uluslararasi-ticaret-hukuku

Uluslararası ticaret hukuku, farklı ülkelerde faaliyet gösteren şirket ya da tacirler arasındaki mal/hizmet alım satım haklarını ele alan bir hukuk dalıdır. İçerisinde ‘yabancılık’ unsurunu bulundurur. Bu yüzden uluslararası hukuk mevzuatına tabidir. Ayrıca ulusal hukuk mevzuatlarına da bağlıdır. Kısaca teamül hukuku ilkelerinden oluşan bir kurallar bütünü demek mümkün.

Uluslararası ticaret hukuku, birçok hukuk alanında yer alabilir. Genellikle 3 ana hukuk alanında görülür. Bunları şu şekilde detaylandırabiliriz:

  1. Özel Hukuk: Bu hukuk alanındaki kanunlar, uluslararası ticari sözleşmelerde sıkça kullanılmaktadır. Taraflar, kanun, ahlak ve kamu düzeni kurallarına aykırı düşmemek koşulu ile özgür bir şekilde sözleşme içeriği oluşturma hakkına sahiptirler. Ödeme yapılma şekli ya da ürünlerin taşınması esnasında yaşanacak hasarların nasıl giderileceği gibi konular buna örnek olarak gösterilebilir.
  2. Kamu Hukuku: Kamu hukuku da uluslararası sözleşmelere etki eden yapıya sahiptir. Özellikle devletin haklarını gözeterek oluşturulmuş kurallar bütünüdür. Gümrük kuralları ve düzenlemeleri bu kategoriye örnek olarak verilebilir.
  3. Uluslararası Kamu Hukuku: Bu hukuk dalı da uluslararası boyuttaki ticari işlemleri kontrol eder. Birçok ülkenin taraf olduğu kurallardır. Ayrıca ikili taraf sözleşmeler ile de belirlenebilir. Örneğin DTÖ yani Dünya Ticaret Örgütünün kuralları çoklu taraf özelliğine sahiptir. Fakat Türkiye ile Hollanda arasında yapılan anlaşmalar ikili anlaşma kategorisindedir.

Hür Hukuk Bürosu bünyesinde sadece Uluslararası ticaret hukuku alanında deneyimli avukatların oluşturduğu bir departman bulunuyor. Sadece bu hukuk alanına odaklı bir çalışan ekip sayesinde tüm sorunlarınız kusursuz bir şekilde çözüme kavuşturuluyor. Eğer şeffaf, güvenilir ve samimi bir danışmanlığa sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: Uluslararası Ticaret Hukuku

Uluslararası Ticaret Hukuku Hizmetleri

Günümüzde uluslararası ticari ilişkilerde seçenekler hızla artmış durumda. Haliyle bu da beraberinde zarar, tazminat ve ceza risklerini de beraberinde getirdi. Uluslararası ticaret hukuku, bilindiği üzere çok kapsamlı ve birçok teknik detayı içinde barındıran bir hukuk dalıdır. Danışmanlık hizmeti sağlayan avukatlık bürosunun alanında deneyimli olması gerekir. Aksi halde mevzuatta atlanacak bir kural, şirketlere zaman ve maddi kayıplar yaşatabilir.

Uluslararası ticaret hukuku alanında danışmanlık hizmeti arayışındaysanız Hür Hukuk Bürosu sizler için en doğru seçenektir. Zira kadromuzdaki avukatlar bu alanda yüksek deneyime sahip. Yıllardır birçok firmaya danışmanlık hizmeti sağladık ve elde ettiğimiz tecrübeleri günümüzde sizlere sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Hür Hukuk Bürosu olarak Uluslararası ticaret hukuku kapsamında sunduğumuz hizmetlerden bazılarını birkaç maddede belirtebiliriz…

  • Yabancı şirket ve karşı taraf arasında yapılacak olan sözleşmelerin hazırlanması,
  • Yabancı işletmelerin Türkiye’de yapmayı planladığı ticari faaliyetlerde hukuki destek sağlanması,
  • Yabancı sözleşmelerden dolayı doğan ihtilafların giderilmesi için hukuki destek,
  • Uluslararası düzeyde yaşanacak rekabet uyuşmazlıklarında hukuki destek sağlanması,
  • Marka ve patent sorunlarında destek sağlanması,
  • Uluslararası yatırım yapılırken vergi hukuku dalında destek sağlamak.
  • Bayilik sözleşmelerinin ihtiyaç halinde hazırlanması ya da yeniden düzenlenmesi.

Uluslararası ticaret hukuku alanında verdiğimiz danışmanlık hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Tüketici Hukuku