 2023

Soybağının reddi davalarında zamanaşımı vardır. Ancak çocuk ve babaya göre bu süre farklılık gösterir. Erkek eş, eğer babalık karinesini iptal ettirmek istiyorsa, kadının başka bir eş ile ilişkisini öğrendiği andan itibaren en geç 1 yıl içerisinde dava açmalı. Bu aynı zamanda baba için soybağının reeddi davası zamanaşımının 365 gün olduğu anlamına geliyor. Çocuklarda durum biraz daha farklılık gösterir. TMK’ya göre çocuk, erginliğe girdikten en geç 1 sene sonra dava açma hakkına sahiptir. Erginliğe girip girmediği tartışmaya açık bir konu olsa da mahkeme bu konuda bir heyet raporu isteyebilir.

Soybağının Reddi Davasında Yetkili Ve Görevli Mahkemeler 2023

Soybağının reddi için açılacak davaların yetkili mahkemeleri TMK 283. Maddesinde açıkça ifade edilmiştir. Buna göre taraflardan birinin bağlı olduğu Aile Mahkemesi, bu davalarda görevli mahkeme statüsündedir. Ancak bazı bölgelerde Aile mahkemesinin olmadığı haller var. O zaman da yetkili mahkemenin yeni adresi Asliye Hukuk Mahkemesi olur.

Soybağının Reddi Davası Dilekçe Örneği İndir PDF Word 2023

Eğer soybağı davası açacaksanız bunun için 2023 yılı güncel soybağının reddi davası dilekçesine ihtiyacınız olacak. Kendiniz de hazırlayabilirsiniz, fakat uzman bir avukat dışında iyi bir dilekçe hazırlamak çok zordur. Fikir vermesi için bir dilekçe örneği paylaşıyoruz. Dilekçelerin giriş kısmı şu şekilde olur:

İzmir Nöbetçi Aile Mahkemesine

 

Davacı  : Ad Soyad

(TC. Kimlik No: …)

Adres:

Vekili     : ….

 

Davalılar: 1-) Ad Soyad (TC. Kimlik No: …) – Adres

                  2-) Ad Soyad (TC. Kimlik No: …) – Adres

Konu: Soybağının reddi yönünde karar verilmesi talepli dava dilekçesidir.

Soybağının Reddi Davası Açma Ücreti 2023

Soybağının reddi davasını açarken herhangi bir ücret alınmaz. Sadece harç ödemeleri yapılır. Bunun da 2023 yılı bedeli 50 – 100 TL arası tutuyor. Fakat avukat tutmanız halinde sizlere bir danışmanlık bedeli yansıtılır. Telefonla Hür Hukuk Bürosu irtibat numaralarını arayarak fiyat teklifi alabilirsiniz.

İstanbul’da En İyi Soybağının Reddi Davası Avukatı 2023

İstanbul’da soybağının reddi konularıyla ilgilenen avukatlık bürosu telefonları:

  • İstanbul soybağı reddi için 0 (505) 877 54 25 telefonunu arayabilirsiniz.
  • İstanbul’da soybağının reddi davaları için 0 (212) 708 12 00 telefonunu arayınız.
  • İstanbul’un en iyi soybağı reddi avukatının telefonu için 0 (212) 708 11 22 arayınız.

İlginizi çekebilir: Polisin Ev Arama Yetkisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2023