aile-hukuku

Aile hukuku, toplumların geçmişten bugüne en önemli ve kutsal oluşumların başında gelir. Sevgi ve büyük emeklerle kurulan yuvalarda istenmeden de olsa zaman içerisinde bazı sorunlar ile karşılaşılabilir. Sorunlar başlarda bu kutsal kuruma yara verir ve devamında da yıkıma sebep olur. Yaşanan bu olumsuz durumlar aile içerisindeki bireylere başta çocuklar olmak üzere yıkıcı etkiler gösteriyor. İşte tam da bu süreçte Aile Hukuku alanında tarafların hukuki süreci başlıyor.

Aile Hukuku, evlilik kurumunun bir araya getirdiği kişilerin aralarında geçen müesseselerin ele alındığı bir hukuk bölümüdür. Sadece çekirdek yapıda değil aynı zamanda akrabalar ve birlikte yaşanılan yakınlar hakkında da geniş bir kapsama sahiptir. Kısaca Aile Hukuku çekirdek aileyi ele almakla yetinmez, akrabalar ile ilişkileri de barındırır.

Hür Hukuk Bürosu olarak aile kurumu içerisinde yaşanabilecek her türlü sorunun çözümü için buradayız. Boşanmanın tek çare olarak görüldüğü durumlarda sizlere dalından uzman ve saygın avukat kadromuz ile çok yönlü hizmet veriyoruz. Tüm hukuki süreç boyunca daima ciddi, samimi ve tarafların gizliliği ilkelerine bağlı kalıyoruz.

Aile Hukukunun Temel Mevzuatı

Aile hukukunun teme mevzuatı, 1 Ocak 2002 tarihli 4721 Sayılı TMK’nın 118 ile 494. Maddeleri aralığında düzenlenmiştir. Ayrıca 4787 Sayılı Aile Mahkemeleri ve 6284 Sayılı Kadına Şiddetin Önlenmesi kanunları da bu hukuk dalının birincil kanuni dayanakları arasındadır. Çünkü bu kanunlar da aile kurumunun korunmasına dair hükümler içermektedir.

Aile Hukuku çok geniş kapsamı olan bir alandır. Yukarıda belirttiğimiz kanunlarla koruma altına alınmasının yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın da hükümleri esas alınır. Bu bakanlık, temel olarak ailenin korunmasına yönelik siyasi kararların uygulanmasını sağlar.

Aile Hukuku Konusunda Verilen Hizmetler

Günümüzde aile kurumunu ilgilendiren her türlü müesseseler Türk Medeni Kanunu tarafından düzenlenmiştir. Bu kapsamda Aile Hukuku konusunda Hür Hukuk Bürosu olarak verdiğimiz hizmetleri şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Boşanma davaları,
  • Nişan bozulmalarında tazminat davaları,
  • Nişan döneminde alınan maddi hediyelerin geri verilmesi,
  • Soybağı davaları,
  • Anlaşmalı boşanma davalarında protokol hazırlanıp yürürlüğe sokulması,
  • Çekişmeli geçen davalarda ise maddi ve manevi tazminatların mahkemeye sunulması,
  • Velayet ve nafaka davaları,
  • Velayet ya da nafaka hükümlerine uyulmadığında hukuki işlemlerin başlatılması,
  • Aile içinde yaşanan şiddete bağlı olarak tedbir kararları çıkarılması,

Hür Hukuk Bürosu olarak yukarıdaki hizmetlere ek daha birçok hukuki çözümlerimiz mevcut. Evlat edinme süreçleri, evlilik önce malvarlığı sözleşmesinin hazırlanması kısaca Aile Mahkemeleri tarafınca gerçekleşen tüm hukuki sorunların tamamı uzmanlık alanımızın içerisindedir.

Özellikle boşanma davalarının kendi içerisinde farklı bileşenlere ayrıldığı düşünüldüğünde profesyonel bir hizmet almak doğru bir tercih olacaktır. Çünkü Aile Hukuku kapsamında boşanmalar çok yönlüdür. Zina sebebiyle, terk sebebiyle, kötü ya da onur kırıcı davranış sebebiyle ve haysiyetsiz hayat sürme sebebiyle boşanma davaları bu bileşenlerden bazılarıdır. Eğer siz de güvenilir, şeffaf ve samimi bir hukuki hizmet arıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Arabuluculuk Hizmeti