Genel

Cevap Dilekçesi Örneği İndir

cevap-dilekcesi-ornegi-4

Hukuksal bir alanda haklı ya da haksız olarak adınıza dava açılabilir. Cevap dilekçesi örneği de yapılan tebliğin ardından mahkemeye cevap verme niteliği taşır. Belli süre içerisinde cevap vermeniz gerekiyor. Aksi halde zorunlu tutuklama ya da farklı bir yasal uygulamaya tabi kalabilirsiniz. Bu yazımızda nasıl hazırlanacağını ve örnek metinleri paylaşacağız.

Cevap dilekçesi örneği eksiksiz, nizami ve mahkemenin istediği nitelikte düzenlenmesi gerekiyor. Aksi halde dilekçenin geri düzeltilmesi için karar çıkar. Bu da sizler adına hem zaman kaybı hem de yeniden bir yazı çabası anlamına geliyor. Peki ama hangi durumlarda mahkeme cevap dilekçesini iptal eder? İşte cevapları…

Cevap dilekçesinin iptal olabileceği durumlar:

 • Mahkemenin adı hatalı yazılırsa düzeltme gerekir,
 • Tarafların adres, telefon, kimlik numarası, ad soyad gibi temel bilgileri yazılmaz ise düzeltme gerekir,
 • Davalı kişinin TC numarası muhakkak bildirilmelidir,
 • Eğer var ise kanuni temsilcilerin de temel kişisel bilgileri yazılması gerekiyor,
 • Davalı bireyin imzası bulunmuyor düzenleme gerekir.

Yukarıda koşullar oluşursa dilekçeyi en geç 1 hafta içerisinde düzeltmeniz ve yeniden mahkemeye sunmanız gerekiyor. Eğer düzeltmeyi zamanında vermezseniz hakim ‘dilekçenin verilmiş sayılması’ diye hükmeder. Yani hatalı olan dilekçeniz mahkemece tanınmış olur ki bu da size süreç boyunca çok sayıda sorun çıkarabilir. Hür Hukuk Bürosu üzerinden kusursuz bir cevap dilekçesi örneği oluşturabilirsiniz. Hakkınıza yöneltilen ithamları en doğru şekilde savunabilirsiniz. Düzeltme ihtiyaçlarınızda da bizlere başvurarak hizmet alabiliyorsunuz. İstanbul en başta olmak üzere ülkenin her bölgesine hizmet ulaştırıyoruz.

cevap-dilekcesi-ornegi-1

Cevap Dilekçesi Örneği

Cevap Dilekçesi Örneği Nasıl Hazırlanır?

Cevap dilekçenizi hazırlamak ve mahkemeye sunmak için kısa süreniz olacak. Bunun için hızla ama doğru bir şekilde yazımı gerçekleştirmelisiniz. Ayrıca mahkemeye vermek için de bir süreniz var. En geç 2 hafta olarak belirlenmiştir adınıza açılan davaya dilekçe sunmanız için. Cevap dilekçesi örneği nasıl hazırlanır? Neler bulunur? Konusuna madde madde değineceğiz şimdi.

Hukuk mahkemeleri kanununa göre cevap dilekçesinde bulunması gerekenler:

 • Cevap dilekçesinde Mahkemenin Adı bulunması zorunludur.
 • Cevap dilekçesinde Tarafların Ad ve Soyadları ile Adresleri bulunmalıdır.
 • Cevap dilekçesi örneği içinde Davalının T.C Kimlik Numarası bulunmalı.
 • Cevap dilekçesinde Savunmanın Dayanağı Olan Olaylar yazılmalı.
 • Cevap dilekçesinde Dayanılan Hukuki Deliller yazılmalı.
 • Cevap dilekçesinde Hukuki Hukuki Nedenler bulunmalı.
 • Cevap dilekçesinde Sonuç ve İstem bulunmalı.

Hukuk Mahkemeleri Kanununda yukarıda belirtilen maddeler bildirilmiştir. Bunların her biri eksiksiz olarak dilekçe üzerinde yer alması gerekiyor. Yoksa düzeltme talebiyle karşılaşabilirsiniz. En başta profesyonel bir hukuki danışmanlık almalısınız. Davanın büyüklüğü ya da ciddiyeti ne olursa olsun hak mahrumiyetleri yaşamamak adına Hür Hukuk Bürosu avukatlarıyla görüşün. Hızlı ve özenli dilekçenizi uygun ücretler karşılığında sizin adınıza hazırlayalım.

Cevap Dilekçesi Örneği İndir

Dilekçe hazırlamak genelde bireyler için zor bir iştir. Çünkü bir insan hayatı boyunca belki de ilk defa böyle bir uygulama ile karşılaşır. Hata yapmamak ve en azından fikir sahibi olmak için cevap dilekçesi örneği incelemesi yapabilir. Kendi durumuna göre bu örnek metni uyarlayabilir. Ama unutulmamalı ki en güvenilir yöntem avukatlardan danışmanlık almaktır.

Cevap dilekçesi örneği indir >>

Aşağıya örnek bir dilekçe yazıyoruz. Buradaki metinleri kendinize göre düzenleyip ilgili mahkemeye verebilirsiniz.

cevap-dilekcesi-ornegi-2

Cevap Dilekçesi Örneği

… SAYIN MAHKEMESİNE

 

DOSYA NUMARASI       : …

 

CEVABA CEVAP

 

VEREN DAVALI : …

 

VEKİLİ  : …

 

DAVACI   : ..

 

KONU   : …

 

AÇIKLAMALAR :

 

Dava dilekçesinin …………. tarihinde müvekkile tebliği ile, işbu cevap dilekçesini sunma zorunluluğumuz doğmuştur.

Öncelikle belirtilmesi gerekir ki davacının hiçbir iddiası gerçeği yansıtmamakla birlikte davacı bu iddialarını da ispat edememiştir. Şöyle ki;

 

……………… (olay anlatımı ve hukuki dayanaklar)

 

Yukarıda açıklanan nedenlerden de anlaşılacağı gibi dava hem esas ve hem de usul bakımından yasaya aykırı bir şekilde açılan davanın reddine karar verilmesini istemekteyiz.

 

İSTEM ve SONUÇ : Yukarıda arz ve izah edilen nedenler ve yargılama esnasında re’sen dikkat edilecek hususlar karşısında; itirazlarımızın kabulüne ve davanın reddi ile dava masraflarının davacı üzerinde bırakılmasına, 1136 Sayılı Avukatlık Kanununun 4667 Sayılı Kanunla değişik 164/son fıkrası uyarınca karşı taraf vekalet ücretinin Avukat olarak adımıza hükmedilmesine karar verilmesini vekaleten arz ve talep ederim.

Davalı Vekili

İkinci Cevap Dilekçesi Nedir?

Hukuk nezdinde ikinci cevap dilekçesi olarak bilinen bir uygulama var. Davalı kendisine tanınan süre zarfından mahkemeye cevap dilekçesini sunduğunda davacının da buna karşılık olarak bir cevabı istenebilir. İşte buna da ikince cevap dilekçeleri denmektedir. Kısacası davalının hukuka uygun olarak mahkemeye verdiği dilekçeye karşılık olarak davacı da cevaben bir dilekçe verebiliyor.

Cevap Dilekçesi Verilmezse Ne Olur?

Cevap dilekçesinin verilmemesi durumunda ne olacağını merak ediyor olabilirsiniz? Eğer bu cevabı mahkemeye sunmazsanız davacının yönelttiği tüm itham ve suçlamaları inkar etmiş sayılırsınız. Elbette geçerli bir mazeretiniz var ise ‘eski haline getirme’ talebinde bulunup dilekçe verme hakkınız da var.

cevap-dilekcesi-ornegi-3

Cevap Dilekçesi Örneği

Eğer cevap dilekçesi örneği oluşturulmaz ise davacının sunduğu deliller kabul edilmiş olunur. Dava delil listesi oluşturulmadığı için davacının sunduğu delilleri ispatlaması daha kolay hale gelir. Fakat ispat yükü bakımından herhangi bir etki taşımaz. Ayrıca kasıtlı bir dilekçe verilmemesi hallerinde davalı tarafın mağduriyetinin artma ihtimali daha fazlasıdır. Doğru olan şey en güzel şekilde cevap dilekçesi örneği hazırlamak ve zamanında mahkemeye vermek olacak.

Cevap Dilekçesi Örneği İçin Avukat Hizmetleri

Hukuk alanında yaşanacak her türlü durum ve süreç için avukatlardan alınacak danışmanlık çok değerlidir. Sizler ilk defa karşılaştığınız bir durumdayken avukatlar tüm hayatlarını bu durumlara adıyor. Haliyle danışmanlığın da faydası büyük oluyor. Hukuk çok kapsamlı bir alan. Uzman kişilerin deneyimlerinden faydalanmak en doğru yöntem. Peki ama cevap dilekçesi örneği ve gerçeğini hazırlamak için hangi hukuk bürolarına güvenmelisiniz? İşte cevabı…

İnsanların en sık yaptığı hataların başında cevap dilekçesi örneğine bakmak yerine ezbere ve gelişigüzel bir yazım yapmaları. Öncelikle mahkemeye olan saygıdan sonra da adınıza itham edilen konunun ciddiyetinden özenli bir dilekçe hazırlanmalı. Elbette böyle bir kabiliyetinizin olması zor. Avukatlar da bunun için hizmet sağlayan kişiler. Bir hukuk bürosu ile iletişim kurduğunuzda durumunuz net olarak dinlenir, adınıza açılan davanın detayları araştırılır ve tüm bunların sonunda da en sağlıklı cevap dilekçesi örneği oluşturulur. Sonra da bu dilekçe dilerseniz sizin yerinize mahkemeye sunulur. Bununla da bitmez süreç. Dava boyunca bir avukata da ihtiyacınız olacak. Dilekçeye hazırlayan hukuk bürosundan bu hizmeti de talep ederseniz, başınız daha da rahat olur.

Hür Hukuk Bürosu avukatlarımız 7/24 sizleri dinliyor. Yaşadığınız sorun ya da adınıza itham edilen suçlamalar ne olursa olsun çekinmeden bizlere ulaşabilirsiniz. Samimi, ilkeli ve gizlilik kapsamında sizler ile bir ilişki yürütüyoruz. Günün sonunda en fazla hak, manevi ve maddi kazanç elde etmek Hür Hukuk Bürosu ile mümkün. Dilediğiniz zaman iletişim araçlarımızı kullanınız. İyi günler.

 

İlginizi çekebilir: Ses Kaydı Almak Suç mu? Cezası Var mı? Delil Sayılır mı?