uluslararasi-islemler

Uluslararası işlemler ve uyuşmazlık çözümü, ticaretini uluslararası düzeyde gerçekleştiren ve bu süreçte uyuşmazlık yaşayan bireyler için bilinmesi gereken bir kavramdır. Yerli ya da yabancı fark etmeksizin yurtdışından ülkemize gelip ticaret yapmak isteyenler için işlemlerin başlatılması ve sonuçlandırılması adına birtakım hukuki zorunlulukları karşılamaları gerekiyor. Bu noktada çok yönlü hizmet veren bir avukat kadrosu ile çalışarak sürecin sorunsuz atlatılması gerekiyor.

Hür Hukuk Bürosu markası olarak bünyemizde uluslararası işlemler ve uyuşmazlık çözümü konusunda yetkin ve profesyonel avukatlar mevcut. Uzun yıllar içerisinde birçok firmanın yerel ve uluslararası işlemlerinde danışmanlık hizmeti sağladık. Kazandığımız deneyimleri de siz değerli müvekkillerimize aktarmaktan mutluluk duyuyoruz. Uluslararası işlemler ve uyuşmazlık çözümü alanındaki hizmetlerimizden bazılarını birkaç maddede belirtebiliriz:

 • İhracat ya da ithalat işlemlerinden doğan alacakların takip edilmesi,
 • Ülkemizdeki yargı kararlarının yabancı ülkelerde uygulanmasının takibi,
 • Aynı şekilde yurtdışındaki yargı kararlarının ülkemizdeki hukuk sisteminde uygulanmasının icra ve takibinin yapılması,
 • Gümrük işlemleri sırasında doğan sorunların giderilmesi,
 • Haksız rekabetin önüne geçilmesi için hukuki savunmaların düzenlenmesi,
 • Serbest bölgelerde yaşanan sorunların hukuk yoluyla giderilmesi,

Uluslararası İşlemler ve Uyuşmazlık Çözümü Avukatı

Uluslararası işlemler ve uyuşmazlık çözümü avukatı, yurtdışındaki şirketlerin ülkemizde faaliyet göstermek istediğinde ya da ülkemizdeki şirketlerin yurtdışına açılmak istediğinde profesyonel danışmanlık sağlayan kişilerdir. Hür Hukuk Bürosu avukatları yabancı müvekkillerine, Türkiye’de işlem başlatılması, yürütülmesi ve ticari faaliyetlerin mevzuatlara uygun bir şekilde yönetilmesi için çok yönlü hizmet vermektedir. Danışmanlık ilkelerimiz samimiyet, güven ve şeffaflık doğrultusunda kurulmuştur. Bu sayede tüm talepleriniz en doğru ve güvenilir bir şekilde çözüme kavuşturulmaktadır.

Uluslararası işlemler, Uluslararası Ticaret Hukuku mevzuatları kapsamında yürütülür. Uluslararası Ticaret Hukuku ise farklı ülkelerdeki şirketlerin mal alım satım ya da ticari sözleşmeleri ele alan bir hukuk dalıdır. Hukuk dalının içerisinde yabancılık unsuru vardır. Bu sebeple uluslararası hukuk mevzuatlarında geçerlidir.

Uluslararası işlemler ve uyuşmazlık çözümü, Uluslararası Ticaret Hukuku kapsamına girer. Başlıca konularını ise birkaç maddede belirtmekte fayda var:

 1. Ülkeler arası mal alım ve satım işlemleri,
 2. Ülkeler arası mal taşıma sözleşmeleri,
 3. Ödeme araçları ve yöntemleri,
 4. Milletlerarası uyuşmazlıklarda çözüm yolları arayışı,
 5. Gümrük uygulamaları,
 6. Yabancı sermaye yatırımları,
 7. Kambiyo mevzuatları,
 8. Uluslararası ticaretteki finansman yöntemleri,
 9. Ticari sözleşmeler,
 10. Ticari uyuşmazlıklar.

Hür Hukuk Bürosu olarak yabancı şirketlere, Türkiye’deki alacaklarının takibi ve tahsili için danışmanlık sağlıyoruz. Tüm hukuki ve danışmanlık hizmeti süreçlerinde ‘Kesintisiz İletişim’ politikasını uyguluyoruz. Bu sayede müvekkillerimiz ile samimi ve güven çerçevesinde bir ilişkiyi kurmamız mümkün oluyor. Eğer sizin de uluslararası işlemler ve uyuşmazlık çözümü ile ilgili danışmanlık hizmetine ihtiyacınız var ise yüzlerce mutlu müvekkilimizin arasına katılmak için bizi tercih edebilirsiniz. Üstelik size bir telefon kadar yakınız.

 

İlginizi çekebilir: Vergi Hukuku