gayrimenkul-hukuku

Gayrimenkul hukuku, eşya hukukunun bir alt dalıdır. Arazi, arsa ya da ev gibi taşınmaz mallar hakkında malik ve kiracı gibi tarafların ilişkilerini düzenler. Aynı zamanda bu ilişkilerden doğan uyuşmazlıkların sınırlarını çizer. Kısaca gayrimenkuller üzerindeki hukuka aykırı durumların giderilmesini hedefleyen bir hukuk dalıdır.

Bu hukuk dalı oldukça geniş unsurları içerisinde barındırır. Danışmanlık hizmeti alacakların deneyimli ve mevzuata hâkim bir avukat ile çalışması, hukuki süreçlerin kendi lehlerine sonuçlanmasını sağlar. Hür Hukuk Bürosu olarak tüm hukuk alanlarında olduğu gibi gayrimenkul hukuku konusunda da sizlere en iyi çözümleri sunuyoruz. Sadece bu bölüm ile ilgilenen bir avukat kadromuz mevcut. Deneyimlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gayrimenkul Hukuku Avukatı

Sahip olduğunuz gayrimenkul üzerinde yaşadığınız hukuki sorunlarda ya da kiracısı olduğunuz bir daire sahibiyle aranızda uyuşmazlıklarda avukat tutma hakkına sahipsiniz. Gayrimenkul avukatı dava açılması, takip edilmesi ve savunma gibi birçok alanda danışmanlık verir. Fakat belirtmeliyiz ki gayrimenkul hukuku davalarında süreçler genellikle uzun sürüyor. Bu da haliyle dosyaların sık takip edilmesi gerektiğini öne çıkarıyor.

Gayrimenkul hukuku avukatı sadece yaşadığınız hukuki sorunlarda sizlere hizmet vermez. Aynı zamanda daha sonrası için hukuki sorunlar yaşamamanız adına sizlere hukuk danışmanlığı sağlar. Bunu bir dairenizi kiraya vermek ile örneklendirebiliriz. Avukatınız kiraya verme, ödemelerin alınması ya da ödeme sorunlarının yaşanması durumunda hukuki sürecin başlatılması gibi uygulamalarda da bulunur. Gayrimenkul hukuku avukatının kapsadığı dava türlerinden bazılarını şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Tapu davaları,
  • Tescil davaları,
  • İstihkak davaları,
  • Kamulaştırma davaları,
  • Kira bedeli tespiti,
  • Ve son olarak tescil davaları.

Hür Hukuk Bürosu bünyesinde hizmet veren avukatlarımız yukarıda belirttiğimiz alanları ve çok daha fazlasını kapsayan bir hukuki danışmanlık yetisine sahiptir. Eğer gayrimenkul alanında destek talebiniz var ise doğru adrestesiniz.

Gayrimenkul Hukuku Dava Türleri

Gayrimenkul hukuku sınırları içerisinde birçok farklı dava türü bulunur. Aşağıda belirteceğimiz davalarda iyi bir avukata sahip olursanız sürecin sizin lehinize sonuçlanma ihtimali daha da artar. Peki gayrimenkul hukuku dava türleri nelerdir? Yazının devamında cevabına ulaşabilirsiniz…

Tapu Davaları

Bu dava türünde, tapu tescili veya bunun iptali gibi davalara bakılmaktadır. Bu alanda hukuka aykırı olarak gerçekleşen her sorunda ve yaşanan her mağduriyette avukat aracılığıyla dava açma hakkı vardır. Burada avukatın misyonu önemli. Dilerseniz avukatınıza vekalet vererek, taşınmazın bulunduğu Asliye Hukuk Mahkemesinde dava oluşturabilirsiniz. Hür Hukuk Bürosu avukatlarımız sizler adına tüm hukuki süreçlerin takipçisi oluyor. Tapu davasının açılması için gerektiren nedenlerden bazıları şunlardır:

  • İmar uygulamaları,
  • Mirastan mal kaçırma gibi durumlar,
  • Verilen vekaletin kötüye kullanılma durumu,
  • Tapuda hak sahibi olan kişi ya da kişilerin hukuki düzeyde ehliyetinin olmaması.

Kamulaştırma Davaları

Devlet organları, kamu yararını gözeterek özel arsa ya da mülkiyetleri kamulaştırma yoluna gidebilir. Burada mülkün ederi hesaplanır ve ödemesi sahibine yapılır. Sadece arsa değil, ev ve dükkan gibi gayrimenkuller de bu kapsam içindedir. İşte bu gibi durumlarda mağduriyet yaşamamanız için gayrimenkul hukuku avukatı ile anlaşırsınız. Avukatınız sizin avantajınızı gözeterek dava sürecini takip eder.

 

İlginizi çekebilir: Rekabet Hukuku