basin-ve-medya-hukuku

Basın ve Medya hukuku; basının ve medyanın özgürlüğünü düzenleyen bir hukuk alanıdır. Ayrıca basın yolu üzerinden yaşanabilecek kişilik hakları ihlallerini koruma altına alır. Sadece gazete, dergi ya da televizyon ile sınırlandırılmaz, aynı zamanda kitap, afiş ve broşür gibi unsurlar da bu hukuk dalının kapsamı içerisindedir.

Basın ve medya yoluyla yaşanabilecek uyuşmazlıkların, işlenen suçların veya kişilik hakkı ihlali gibi durumların giderilmesi için hukuki süreç başlatan ve mağdurların maddi – manevi tazminat dosyalarının hukuki süreçlerini takip eden kişilere, basın ve medya hukuku avukatı denmektedir. Aynı zamanda bu kişiler menajerlik gibi bazı sözleşme türlerinin de düzenlenmesini sağlar.

Hür Hukuk Bürosu bünyesinde her hukuk dalında özel olarak eğitim ve denetim kazanmış avukatlar bulunuyor. Basın ve medya hukuku için kurulan özel birim de bunlardan biri. Bu alanda bizleri tercih ederek kendinizi güven altına alabilir, yahut yaşadığınız bir uyuşmazlık var ise hukuk büromuz sayesinde durumu lehinize çevirebilirsiniz. Kurulduğumuz günden bu yana şeffaf, samimi ve güvenilir hizmet vermeye devam ediyoruz.

Basın ve Medya Avukatı Ne İş Yapar?

Basın ve medya avukatı, basın hukukunun kapsadığı tüm uyuşmazlıklarda danışmanlık hizmeti sağlar. Günümüzde dijital dünyanın yaygın bir kullanım seviyesine ulaşmasıyla birlikte bu alandaki avukatların önemi daha da arttı. Özellikle sosyal medya platformları üzerinden kişilik haklarının korunması için birey ya da firmaların bir avukata sahip olması elzem bir hal aldı. Peki bunlara ek olarak medya avukatı ne iş yapar? Bunlardan bazılarını birkaç maddede listelemek mümkün…

  • Televizyon veya radyo kanallarına her türlü hukuki desteği sağlar.
  • Basın iş sözleşmesi de dahil olmak üzere birçok sözleşmeyi oluşturur. Bu alandaki davaların takibini yapar.
  • Taraflar arası sponsor sözleşmelerini düzenler.
  • RTÜK ile yaşanan problemlerin neticesinde davaların açılmasını ve takibini sağlar.
  • Reklam ve menajerlik sözleşmesi hazırlar.

Basın ve medya hukuku kapsamı oldukça geniştir. Bası davaları, medya firmalarının danışmanlığı, iftira ve hakaret gibi onur kırıcı yayınlar için hukuki süreç başlatma ve tedbir davaları bu alanın içerisindedir.

Basın ve medyanın uyması gereken kurallar, 3984 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları düzenlemesinde belirtilmiştir. Ayrıca bu düzenlemede RTÜK’ün yapısı ve sorumluluk alanları da genel hatlarıyla çizilmiştir. Buna ek olarak yazılı medya hukuku da 5187 sayılı Basın Kanunu ile güvence altına alınmıştır.

Hür Hukuk Bürosu bünyesinde sadece Basın Hukuku davaları ile ilgilenen ve bu alanda oldukça uzmanlaşmış avukatlar yer alıyor. Yukarıda belirttiğimiz unsurlarda danışmanlık hizmeti arayışı içerisindeyseniz doğru yerdesiniz. Yaşadığınız sorun veya almak istediğiniz hizmet türü ile alakalı aklınızda sorular var ise bizimle iletişime geçebilir, böylece detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Hür Hukuk Bürosu diğer tüm hukuk dallarında olduğu gibi basın ve medya hukuku alanında da sizlerin yanında…

 

İlginizi çekebilir: Bilişim Hukuku