arabuluculuk-hizmeti

Arabuluculuk hizmeti, ticari, iş ya da tüketici davalarında iletişimi kopan tarafları bir araya getirerek birbirlerinin daha iyi anlamalarını sağlayan ve bu sayede de sağlıklı çözümleri gerçekleştiren hizmet alanıdır. Arabulucu olarak adlandırılan ve alanında özel eğitimler alarak uzmanlaşmış kişiler bu hizmeti sağlar. Kısaca tarafsız ve bağımsız üçüncü kişilerdir.

Arabuluculuk hizmetinde faaliyet gösteren arabulucuların herhangi bir hakimlik misyonu yoktur. Tamamen uzlaşma niteliğinde bir çalışmadır. Tarafların yaşadıkları uyuşmazlıkların giderilmesi için çalışılır ve aynı zamanda devam eden bir hukuki süreç varsa bunun sonucuna etki edilmez. Bu hizmet için kısaca tarafların yaşadıkları sorunlarda en doğru karar vermelerine yardımcı olunur demek doğru olacaktır.

Hür Hukuk Bürosu arabuluculuk hizmeti tercih edildiğinde uyuşmazlığın her iki tarafı da günün sonunda masadan memnun ayrılır. Mahkemelerde uzun süren davalar yerine uzman arabulucularımız ile çok kısa sürede en sağlıklı çözümlere ulaşabilirsiniz. Hür Hukuk Bürosu sayesinde, yaşadığınız uyuşmazlıkları lehinize bir uzlaşıya çevirmeniz mümkün.

Arabuluculuk Hizmet Çeşitleri

Aylar hatta yıllar boyu sürebilecek davaların arabuluculuk ile günler içerisinde halletmek mümkün. Özellikle zamanın çok değerli olduğu günümüzde bu hizmet sayesinde oldukça avantaj sağlanıyor. Fakat arabuluculuk hizmeti kendi içerisinde farklı uzmanlık alanlarına ayrılıyor. Hür Hukuk Bürosu olarak sunduğumuz arabuluculuk hizmet çeşitlerine yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Ticari Dava Arabulucusu

Ticari hayatta hemen her ölçekteki işletmeler faaliyetleri esnasında birçok sorun ile karşılaşır. Karşı taraflar ile uyuşmazlıklar sıkça görülür. Ticaretin doğasında olan bu sorunlar, mahkemelere taşındığında çok uzun sürelerde neticelenir. Üstelik günün sonunda kaybeden tarafın siz olma ihtimali de mevcut. Tüm bu hususlar göz önünde bulundurulduğunda en iyi çözüme ticari dava arabulucusu ile kavuşmak olduğu görülüyor.

Arabuluculuk hizmeti, Türk Ticaret Kanunu’nda artık zorunlu hale getirildi. Bu da onun hukuki zeminde yaşanan anlaşmazlıklardaki önemini daha da arttırdı. Peki bu zorunlu kanunun kapsamına giren durumlar neler? İşte cevabı…

  • Tarafların ticari işletmeleriyle alakalı alacak ya da tazminat davaları,
  • Türk Borçlar Kanunu’nda belirtilen tüm ticari hukuki süreçler,
  • Aynı zamanda Türk Ticari Kanunu’nda düzenlenen hukuki süreçler.

İş Davası Arabulucusu

İş davalarında arabuluculuk hizmeti, tıpkı ticari dava arabuluculuğunda olduğu gibi zorunlu hale getirildi. İş hukukunda yapılan düzenlemeler ile gelen bu zorunluluk, arabuluculuk hizmetinin taraflar arasındaki önemini bir kez daha öne çıkardı.

İş davası arabuluculuğunda devletin resmi organlarının belirlediği yetkin kişiler hizmet sağlar. Yani arabuluculuk yapacak olan kişinin, Bakanlığın arabuluculuk sicil kaydı olması şarttır. Bu sayede bu kişilerin tarafsızlığına ve şeffaflığına güvenmek mümkündür. Hür Hukuk Bürosu olarak bu alanda verdiğimiz hizmetin kapsamı şu şekildedir:

  • İşe geri dönme davaları,
  • Boşta geçen sürelerdeki kaybın tanzim edilmesi,
  • Kıdem ve ihbar tazminatları,
  • Maaş alacaklarından dolayı yaşanan hukuki süreçler.

Tüketici Davası Arabulucusu

Bu arabuluculuk hizmeti çeşidi, Tüketici Hukuku’na giren tüm uyuşmazlıkların giderilmesinin sağlanmasını hedefler. Uzman kişilerin sahip olduğu özel teknikler ile dava açılmasına gerek kalmadan sorunlar çözüme kavuşturulur. Böylelikle taraflar vakit kaybetmezler. Aynı zamanda eşit oranda kazanç ile masadan ayrılırlar. Tüketim hayatının günümüzde zirve noktada olduğu düşünülünce tüketici davası arabulucusu oldukça önemli bir uygulama.

 

İlginizi çekebilir: Aile Hukuku