Genel

Şirket Avukatı Nedir? Ne İş Yapar?

sirket-avukati-3

Şirket avukatı, bir ticari oluşumun kuruluşundan devamındaki sürecine kadar sermaye, güvenlik ve hukuki alanlarda hizmet veren kişi veya kişilerdir. Mesleki açıdan hukuki danışmanlık hizmeti demek doğru olacak. 3 tür şirkete bu danışmanlık sağlanır. Anonim şirket, limited şirket ve komondit şirkettir bunlar. Hatta günümüz yasalarında anonim yapıdaki ticari oluşumlar avukat bulundurmak zorundadır.

Şirket avukatlarının bilinen diğer ismi de hukuki müşavirlerdir. Hukuk literatüründe böyle bir unvan bulunmaz fakat halk arasında daha kolay anlaşılabilmesi için böyle bir unvan layık görülmüştür. Şirket içerisinde ve dışarısında yapılan her türlü eylemden sorumludurlar. Çünkü bu eylemlerin hukuki açıdan markaya sorun yaratıp yaratmayacağından emin olmaları gerekir. Görev kapsamları itibariyle sorumlulukları büyüktür. Zaten genelde tek bir avukat yerine ekip halinde çalışma gerçekleştirmektedirler. Şirket avukatı nedir? Ne iş yapar? Ne kadar maaş alır? Hepsini yazının devamında bulacaksınız.

sirket-avukati-1

Şirket Avukatı

Şirket Avukatı Nedir?

Şirket avukatı ticari yapılardaki her türlü konuyu inceleyen ve bunların hukuki zemine uygun olup olmadığına karar veren danışmanlardır. En temel yanıtı bu şekilde olacak. Biraz daha açabiliriz elbette. Aynı zamanda finansal hareketlerde de sorumluluğu var. Sermaye artırımı, kredi sözleşmelerinin incelenmesi bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Ticaret ile hukuk ayrılmaz bir bütündür. Çünkü doğru ve sağlıklı bir finansal yapı ancak hukuk sistemi sayesinde kurulabilir dahası ayakta tutulabilir. Ama şirket çalışanları ya da yetkili kişiler hukuk hakkında bilgi sahibi değildirler. Bu nedenledir ki profesyonel bir danışmanlık desteği almaları gerekir. Aksi halde yapacakları yasal bir hatadan dolayı sorumlu tutulacaklardır. Eğer işlem hacmi büyük bir markaya sahipseniz muhakkak profesyonel avukatlık hizmeti almanız hem size hem de markanın sürdürülebilirliğine faydalı tercih olacaktır.

Hür Hukuk Bürosu kadrolarında Türkiye’nin en iyi ve deneyimli şirket avukatları bulunmaktadır. Dün olduğu gibi bugün de birçok anaonim ve limited şirkete hukuk danışmanlığı yapıyoruz. Sizin de taleplerinizi detaylı bir analiz yaptıktan sonra profesyonel hizmet sağlıyoruz. İletişim araçlarımız 7/24 aktif. İstediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Şirket Avukatı Ne İş Yapar?

Şirket avukatı hukuki danışmanlık yapar. En temel misyon ve görevi budur. Finans araçlarından personel çalıştırmaya, ürün alımından satış sonrası hizmetlere kadar kısacası ticaretteki tüm unsurları kapsayan bir iş tanımı vardır. Görevleri gereği şirket içinde üst yetkilere sahip olması zorunludur. Çünkü her türlü hareketin hukuki sorumlulukları bu kişilere aittir. Günümüzde büyük ölçekli işletmelerde avukatlardan onay alınmadan herhangi bir karara imza atılmamaktadır.

Şirket avukatının sorumluluk alanları:

 • Şirketlerin kuruluşunu ya da tasviyesini sağlar.
 • Şirket içerisinde ihtiyaç duyulan her türlü sözleşmeyi avukatlar düzenler. Aynı şekilde dışarıdan düzenlenen sözleşmelerin de uygunluğunu kontrol eder. Bunları yaparken tek amacı şirketi faydasını gözetmektir.
 • Sermaye arttırımı ya da düşürülmesi işlemleri sağlar.
 • Şirketin ihtiyacı olan her türlü hukuki bilgiyi paylaşır. Buna da hukuki danışmanlık denir.
 • Finansal açıdan tahsilat işlemlerini takip eder.
 • Vergi ihtilaflarında hukuki süreçleri başlatır.
 • İşletmeye açılan davaları takip eder ve savunmasını sağlar. Aynı şekilde şirketin menfaatlerini korumak için taraflara davalar açar.
 • İş hukuk kapsamında işçinin ve iş verenin haklarını korumaktadır.

Görüldüğü gibi şirket avukatı tüm hukuk dallarını kapsamaktadır. Bu alanda hizmet verecek avukatın mutlaka geniş bir hukuk bilgisi ve saha tecrübesi olmalıdır. Gözden kaçacak en ufak bir detay şirketleri milyonlarca lira zarar uğratabiliyor. Deneyim ve profesyonellik arayanların adresi ise İstanbul’da Hür Hukuk Bürosu’dur. Siz de bu ailenin bir parçası olabilirsiniz. Hemen bizimle iletişim kurun. Şirketinizi en iyi şekilde hukuka uygun halde işler kılalım. Hem maddi hem de manevi zararlardan sizi koruyalım.

Şirket Avukatı Nasıl Olunur?

Şirketlerin iş hayatı süreçlerinde karşılaşacakları zorluklarda yardımcı olmak ve hukuki deneyimlerini bu alanda kullanmak şirket avukatlarının asli görevidir. Bu alanda avukat olmak isteyen bir kişinin sadece avukatlık mezunu olması yetmez. Ticari alanda ihtiyaç duyulan her türlü konuda pratik anlamda kendini geliştirmesi elzemdir. Çünkü iş hayatı çok yönlü bir yapıya sahiptir. Bir yerde bilgisiz olursanız, büyük sorunlar kaçınılmaz olacaktır.

Şirket Avukatı Maaşı

Şirket avukatı maaşı, bu alanda bir kariyer hedefleyenlerin çok merak ettiği konular arasında olmaktadır. Öncelikle net bir maaş uygulamasının olmadığını söyleyelim. Çünkü yapacağınız işin niteliğine göre alacağınız ücret de değişecektir haliyle. Ama genel olarak şirket avukatları aylık 10,000 TL ile 25,000 TL arası maaş alır. Bu rakamlar performansa ve iş niteliğine göre farklılaşacaktır. Örneğin 4-5 işletmenin danışmanlığını yapan bir avukat 40,000 – 50,000 TL de maaş alabiliyor.

Şirket Avukatı Ücretleri 2022

2022 yılında şirket avukatlarının alacağı ücretler, buna ihtiyacı olan patronların gündeminde yer alıyor. Kaç TL aldıkları merak konusu. Net bir rakam söylemek güç. Ama ortalama bir ücret listesini sunabiliriz fikir edinmeniz açısında.

sirket-avukati-2

Şirket Avukatı

2022’nin şirketi avukatı ücret listesi:

 • Anonim şirket için avukat ücreti: 15,000 TL – 20,000 TL
 • Limited şirketlere avukat ücreti: 10:000 TL – 15,000 TL
 • Komondit şirketler için avukatlık ücreti: 15,000 TL – 20,000 TL
 • Özel şirketlere danışmanlık ücreti: 10,000 TL – 15,000 TL
 • Şirket avukatı danışmanlık bedeli 2022: 9,000 TL – 15,000 TL
 • Holding avukatı maaşı 2022: 20,000 TL – 25,000 TL

Sözleşmeli Şirket Avukatı Ne Kadar?

Sözleşmeli olarak şirket avukatı hizmeti alabiliyorsunuz. Böyle durumlar için de aylı bir maaş ödemeniz gerekiyor. Minimum asgari ücret olan 5,500 TL verilmesi gerekiyor. Ama işin niteliğine göre bu rakamlar çok daha fazla olabiliyor. Çünkü her firmanın iş hacmi aynı olmamaktadır. Net bilgi için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Holding Avukatı Kaç TL Maaş Alır?

Holdingler büyük sermayeli ve iş hacimli oluşumlardır. Çoğu zaman birden fazla avukat ihtiyacı duyulur. Kaç TL maaş alacağının ise net bir rakamı yoktur. Ortalama 20,000 TL ile 25,000 TL arasını bulabiliyor. Elbette bu rakamlar fikir vermek amaçlıdır. Net olan ancak işin niteliğine bakıldıktan sonra verilebilir. Detaylı bilgi için iletişim araçlarımızı kullanınız.

İstanbul Şirket Avukatı

İstanbul ülkenin metropol şehri. Ticari açıdan da bölgenin merkezi diyebiliriz. Bu sebeple İstanbul şirket avukatı bu şehirde çok yoğun olarak talep edilmektedir. Ayrıca sanayi açısından da ülkenin lokomotifi görevi görmektedir. Bu işletmelerin hukuki açıdan korunması için iyi bir danışmanlık hizmeti şart. Peki hangi hukuk bürosu bu konuda en iyi hizmeti sunuyor? İşte cevabı…

Deneyim, profesyonellik ve disiplinli çalışma vizyonu ile en iyi İstanbul şirket avukatı elbette Hür Hukuk Bürosu bünyesinden temin edilir. Şirketinizin ihtiyaçlarına göre ister tek kişilik isterseniz de kadro kurularak danışmanlık sağlıyoruz. Bu alanda üstün deneyim kazanmış kişilere sahibiz. Unutmayın ki şirket avukatlığı hizmeti bir maddi külfiyet değildir. Tam ters bir maddi kazançtır. Çünkü hukuki açıdan riskli bir işlemde bulunursanız çok daha büyük maddi kayıplar ile karşılaşırsınız. Hem böyle stresler ile karşılaşmamak hem de her şeyi yasalara uygun ilerletmek için iletişim araçlarınızı kullanabilirsiniz. İyi günler diliyoruz.

 

İlginizi çekebilir: Avukatlı Avukatsız Dava Nasıl Açılır?