Genel

Adli Sicil Kaydı Silme Dilekçesi Örneği 2023 | Nasıl Hazırlanır?

adli-sicil-kaydi-silme-dilekcesi-4

Adli sicil kaydı silme dilekçesi 2023, mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılması yani HAGB kararlarında sürenin dolmasıyla birlikte vatandaşların sabıka kayıtlarını temizletme işlemleridir. Ceza ve güvenlik tedbirleri tamamlanınca kişilerin sicilini temizletme hakkı da doğar. Elbette belli şartların oluşması gerekir. İnternet üzerinden de başvuru mekanizması mevcut. Ancak süreç o derece sanıldığı kadar basit ve tek yönlü değil. Öyleyse adli sicil kaydı nasıl silinir? Sabıka kaydı silme dilekçesi örneği nasıl? Kimler sicil kaydını temizletebilir? Hepsi ve daha fazlası için yazımızı okuyabilirsiniz.

Mahkemelerin verdiği hüküm süreleri dolan, cezasını tamamlayan ya da hükmün açıklanmasının geri bırakılması gibi durumlarda kişiler için Adli Sicil ve İstatistik Müdürlüğüne başvurarak sabıka kaydının sildirilmesi hakkı doğar. İnfaz süresini tamamlamak en başlıca sildirme sebeplerinden olsa da daha çok sayıda çeşitleri bulunur. Kuruma başvuru için ilk önce adli sicil kaydı silme dilekçesi hazırlanmalıdır. Hazırlanan bu dilekçe PTT ile iadeli taahhütlü olarak Adli sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü Ankara adresine gönderilmelidir. Elbette göndermekten daha çok bu dilekçeyi hazırlamak işin en zor kısmı.

adli-sicil-kaydi-silme-dilekcesi-1

Adli Sicil Kaydı Silme Dilekçesi

Adli Sicil Kaydı Silme Nedir?

Hüküm cezası alan, mahkûmiyet yaşamış ya da para cezası almış kişilerin bilgilerinin Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından arşivlenmesine adli sicil kaydı denir. Arşivleme hem fiziki hem de sanal ortamda gerçekleştirilmektedir. Bu bilgiler, kişilerin gelecekte birçok alanda karşısına çıkabilir. En çok rastlanılan yer ise tahmin edileceği üzere işe alımlardır. Günümüzde kamu ya da özel sektörde işe alımların %99’luk kısmında kişilerin sabıka kaydı isteniyor. Ama neyse ki bu kayıtları sildirmenin kolay bir yolu var. İşte detaylar…

Sicilin tüm devlet arşivlerinden silinmesi mümkün. Ama bunun sağlanması için yetkili kuruma bir dilekçe verilmelidir. Sicil kaydı ile UYAP yani Ulusal Yargı Ağı Projesi ile birbirine entegre çalışmaz. Bu durum sabıkayı sildirme de işi biraz karmaşık hale getiriyor. Yani dilekçe hazırlayıp Ankara’ya göndermeniz şart. Dilekçe, içerisinde hukuki metinlerin olduğu, taleplerin açık ve eksiksiz anlatıldığı bir resmi evraktır. Yapacağınız hata işlemi iptal edilmesine ve sürecin yeniden uzamasına sebep olabilmektedir.

Adli Sicil Kaydı Silme Dilekçesi Örneği 2023

Adli sicil kaydı silme dilekçe hazırlaması, suçun tipine göre değişiyor. Ayrıca sabıka kayıtlarının silinme işlemlerinde değişkenlik gösteren süreler bulunuyor. Bu sürelerin 5 yıl – 15 yıl ve 30 yıllık periyotlardan oluştuğunu belirtelim. Basit yaralama suçlarında 15 – 30 yıl gibi sürelerde kaydın silinme durumu ortaya çıkabilir. Bu sebeple kapsamlı ve komplike bir alan olan sicil arşiv ve kayıt sildirme konularında hukuk büromuzu aramanızı tavsiye ediyor.

Adli sicil kaydı silme dilekçesi hazırlanmasında 2023 yılında çok sayıda farklı prosedür uygulanmaktadır. Keza, içeriğin niteliği ne kadar artarsa alınacak sonuç ve hızı o kadar etkili olacaktır. Örneğin dilekçenin giriş kısmında şöyle bir metinle başlayabilirsiniz.

T.C. ADALET BAKANLIĞI

ADLİ SİCİL ve İSTATİSTİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

ANKARA

İSTEMDE BULUNAN : ( İsim-soyad-kısa kimlik-adres bilgileri )

KONU : Adli Sicil Kaydının Silinmesi

TALEP : Adli sicil kaydımda görünen sabıkalarımın gerekli yasal süre geçtiğinden silinmesi talebimdir.

Daha sonra adli sicil kaydı silme dilekçesi hazırlarken muhakkak detaylı bir açıklama yapmanız önemli. Açıklamada mahkumiyet ya da ceza durumunuz hakkında bilgiler, talepleriniz hakkında detaylar eklemeniz gerekmektedir.

adli-sicil-kaydi-silme-dilekcesi-2

Adli Sicil Kaydı Silme Dilekçesi

AÇIKLAMA :

Ekte sunduğum adli sicil kaydında görüleceği üzere aldığım tüm cezalar infaz edilmiş durumdadır.

Mahkeme tarafından verilen tüm cezalar infaz edilmiş ve gerekli tüm yasal süreler geçmiş olmasına rağmen sabıka kaydımda halen bu cezalara dair bilgiler görünmektedir.

Adli sicil kaydında bu bilgilerin, olması hem iş hayatımı hem diğer sosyal hayatımı olumsuz etkilemektedir. Resmi ve özel yapacağım herhangi bir işlemde hak kaybına ve mağduriyete yol açmaması için adli sicil kaydında görülen sabıka kaydımın silinmesini talep ediyorum.

SONUÇ ve İSTEM :

Yukarıda açıkladığım üzere Adil, Sicil Kaydımda yer alan tüm kayıtların, meselenin kişisel önemi ve aciliyeti de göz önünde bulundurularak Adli Sicil Kayıtlarından silinmesine karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim …./…/2023

EK : 1- Cumhuriyet, Başsavcılığı, Sabıka kaydı,

Hazırlanan bu dilekçe Ankara bölgesinde bulunan Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü adresine gönderilmelidir. PTT üzerinden iletilir. Adres kısmı için PTT yetkilisine kurum adını verdiğinizde zaten otomatik işlem yapılıyor. Ama adres olarak da “Devlet Mahallesi, Vekaletler Caddesi, 06420 Çankaya/Ankara” adresi yanınızda bulunsun.

Adli Sicil Kaydı Silme Şartları 2023

Her isteyen adli sicilini diğer adıyla sabıka kaydını sildiremez. Kanunlar bu konuda bir yönerge ve şartlar hazırlamıştır. Örneğin mahkumiyet cezası almış kişilerin ceza sürelerini tamamlaması istenmektedir. Hapishaneden çıkınca kişiler dilekçe hazırlayarak kayıtlarını sildirebilirler. Çoğu zaman “tamamen silinir mi” gibi sorular alıyoruz. Eğer dilekçe doğru hazırlanır ve doğru kurumlar ile iletişim kurulursa evet, sabıka kaydı %100 tamamen silinir.  Şimdi en temel 3 şarta bakalım.

2023/2024 yılında adli sicil kaydı sildirme şartları şunlardır:

  • Hapis cezası var ise kişiler bu cezayı belirtilen sürede tamamlamış olması gerekiyor.
  • Mahkeme eğer para cezası verdiyse kişiler bu cezayı ödemesi gerekiyor.
  • Ceza ertelendiyse ya da hükmün açıklanması geri bırakıldıysa bu sürelerin tamamlanması gerekiyor.
adli-sicil-kaydi-silme-dilekcesi-3

Adli Sicil Kaydı Silme Dilekçesi

Adli Sicil Kaydı Sildirmek İçin Gerekli Evraklar 2023 Listesi

Sabıka kaydınızı arşivlerden ya da TUYAP’tan sildirmek için herhangi bir evraka gerek duyulmaz. Çünkü zaten kurumların kayıtlarında sizlerin tüm bilgileri bulunmaktadır. Ama sildirme başvurusu yaparken sadece dilekçenizi hazır tutmanız isteniyor. Yani bir zarfın içerisine dilekçeyi koyup adrese postaladığınızda, aslında adli sicil kaydı silme işlemi için gerekli evrakları da karşılamış oluyorsunuz.

E-Devlet Adli Sicil Kaydı Silme

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte adli sicil kaydı silme işlemleri de dijital ortama aktarıldı ve süreç çok daha kolay hale geldi. E-Devlet portalı üzerine girerek aram kısmına “Adli Sicil Silme ve Düzeltme Talebi” yazmanız yeterli. Karşınıza çıkan linke tıklayın ve Adalet Bakanlığı sayfasından sizden istenen bilgileri doldurun. Böylece sabıka kaydı sildirme başvurunuzu da yapmış olacaksınız. E-Devlet üzerinden adli sicil sildirme linki için tıklayın.

E-Devlet üzerinden yapılan sabıka kaydı silme başvurularının tamamlanması süresi değişiyor. Çünkü kişilerin taleplerinin doğruluğu yetkililer tarafından inceleniyor. İdeal sürenin 5 ila 10 gün arası olduğunu söyleyelim. Yoğunluk halinde ise süre 30 güne kadar ulaşabiliyor.

UYAP Adli Sicil Kaydı Silme

UYAP yani Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sisteminde, alınan hükümler hakkında bilgiler yer almaktadır. Buradan sicil temizletme ve sabıka kaydı sildirme için adli sicil kaydı silme dilekçesi hazırlamak yeterlidir. Hür Hukuk Bürosu İstanbul başta, tüm Türkiye genelli bir dilekçe hazırlama bürosudur. Hemen arayın, dilekçenizi anında avukatlarımız hazırlasın.

 

İstanbul’da Adli sicil kaydı sildirme avukatlık bürosu telefonu: 0 (505) 877 54 25 – – 0 (212) 708 12 00 – – 0 (212) 708 11 22

İlginizi çekebilir: Yoksulluk Nafakası Nedir? Nafaka Ücreti Ne Kadar Oldu? 2023