bankacilik-ve-finans

Yaşadığımız çağda ülkelerin kalkınmasındaki en önemli faktör, bankaların rolüdür. Ticari alanda tüm faaliyetler bankalara entegrelidir. Bu sebeple banka ve finans alanındaki tüm uygulamalar Bankacılık Kanunu kapsamında düzenlenmiştir. Bu kanun sayesinde hem bankalar hem de müşteriler kendilerini güven altına alabiliyor. Fakat bankacılık ve finans hukuku oldukça karmaşık yapıya sahiptir. Çünkü teknik detayı bol bir alandır. Eğer sorun yaşamamak ya da yaşadığınız sorunları çözümlemek istiyorsanız alanında uzman bir avukat ile çalışma gerçekleştirmelisiniz.

Bankacılık ve finans hukuku, banka ya da finans şirketlerinin kuruluşunu ve faaliyetlerini inceleyen bir hukuk dalıdır. Sadece bankaları değil, aynı zamanda burada faaliyet gösteren tüzel kişileri de kapsamı içerisine alır. Kısacası ülkemizde her türlü finansal hareketliliğin yönetimi ve denetlenmesi bankacılık ve finans hukuku içerisinde yer almaktadır.

Bankacılık ve Finans Hukuku Kapsamındaki Hizmetler

Günümüzde birçok avukatlık bürosu, bu hukuk alanıyla ilgili hizmet sağlıyor. Ancak burada özellikle belirtmeliyiz ki iyi bir hukuki süreç için avukattan hizmet almak yeterli değildir. Aynı zamanda bu kişinin bankacılık ve finans hukuku alanında özel yetişmiş ve günümüz finans sistemlerinde iyi bir yetiye sahip olması gerekir. Hür Hukuk Bürosu ailesi olarak bünyemizde yer alan ve finans hukukunda uzman avukatlar ile sizlere birçok hizmet sağlıyoruz. Bunlardan bazılarını şu şekilde listelemek mümkün…

  • Varlık ve Servet Yönetimi Hizmetleri: Portföy yönetim şirketleri, gayrimenkul yatırım fonları ve menkul kıymetler yatırım fonları gibi bileşenlerin dahil olduğu hizmet türüdür. Bu alana özel deneyimli bir kadroya sahibiz.
  • Sermaye Piyasası Mevzuatı Hizmetleri: Halka açık olan işletmelerin ve onların borçlanma araçlarını kapsar.
  • Finansal Faaliyet Hizmetleri: Ödeme, kiralama, kredi ya da faktöring gibi finansal faaliyetleri kapsar.
  • Kambiyo Hukuku Hizmetleri: İhracat ve ithalat işlemlerinin yanı sıra sınır ötesi sermaye transferlerini kapsar.
  • Kişisel Verilerin Korunması Hizmetleri: Kişisel verilerin korunması ve gizlilik mevzuatına uyum sağlamak adına verilen hizmet türüdür.

Yukarıda belirtilen bankacılık ve finans hukuku hizmetleri, kapsamlı ve yetkinlik isteyen alanlardır. Hür Hukuk Bürosu avukatları alanında özel olarak eğitim almış ve birçok firmanın finansal işlemlerinde hukuki süreçleri yönetmiştir. Ticari hayatın temeli bankacılık ve finans faktörleridir. Hiçbir unsuru riske atılamayacak derecede önemlidir. Bu sebeple finansal alanda hukuki çözümler için Hür Hukuk Bürosu en iyi tercihtir.

Bankacılık ve Finans Hukuku Avukatı Ne Yapar?

Yaşadığımız dönemde bankacılık ve finans alanı oldukça hızlı bir gelişim gösterdi. Bu da sektörde yeni ihtiyaçların doğmasına sebep oldu. Bu alanda doğan taleplere günümüzde bankacılık ve finans avukatı unvanındaki kişiler çözüm sunuyor. Sadece şirketler için değil, buna ek olarak bankalar ile sorun yaşayan müşterilere de bireysel hizmetler sunuluyor. Peki avukatların bu alandaki işlevi nedir? İşte cevabı…

  • Bireysel ya da ticari kredilerde sözleşmeler hazırlanırken hukuki açıdan destek sağlarlar.
  • Teminatların hukuki perspektifte düzenlenmesini sağlarlar.
  • Rehin ve ipotek gibi ticari uygulamaların hukuki zemine göre düzenlerler.
  • Banka teminat mektuplarını hazırlarlar.

Hür Hukuk Bürosu bünyesindeki bankacılık ve finans hukuku avukatları bu hizmetlere ek olarak daha birçok alanda hizmet sağlıyor. Bizimle iletişime geçerek finansal açıdan tüm hukuki süreçlerinizi haklarınızı koruyacak şekilde yönetilmesini sağlayabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: İcra ve İflas Hukuku