Genel

Çocuk Mahkemesi – Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi 2023 Bilgi

cocuk-mahkemesi-1

Suç işleyen ve 18 yaş altı olan çocukların yargılamasının yapıldığı, davalarına bakıldığı yere “Çocuk Mahkemesi” denir. Temelde buralarda cezai yargılamalar yapılmaz. Küçük yaşta suç işleyen çocukların hal ve hareketleri gözlemlenir, psikolojik durumu analiz edilir ve belirli ölçüde raporlar hazırlanır. Hazırlanan belgeler ve analizler gerekli mahkemeye yönlendirilir. Çocuk ceza ile Çocuk ağır ceza mahkemesi farklı kavramlar ve uygulamalar ile oluşturulmuş yerlerdir. O halde şu sorulara yanıt verelim: Çocuk mahkemesi nedir? Çocuk ağır ceza mahkemesi ne demek?

Çocuk Mahkemesi Nedir?

Türkiye’deki çocuk mahkemesi, adli yargı kolu içinde bulunmaktadır. Buradaki yargıç ve savcılar, yani kurum çalışanlarının tamamı özel eğitimlerden geçer. Sosyal çalışmacılar çocuk üzerinden psikolojik ve nitelik açısında raporlar ve mahkemeye sunar. Çocuk mahkemelerinde 18 yaş altı bireylerin davaları ele alınır. Çocuğun erken ergin olması bu durumu değiştirmez. Kanunda bu durum “Çocuk; daha erken yaşta ergin olsa bile, on sekiz yaşını doldurmamış kişiyi … ifade eder” şekliyle açıklamıştır.

cocuk-mahkemesi-2

Çocuk Mahkemesi

Çocuk mahkemesi bağlı oldukları il yahut ilçenin ismine göre isimlendirilmektedir. Ayrıca ihtiyaçlara göre başlarına sayılar verilerek isimlendirilebilirler. Örneğin: 1. İzmir Çocuk Mahkemesi, 2. Karşıyaka Çocuk Mahkemesi gibi…

Çocuk mahkemelerinde görülecek dava çeşitleri vardır. Her 18 yaş altı suç buralarda icra edilmez. Kimisi Çocuk ağır ceza mahkemelerinin kapsamına girebilir. İşte çocuk mahkemelerinin baktığı davaların kapsamı:

  1. Asliye ceza mahkemesinin kapsamındaki davalar
  2. Sulh ceza mahkemesinin kapsamındaki davalar

2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’deki çocuk mahkemelerinde gerçekleşen davaların sayısı ortaya çıktı. Bu araştırmaya göre 12-15 yaş arası 13 bin 412 adet dava görüldü. Ayrıca 16-18 yaş arasında da 30 binin üzerinde dava gerçekleşti. Toplamda 43 bin 800 davanın görüldüğünü not düşelim.

Vikipedi: Türkiye’de Çocuk Mahkemeleri Hakkında

Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi Hakkında Bilgiler 2023

Çocuk mahkemelerinin yetki ve görevini aşan, kasıtlı ya da istemeden işlenmiş ağır çocuk suçlarına bakan mahkemelere ülkemizde çocuk ağır ceza mahkemesi adı verilir. Suça sürüklenen çocuğun cezası da 2023 yılı adli takvimde bu mahkemeler içerisinde gerçekleşiyor. Hangi davalara bakılır? Sorusunun yanıtı verelim. Normalde yetişkinlerin ağır ceza mahkemesi kapsamına giren tüm suçlar, Çocuk ağır ceza mahkemesinin yetki alanına girer. Savcı, hakim ve yargıçlar özel çocuk psikolojisini anlama yönünde eğitimlerden geçmiş kişilerdir. Binada muhakkak pedagog ve psikologlar bulunur. Zira çocukların psikolojisini bilmek, onların kırılganlığı açısından önemli bir detaydır.

cocuk-mahkemesi-3

Suça Sürüklenen Çocuğun Cezası 2023

Bir çocuk ister doğrudan suça iştirak etsin isterse de başkalarının yönlendirme ve zorlamasıyla suça karışsın hiç fark etmeden, yargılanması esnasında “suça sürüklenen çocuk” olarak tanımlanır. 18 yaş altı bireylere suçlu denmez, suça sürüklenen çocuk denir. Bunun sebebi çocukları doğrudan damgalamamak ve psikolojik yapılarına zarar vermemektir. 12 – 18 yaş arası için geçerli bir hukuki konudur.

Suça sürüklenen çocuğun cezası 2023 yılındaki yargılamalarda farklılık gösterir. Kesin bir suç oranı belirtmek mümkün değildir. 1 – 2 ay olabileceği gibi çok daha uzun süreli cezalar alabilmeleri mümkündür.

Çocuk davaları ve çocuk avukatı içi İstanbul’daki hukuk büromuz izin adınıza en iyi seçenek. Ebeveynleri olarak çocuklarınızın haklarının korunması için bizi arayabilirsiniz.

 

İstanbul Çocuk avukatı: 0 (505) 877 54 25

İstanbul 18 yaş altı kişilerin avukatı: 0 (212) 708 12 00

İstanbul’da en iyi çocuk avukatlık bürosu: 0 (212) 708 11 22

İlginizi çekebilir: Kira Tespit Davası Şartları, Gereken Süre, Dilekçe Örneği 2023