birlesme-ve-devralma

Dünya genelinde son yüzyılda yaşana küreselleşme hamleleri, buna paralel olarak şirketlerin uluslararası düzeyde birtakım stratejilerin geliştirilmesini sağladı. Bu stratejilerin arasında en öne çıkan unsur ise büyümedir. Hem içsel hem de dışsal olarak büyümek isteyen şirketler, ticarette birleşme ve devralmalar faaliyetleri yürüttü. Günümüzde de bu strateji sıklıkla kullanılmaya devam ediyor.

Birleşme ve Devralma Nedir?

Birleşme ve devralmalar kavramanın İngilizce literatüründeki karşılığı ‘Mergers and Acquisitions’ olarak bilinir. Kısa hali ise ‘M&A’ olarak ifade edilir. Genel mantık olarak iki farklı şirketin bir araya gelerek ortaya yeni bir şirket çıkarma işlemidir. Bir araya gelen şirketlerin unvanlarından farklı yeni bir unvan belirlenir. Eğer ki büyük ölçekli şirket küçük ölçekte bir işletme alırsa kendi unvanını koruyabilir. Tüm bu süreçlerin kanunsal perspektifte sorunsuz ve şeffaf bir şekilde ilerlemesini sağlayan danışmanlara ise birleşme ve devralma avukatı denir.

Hür Hukuk Bürosu bünyesinde yer alan uzman birleşme ve devralmalar avukatlarımız sağlık, perakende, otomotiv ve daha birçok alandaki sektörde hizmet veriyor. Hizmetlerimiz arasında şirketlerin sınır ötesi işlemlerinin sağlanması ve özelleştirmeler de mevcut. Ayrıca birleşme ve devralmalar ile ilgili her türlü uygulamada danışmanlık hizmeti veriyoruz. Sadece bu alana özel oluşturulan departmanımızda uzman avukatlarımız sizlere en iyi çözümleri sunuyor.

Birleşme ve Devralma Hukuki Hizmetlerimiz

Birleşme ve devralmalar, hem uygulama hem de hukuki yönden birçok bileni içerisinde barındırır. Danışmanlık hizmeti verecek olan avukatların alanında en iyisi olması, firmaların yararına olan bir durumdur. Hür Hukuk Bürosu bünyesinde avukatlarımızın bu alanda sağladığı hizmetlerden bazılarını şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Şirketlerin birleşme ve devralma stratejilerinin uygulamaya dökülmesi,
  • Hisse satışlarının sağlanması,
  • Stratejik birleşmelerin sorunsuz ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesi,
  • Kurumsal sürdürülebilirlik kapsamında danışmanlık hizmeti verilmesi,
  • Şirketlerde belli bir iş kolunun ayrılarak başka firmalara dahil olması sürecinin sorunsuz idame ettirilmesi,
  • Hisselerin devrinden sonra reorganizasyon hizmeti.

Tüm bu hizmetler kusursuz bir şekilde Hür Hukuk Bürosu markası altında gerçekleştiriliyor. Eğer siz de güvenilir, uzman, şeffaf ve samimi bir hukuk danışmanı arıyorsanız, tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek…

Birleşme ve Devralma İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birleşme ve devralma her ne kadar dışarıdan bakıldığında kârlı ve basit bir uygulama gibi görünse de aslında kendi içerisinde oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu nedenle ilk olarak yapılması gereken şey bir birleşme ve devralma avukatı ile anlaşıp, konu hakkında detaylı bilgi almaktır. Uzun vadede hukuki sorunlar yaşamamak için avukatın yönlendirmeleri çok önemlidir.

Denetime tabi şirketlerin denetçiler tarafından değeri belirlenmelidir. Ayrıca devralınması düşünülen şirketin hisseleri üzerinden herhangi bir borç olup olmadığı kontrol edilmesi önemlidir. Böylelikle sonradan yaşanması muhtemel sorunların önüne geçilmiş olunur. Tüm bu hususlarda uzman bir avukat, sizin lehinize olabilecek her türlü durumu gözetecektir. Hür Hukuk Bürosu olarak devralma işlemlerinizde uzmanlığımızla beraber yanınızdayız.

 

İlginizi çekebilir: Ceza Hukuku