Genel

Boşanma Avukatı Nedir? Ne İş Yapar? ve Ücretleri

bosanma-avukati-nedir-2

Boşanma avukatı nedir? sorusu, aile içinde tarafların birbiriyle sağlık iletişim kuramaması ve evliliğin devam edemeyecek düzeye gelmesi durumunda öne çıkan bir kavramdır. Günümüzde evlenme oranlarının artmasına paralel olarak boşanma davalarında da artış gözlemleniyor. Özellikle de pandeminin ortaya çıkmasından sonra birçok alanda olduğu gibi aile kavramında da değişimler görülüyor. Boşanma işlemi de pandeminin getirdiği en büyük sorunsallardan biri.

Evlilik kavramı her ne kadar doğal bir uygulama ise, çiftlerin anlaşmazlıkları ve uyuşmazlıklarından doğan boşanma talepleri de o derece normaldir. Boşanma hakkı, yasaların her bireye sunduğu temel bir haktır. Fakat bu süreç genellikle doğal ve sorunsuz yollar ile gerçekleşse de bazı durumlarda çekişmeye gidebiliyor. Yani bir taraf boşanmak isterken diğer taraf bunu kabul etmeyerek süreci zorlaştırabiliyor. İşte tam da bu noktada boşanma avukatının önemi ortaya çıkıyor. Bu yazımızda boşanma avukatı nedir, ne iş yapar ve ücretleri hakkında kapsamlı bilgi sunacağız.

Boşanma Avukatı Nedir?

Medeni hukukun alt hukuk dallarından biri olan aile hukuku kapsamında yaşanan sorun ve uyuşmazlıkların, kanuni yollarla çözülmesi için tüm süreci yöneten ve yönlendiren kişilere boşanma avukatı denir. Boşanma, hukuki açıdan oldukça kapsamlı bir uygulamadır. Nafaka, velayet, mal paylaşımı gibi birçok işlem, bu hukuk içerisinde çözüme kavuşturulur.

Boşanma avukatı kavramı, toplum içerisinde halk tarafından belirlenmiş bir terimdir. Zira yasal çerçevede böyle bir avukatlık ismi yoktur. Hatta çoğu zaman bu avukatlara ‘aile avukatı’ dendiği de olur.

Hür Hukuk Bürosu bünyesinde aile hukuku kapsamında kurulan özel departmanda birbirinden deneyimli ve alanında uzman boşanma avukatları bulunmaktadır. Çekişmeli ve zor geçen boşanma süreciniz, yasalara hâkim olmamız ve haklarınızı en iyi şekilde savunan ilkelerimiz sayesinde sizin adınıza daha kolay geçiyor. Şeffaf, güvenilir ve samimi bir avukat arayışındaysanız İstanbul’un en iyi boşanma avukatı bürosu olan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

bosanma-avukati-nedir-1

Boşanma Avukatlık Bürosu

Boşanma Avukatı Görevleri

Boşanma süreci, dışarıdan basit bir işlem gibi görünse de çekişmeli olması durumunda hayli karmaşık bir süreci doğurmaktadır. Boşanma avukatları da işte bu süreci müvekkilinin lehine olacak şekilde geçmesi için hizmet veren kişilerdir. Birçok görev ve sorumluluğunun olduğunu söylemek mümkün. Bunlardan bazılarını birkaç maddede listelemekte fayda var:

  1. Her iki tarafın da boşanmaktan ne gibi bir beklentisi olduğunu tespit eder.
  2. Müvekkilinin ekonomik, psikolojik ve sosyal çıkarlarını en iyi şekilde korumak için hiçbir hukuki yöntemi kullanmaktan geri durmaz.
  3. İhtiyaç duyulması halinde miras hukuku prosedürlerine de başvurur.
  4. Davayı başlatma, süreci yönetme ve sonuçlanana kadar hukuki danışmanlık verme gibi hizmetlere sahiptir.
  5. Dava sırasında müvekkilinden öğrendiği bilgileri üçüncü taraf kişilerle paylaşmaz. Tüm süreç güven ve samimiyet ilkeleriyle yürütülür.

Hür Hukuk Bürosu boşanma avukatlarını tercih ettiğinizde yukarıda belirttiğimiz özelliklere ve çok daha fazlasına sahip olursunuz. Eğer haklarınızın en iyi şekilde korunmasını istiyorsanız uzman boşanma avukatı konusunda sonuna kadar yanınızdayız.

Boşanma Avukatı Ücreti

Boşanma sürecinde avukat desteği almak için seçenekler arasında karar vermenizi sağlayan en önemli faktörlerden biri de ücretlerdir. Haklı bir taleptir bu. Zira boşanma davaları çoğu zaman uzun ve çekişmeli geçebilir. Bu da maliyetlerin uzaması anlamına gelir. Peki boşanma avukatı ücreti 2022 yılında ne kadar? işte detaylar…

Hür Hukuk Bürosu olarak İstanbul ve çevresindeki hukuk bürolarına oranla daha makul oranlarda hizmet sağlıyoruz. Deneyimli kadrolarımızın bilgisinden, genç avukatlarımızın dinamiğinden yararlanarak kusursuz boşanma süreci yönetimi yapıyoruz. Boşanma avukatı ücreti hakkında detaylı ve en doğru bilgiye ulaşmak için bizlerle iletişim kurabilirsiniz.

bosanma-avukati-nedir-3

Boşanmak için avukatlık ücreti

Boşanmak İçin Avukat Ücreti Ne Kadar?

Boşanma davalarında avukatların alacağı ücretin alt sınırı her yıl TBB tarafından belirlenir. Üst sınır ise avukatlık bürosu tarafından belirlenmektedir. 2022 yılında boşanma avukatı ücreti alt sınırı TBB tarafından 5.100 TL olarak belirlenmiştir. Bu da ‘boşanmak için avukat ücreti ne kadar?’ sorusunun yanıtıdır.

Boşanma Avukatı Fiyatları 2022

Boşanmak için avukatlık hizmeti aldığınızda belli oranda ücret ödemeniz gerekmektedir. Fiyatlarda ise davanın türüne göre farklılık görülür. Çekişmeli boşanma davalarında hizmet ücreti yüksek iken anlaşmalılarda daha makul orandadır. Net bir fiyat bilgisi almak isterseniz uzman avukatlarımız ile görüşme sağlayabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Gayrimenkul Hukuku