Genel

Maddi Manevi Tazminat Davası Dilekçe Örneği ve 2023 Ücreti

maddi-manevi-tazminat-davasi-1

İnsanlar haksız bir fiil sebebiyle mağduriyet yaşadığında, buna sebep olan taraf ya da kurum için maddi manevi tazminat davası açma hakkı doğar. Her bireye tanına bir hak olduğu gibi özel şirket ya da kurumların da bu tür tazminat davalarını açma hakkı mevcuttur. Kişinin yaşadığı mağduriyetin karşılığı olarak maddi bir bedel talep edilir. Dava açmanın belli usulleri vardır. O halde şu sorulara yanıt verelim: maddi ve manevi tazminat davaları nasıl açılır? Dava açılış ücreti ne kadar? Dilekçe örneği nasıl bulunur? İşte detaylar…

Bir bireyin kişilik hakları ihlal edildiğinde, bunun karşılığını alma hakkı doğar ve tek yöntemi maddi manevi tazminat davası açmaktır. Birçok sebebe dayanarak dava açma şartları yerine getirilmiş olabilir. Onlardan bazıları şunlardır…

Hangi sebeplerden dolayı tazminat davası (maddi manevi) açılabilir:

  • Boşanmalardan kaynaklı tazminat davaları
  • Nişan bozumu sebebiyle tazminat davası açılabilir
  • İş kazaları da tazminat davası açmaya girer
  • Hatalı doktor uygulamaları (malpraktis) bir tazminat davası açma sebebidir
  • Hakaret ile kişilik haklarına saldırı gerçekleşirse dava açılabilir
  • Suç işlenmesi durumunda dava açılabilir
  • Sosyal medya üzerinden hakarete uğrama neticesinde de dava açılabilir
maddi-manevi-tazminat-davasi-2

Maddi Manevi Tazminat Davası

Maddi Manevi Tazminat Davası Hakkına Bilgileri 2023

Hukuka aykırı işlenen hemen her fiil durumunda maddi manevi tazminat davası açılabilir. Ancak gerek açılış sırasında gerekse de dava sürecinin idamesinde atlanmaması gereken çok sayıda unsur bulunur. 2023 yılı güncel kanunlar ile sizlere bunu özetleyeceğiz. Öncelikle ortada bir mağdurun olması yani, gerçekleşen eylemlerden ötürü bir tarafın üzüntü, elem ve derin keder yaşaması gerekiyor. Özetle manevi duyguların zarar görmesi şartı aranıyor. Hukuk zemininde de bu yıpranmalar maddi manevi şekilde gideriliyor.

a)      Maddi Manevi Tazminat Davası Nedir?

Temel olarak kişinin hukuka aykırı sebeplerden dolayı zarara uğratılması durumunda, bu zararın gerek maddi gerekse de manevi boyutlarıyla gidermeye yönelik açılan davalara maddi manevi tazminat davası denir. İkisi birlikte açılabildiği gibi tek tek ayrı bir şekilde de dava konusu edilebiliyor. Hukuka aykırı eylemin niteliğine bakılarak davanın nasıl açılacağına avukatlar karar verir.

Maddi tazminat davaları hukuka aykırı ortaya çıkan fiiller sebebiyle gerçekleşmektedir. Tek başına mahkemeye dilekçe verilerek dava açılabilir. Keza manevi davasıyla ortak şekilde de açılabiliyor.

maddi-manevi-tazminat-davasi-3

Maddi Manevi Tazminat Davası

Manevi tazminat davaları ise hukuk dışı eylemlerden dolayı ortaya çıkan mağduriyetleri Türk hukuk sistemi aracılığıyla giderilmesidir. Nasıl ki tek başına açılıyorsa maddi tazminat ile de birlikte açılabiliyor.

b)      Maddi Manevi Tazminat Davası Açma Yöntemi 2023

Toplumsal yaşantı içerisinde çok sık “sana maddi manevi tazminat davası açacağım” yönünde ithamlar duyulur. Aynı zaman da bu davayı açacak taraf olunabilmektedir. Eğer mağdur müşterek sıfatındaysanız, yani zarara uğrayan taraf sizseniz tazminat davasını açmak için bir yol haritasına ihtiyacınız olacak. Önce bir dilekçe hazırlamanız gerekecek. Sonrasında bu dilekçeyi yetkili mahkemeye sunmanız gerekli. Mahkeme, ön inceleme yapar ve başvuruyu olumlu değerlendirmesi halinde dava sürecine dönüştürebilir. Dilekçelerin sonuçlanması hukuk takvimindeki yoğunluğa göre değişse de ideal sürenin 1 ay ile 6 ay arası olduğunu belirtelim.

c)      Maddi Manevi Tazminat Dava Sonuçlanma Süresi 2023

Davacı taraflar için hep “ne zaman sonuçlanır?” arayışı olur. Çünkü kısa sürede bu sürecin tamamlanması ve mağduriyetlerin giderilmesi istenir. Maddi manevi tazminat davası sonuçlanma süresi ise değişkendir. Davanın niteliği çok belirleyicidir. Keza, dava avukatının da performansı doğrudan süreci etkilemektedir. Buradan yola çıkarak davaların 6 ay ile 5 sene içerisinde sonuca ulaşmasını beklemek mümkündür diyebiliriz. Genel olarak 6 aydan önce tamamlanmasının pek de mümkün olmadığını belirtelim.

Bu tür davalar için emsal Yargıtay kararlarından bazıları şunlardır:

  • 2007 yılında geçirdiği iş kazası nedeniyle %88 sürekli iş göremezliğe maruz kalan işçiye 30.000 TL olarak belirlenen manevi tazminatın miktarı 22.06.1966 günlü ve 7/7 tarihli Yargıtay İçtihatı Birleştirme Kararı göz önüne alındığında oldukça azdır (Yargıtay 21.HD – Karar No: 2014/12199)
  • Ölümlü iş kazası nedeniyle 2009 yılında vefat eden sigortalı E.T.’nin anne, baba ve kardeşlerinin manevi zararlarının giderilmesi için mahkemece, davacı anne ve baba için 30.000,00’er TL, davacı kardeşleri için ise 10.000,00’er TL olarak hükmedilen manevi tazminatın miktarı kaza tarihi, tarafların kusur dağılımı ile sosyal ekonomik durumlar dikkate alındığında fazladır (Yargıtay 21.HD – 2014/1207 karar
  • 2002 yılında gerçekleşen iş kazasında % 0 (sıfır) oranında sürekli iş göremezliğe uğrayan işçinin, iş kazasında, % 20 kusurlu olduğu, işverenin ise % 80 oranında kusurlu olduğu anlaşıldığından, maluliyet olmasa bile işçinin iş kazası nedeniyle 7000 TL manevi tazminata hükmedilmelidir (Yargıtay 21. HD – 2010/5749 karar)

Maddi Manevi Tazminat Davası Dilekçe Örneği 2023

Maddi manevi tazminat davası açmak için dilekçe hazırlanması gerekiyor. Fakat dilekçe hazırlanmasında dikkat edilmesi gereken çok sayıda detay bulunuyor. Özetle dava başvuru dilekçelerini hazırlamak uzmanlık ve profesyonellik gerektiren bir iştir. Hür Hukuk Bürosu tam olarak bu hizmeti veriyor. Mesleğimiz gereği detaylı ve teferruatlı bir şekilde dilekçe hazırlama işlemini gerçekleştiriyoruz. Bizleri bu konunun çözümü için 7/24 arayabilirsiniz.

maddi-manevi-tazminat-davasi-4

Maddi Manevi Tazminat Davası

2023 yılının en güncel manevi tazminat davası dilekçe örneği arayanlara yardımcı oluyoruz. Ancak internet üzerinde bulacağınız taslak metinler sizlere hiçbir zaman %100 şekilde yardımcı olamayacak. Çünkü her dava türü için farklı şekilde dilekçelerin hazırlanması çok önemlidir.

d)      Maddi Manevi Tazminat Davası Cevap Dilekçesi 2023

Maddi ve manevi tazminat davalarına karşı cevap dilekçesi hazırlamak gerektiği zaman Hür Hukuk Bürosunu arayabilirsiniz. 2023 yılında cevap dilekçelerini çok uygun ve makul fiyatlardan hazırladığımızı belirtelim.

Maddi Manevi Tazminat Davası Açma Ücreti 2023

Dava açmak için sadece harç ücreti masrafınızın olduğunu belirtelim. Fakat maddi manevi tazminat davası açma ücreti 2023 için avukat maliyetleri çıkacak. Bu maliyetler Barolar Birliği tarafından taban şeklinde belirtilse de hizmete göre avukatlarımız farklı tarifeler uyguluyor. Ortalama ücretin 35 bin TL civarı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak maddi gelire dayalı bir dava türü olduğu için, avukatların alacağı ücret maddi tazminatın %15’inin altında olmaması şartı var. Örneğin 500 bin TL beklentili bir tazminat davasında avukatın alacağı ücret 75 bin TL’den az olamaz.

İstanbul’un En İyi Maddi Manevi Tazminat Davası Avukatı Telefonu 2023

İstanbul’da boşanmaya, hakarete ya da farklı bir eyleme dayalı açılacak maddi manevi tazminat davaları için en iyi günümüz avukatı için Hür Hukuk Bürosu aranmalıdır. Sadece bu hukuk türü ile yakından alakalı ve uzmanlaşmış avukat takımımız bulunuyor. Dinamik ve tamamen müvekkilin faydası için mücadele veren avukatlarımızdan 7/24 destek talep edebilirsiniz. İyi günler dileriz.

 

İstanbul Maddi tazminat davası avukat telefonu: 0 (505) 877 54 25

İstanbul Manevi tazminat davası avukatlık bürosu telefonu: 0 (212) 708 12 00

İstanbul Maddi ve manevi tazminat davası açma avukatı: 0 (212) 708 11 22

İlginizi çekebilir: Sosyal Medyada Hakaret Suçu Davası, Para Cezası 2023