Genel

Afetzede Hak Sahipliği Nedir? Başvuru Sorgulama Yöntemi 2023

afetzede-hak-sahipligi-3

Afetzede hak sahipliği başvurusu ve sorgulama işlemleri, kısa süre önce yaşanan Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6’lık deprem afetinin ardından araştırılmaya başlandı. Depremzedeleri ilgilendiren bu uygulama, mağdur olan kişilere AFAD ya da devletin tanıyacağı hakları gösteriyor. Sadece bu işlemlere özel E-Devlette ‘Afetzede Hak Sahipliği Başvurusu Sorgulama’ ekranı açıldı. Peki ama afetten etkilenen depremzedeleri kapsayan hak sahipliği ne demek? Kimler başvurabilir? Başvuru işlemi nereden yapılır? Sonuçlar ne zaman açıklanır? İşte yanıtları…

Türk milleti, 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremin yaralarını sarmaya çalışırken bir yandan da bu doğal afete maruz kalan kişiler, devletin kendilerine vereceği afetzede hak sahipliği hakkında detayları merak ediyor. Yıkılan yahut ağır hasar görmüş binalardaki kişilerin mülkiyet ilişkileri ve yeniden inşa edilecek olan yapılar için özel kredi kullanımı gibi hakları içeren bir uygulamadır. Sadece afetzedeler bu haktan yararlanabilir. Yani Cumhurbaşkanlığının afet bölgesi olarak ilan ettiği 10 il kapsamındadır.

afetzede-hak-sahipligi-1

Afetzede Hak Sahipliği

Afetzede Hak Sahipliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2023

Kahramanmaraş depreminden etkilenene ve binası yıkılmış ya da ağır hasar görmüş kişilere devlet yardımcı olmak için seferber oldu. Afetzedeler, mülkleri üzerindeki haklarını tasdiklemek ve yeniden inşa süreciyle ilgili kredi ya da nakdi destek alabilmek için afetzede hak sahipliği hakkında dikkat etmesi gereken hususlar bulunur. Afetzede yönetmeliği ve hakları hakkında uzun bir metin olsa da bu metnin giriş kısmını aşağıya yazıyoruz:

Madde 1- Bu Yönetmelik 7269 sayılı Afetler Kanununun 1051 sayılı Kanunla değiştirilen 29 uncu maddesi gereğince hazırlanmıştır.

Madde 2- Afet sebebiyle, kendilerine bina yapılacak veya inşaat kredisi verilecek malik ve hissedarlarla, ebeveyni ile birlikte oturan evli kişilerin hak sahipliği yönünden tayin ve tespitleri bu Yönetmelik esaslarına göre yapılır.

Madde 3- Bu Yönetmelikte yer alan “Hak sahibi” deyimi, afetzedelerin, yıkılan veya ağır hasar gören binalarla olan mülkiyet ilişkilerini ve yeniden yapılacak binalardan veya verilecek inşaat kredisinden yararlanabilme durumlarını ifade eder.

Kendilerine ait konutları zarar görenlerin durumu:

Madde 4- a) Afet sebebiyle, kendilerine ait bulunan konutları yıkılan, yanan veya oturulamayacak derecede ağır hasar gören afetzede aileler,

 1. b) Kendilerine ait konutları muhtemel bir afete maruz bulunan aileler,
 2. c) Afet gören yerlerin bitişiğinde veya yakınında, üzerinde bina yaptırılmak üzere İmar ve İskan Bakanlığınca tespit edilip imar planına dahil edilen veya bu konutları için kıymet belgesi verilen aileler,

Hak sahibi sayılırlar ve bu ailelere yeniden konut yapılır veya konut kredisi verilir.

Deprem sonrası ev, ahır ya da iş yerinde yıkık, ağır hasar ya da orta hasar durumları oluştuysa bu kişiler başvuruda bulunarak hak sahipliğinden yararlanması gerekiyor. Bu sayede hem nakdi yardım alınabilecek hem de yeni yapıların inşası için mülk sahiplerine düşen ödeme tutarları özel krediler ile karşılanabilecek. Devlet, sadece bu işlemlerin yapılması ve vatandaşa kolaylık sağlanması için AFAD üzerinden bir başvuru sistemi oluşturdu. İşte Afetzede hak sahipliği hakkında 2023 yılında merak edilenler…

afetzede-hak-sahipligi-2

Afetzede Hak Sahipliği Kimlere Verilir?

Herkes afetzede hak sahipliğinden yararlanamaz. Öncelikle binasında hasar olan bireylerin afet kapsamındaki 10 ilden birinde bulunması gerekiyor. Örneğin İzmir ya da Ankara gibi afet bölgesi olmayan şehirdeki kişiler başvuruda bulunamaz, bulunsalar bile işlem kabul edilmez. Tek kriter bu da değil elbette. Mülklerin hasar durumu da başvuru için aranan bir şarttır.

7.7 ve 7.6’lık Kahramanmaraş depreminden sonra afetzede hak sahiplik başvurusunu yapabilecek kişilerin listesi:

 • Ağır hasarlı konutlar,
 • Yıkık konutlar,
 • Orta hasarlı konutlar,
 • Ağır hasarlı iş yerleri,
 • Yıkık iş yerleri,
 • Orta hasarlı iş yerleri,
 • Ağır hasarlı ahırlar,
 • Yıkık ahırlar,
 • Orta hasarlı ahırlar,
 • İştirak maliki oldukları konutu hasar görenler,
 • Müşterek maliki oldukları iş yeri hasar görenler,
 • Konutları istimlak edilen hak sahipleri.

Afetzede Hak Sahipliği Başvurusu 2023

Türkiye’yi yasa boğan Kahramanmaraş depremi ardından milyonlarca insan için ciddi bir konut sorunu ortaya çıktı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de hızla bu mağduriyetin giderilmesi adına çalışma başlattı. Depremden etkilenen ve devletin belirlediği şartlar dahilinde olan kişiler için E-Devlet üzerinde afetzede hak sahipliği başvuru ekranı açıldı. Bu süreçte size tanınan haklardan faydalanmak için muhakkak başvuruda bulunmanız ve süreci yine E-Devlet üzerinden takip etmeniz gerekiyor.

2023 yılında hak sahipliğine başvurmak isteyen afetzedelerin yapması gerekenler:

 1. E-Devlet üzerinden oturum açılmalı
 2. E-Devlet’te “Afetzede Hak Sahipliği Başvurusu” aratılmalı
 3. Çıkan erkandaki linke tıklayarak AFAD platformuna geçilmeli
 4. AFAD ekranında istenen bilgiler eksiksiz doldurularak başvuru süreci tamamlanmalı

AFETZEDE HAK SAHİPLİĞİ BAŞVURUSU YAPIN!

afetzede-hak-sahipligi-4

Kahramanmaraş Afetzede Hak Sahipliği Sorgulama

Türkiye Cumhuriyetinin en büyük afetlerinden birini geride bıraktığımız şu günlerde, yaraları sarmak, bölgeyi yeniden ayağı kaldırmak için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Kahramanmaraş’taki deprem sonrasında afetzede olan bireyler hak sahipliğine başvuruyor. Başvuru yapıldıktan sonra devlet kurumları bu başvuruları inceleyip araştırma yapıyor. Afetzedeler de başvuru sonuçlarını E-Devlet üzerinden AFAD’a bağlanarak takip edebilir.

Afetzede hak sahipliği başvurularının sonuçlanma süresi için şu aşamada net bir rakam vermek doğru olmaz. Zira bu konuda yüzbinlerce başvuru ve afetzede bulunuyor. Uzmanların ise bu konuda birtakım öngörüleri var. 2023 yılında gerçekleştirilen başvuruların 1 ila 6 ay arasında sonuçlanması bekleniyor. Elbette süreç 1 yıl sonrasında da sonuçlanabilir. Gelişmelerin açıklanmasıyla bilgileri buradan sizlerle paylaşacağız.

Hatay Afetzede Hak Sahipliği Sorgulama

7.7 şiddetindeki depremden en çok etkilenen yerlerin başında Hatay geliyor. Hatay bölgesinde afetzede olan ve devletin belirlediği özellikleri taşıyan kişiler yine hak sahiplik başvurusu yapabilecek. Sonuçlar da yine AFAD ekranlarından takip edilebilecek.

AFETZEDE HAK SAHİPLİK BAŞVURU SORGULAMA EKRANI 2023

2023 Yılında Hak Sahipliği Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

Depremden etkilenen vatandaşların yaralarının madden sarılabilmesi için öncelikle hasarın ve bireylerin müşterek olduğu durumun resmi organlar tarafından kayıt altına alınması gerekiyor. Bu da ancak afetzede hak sahipliği başvurusu ile mümkündür. Depremzedeler başvuruların ne zaman açılacağını araştırıyor. Hemen belirtelim ki hemen şimdi başvuru yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden hak sahiplik başvurusu başladı.

Afetzedelere özel hak sahiplikleri için konutların yapılma yöntemleri:

 • TOKİ vasıtasıyla
 • İhale yöntemiyle
 • Evini kendi yapana yardım etme ile
 • Hazır konut kredisi ile

E-Devlet Üzerinden Afetzede Hak Sahipliği İşlemleri 2023

E-Devlet üzerinden afetzede hak sahipliği ile ilgili bir işlem yapılmıyor. Buradan sadece AFAD sitesine yönlendiriliyorsunuz ve asıl işlemleriniz bu platformda gerçekleşmektedir. Ancak AFAD sisteminde oturum açabilmeniz için bunu E-Devletiniz üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca burada 2 tür işlem yapabiliyorsunuz. İlki başvuru ikincisi ise sorgulama yani takip işlemleri.

Afetzede Hakları İçin Danışmanlık Veren Avukatlık Bürosu 2023

Büyük bir doğal afet yaşadık ve henüz yaralarımızı saracak bir imkan da olmadı. Ancak geride kalan vatandaşlarımız için sahip oldukları ev, iş yeri ya da arsaların bundan sonraki süreçte ne olacağı, mülk içerisindeki özel eşyaların durumu ya da miras yahut defin işlemleriyle alakalı yaşanacak problemler için hukuki danışmanlık vermeye devam ediyoruz. Aşağıdaki telefonlarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Afetzede haklarını koruma için aranacak avukat telefonu:

 • 0 (505) 877 54 25
 • 0 (212) 708 12 00
 • 0 (212) 708 11 22

https://youtu.be/kbiqR8R6mao

İlginizi çekebilir: Gözaltına Alınma ve Gözaltı Süresi Hakkında 2023 Bilgiler