Genel

Tek Celsede Boşanma Sebepleri | 5 Temel Sebep

tek-celsede-bosanma-avukati-2

Hızlı ve sorunsuz olarak boşanmak isteyen çiftler, tek celsede boşanma sebepleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Bir boşanmanın nasıl tek celsede sonuçlanacağı Türk Medeni Kanunu içerisinde açık olarak belirtilmiştir. Temelde tarafların ortak bir karar ile boşanmayı kabul etmeleri gerekse de daha birçok farklı sebep de mevcut. Nasıl boşanacağınız ve nelerin gerektiğini merak ediyorsanız bu yazıyı son cümlesine kadar okumanızı öneriyoruz.

tek-celsede-bosanma-avukati-1

Tek Celsede Boşanma Sebepleri

Tek Celsede Boşanma Ne Demek?

Bir boşanma davasının ilk ve tek celsede sonuçlanması haline tek celsede boşanma denir. En kısa süren dava türlerinden birisidir. Genellikle dava başvurusu yapıldıktan sonra 1 ay içerisinde dava karara bağlanıyor. Elbette tarafların ortak bir başvuruda bulunması şart. Fakat eşler ortak kararla boşanmak istiyor diye bir davanın tek celsede biteceği anlamına gelmez. Türk Medeni Kanunu içerisinde çok sayıda şart konulmuştur. Şimdi bunlara değineceğiz. İşte tek celsede boşanma sebepleri hakkında 2023 güncel bilgiler…

Tek Celsede Boşanma Sebepleri Hakkında (2023 Güncel Bilgi)

Genelde anlaşmalı hallerdeki boşanmalar tek celsede bitmektedir. Ancak bunun için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Ayrıca başarılı avukat savunmaları sonucunda da çekişmeli boşanmalar tek celsede sonuca kavuşturulabiliyor. Bunun için avukatların deneyimli ve etkin bir savunma kabiliyetine sahip olması önemli.

Eğer taraflar koşulları karşılıyor ve nafaka, tazminat, mal paylaşımı konularda ortak bir karara varmış ise mahkeme tek celsede boşanma sebepleri arayışına girmez. Bu anlaşma mahkeme aracılığıyla resmiyete dökülür. Sonrasında da ilk duruşmada boşanma gerçekleştirilir. Temel olarak şu 5 şartı yerine getiren herkes ilk duruşmada rahatlıkla boşanacaktır…

2023’te tek celsede boşanma sebepleri:

  • 1 yılı aşkın süreli evli olmak,
  • Eşler özgür iradeleriyle boşanmalı,
  • Taraflar hukuki süreçleri kabul edip uzlaşmalı,
  • Boşanmak istenildiğine dair prosedürler resmiyete dökülüp imzalanmalı,
  • Taraflar dava ve duruşmalara katılmalı.
tek-celsede-bosanma-avukati-3

Tek Celsede Boşanma Sebepleri

1.      Minimum 1 Yıllık Süreyle Evli Olunmalı

Tek celsede boşanma sebepleri listesinin ilk sırasında evliliğin süresi var. Mahkeme, anlaşmalı bir boşanmada eğer çiftler 1 yılı geçkin süreli evliyse konuyu araştırmaya gerek duymaz. Ancak 1 yılın altı evlilerde durum değişiyor. Türk Medeni Kanunu gereği senesini doldurmayan eşler anlaşmalı bir şekilde boşanamıyor. Bunun yerine kişiler çekişmeli boşanma davası açarak bu taleplerini gerçekleştirebilirler. Fakat unutulmamalı ki 1 yıl dolmadı diye boşanmayacağınız anlamına gelmez. Uzman avukatlarımıza danışarak bu konuyu çözüme kavuşturabilirsiniz.

2.      Eşler Anlaşmalı Olarak Boşanmak İstemeli

Aslında temek boşanma sebebidir. Zaten bu tür davalara da “anlaşmalı boşanma” adı verilir. Anlaşma demek, her iki eşin de boşanmada mutabık olduğu, nafaka, velayet ve tazminat gibi konularda hem fikir olması ve mal paylaşımını kabul etmeleri demektir. Bu parametre olmaması durumunda “anlaşmalı boşanma” açmak mümkün değil.

3.      Taraflar Tüm Hukuki Sonuçları Kabul Etmeli

Hukuk büromuza en sık sorulan soruların başında “tek celsede boşanma sebepleri neler?” geliyor. Bu sebepler içinde tarafların boşanma sonrası tüm hukuki sonuçları kabul etme gerekliliği var. Aynı alınacak ya da verilecek haklar ya da mal, velayet gibi konularda mahkemenin vereceği sonuçlar %100 tamamen kabul edilmiş olmaktadır. Aksi halde dava anlaşmalı yerine çekişmeliye dönecektir. Bu da tek celsede boşanmayı imkansız hale getirecektir.

4.      Boşanma Protokolü Beyan Edilmeli ve İmzalanmalı

Tarafları anlaşmalı boşanması sırasında her türlü sonuçları kabul ettiğine dair hazırlanan evrağa boşanma protokolü denir. İki eş de bu protokolü imzalamalıdır. Özgür iradeyle gerçekleşmeli. Zorlama ya da baskı kurma sonucunda bu protokol hükmünü kaybeder. Boşanma protokolünü avukatlar hazırlar. Hukuka uygun bir evraktır ve avukatlık bürolarından danışmanlık alınmalıdır. Bu madde tek celsede boşanma sebepleri arasında önemli bir yer teşkil eder.

5.      Eşlerin Davaya Katılması ve Duruşmada Bulunması Gerekiyor

Doğru bilinen bir yanlış var. Anlaşmalı boşanıldığı için mahkemeye katılmama gerektiği düşünülüyor. Avukatların bu süreci tek başlarına yapacağı bir yanılgıdır. Zira tek celsede boşanma sebepleri konusunda her iki eşin de dava ve duruşmada mahkeme salonunda olması şartı konulmuştur. Bu madde Türk Medeni Kanunu içerisinde mevcut. Zira mahkeme heyeti taraflardan boşanmaya dair rızalarının olduğunu görmek ister. Bunun için eşler salonda olmalıdır.

Tek celsede boşanmak isteyenlerin temel olarak baz alacağı sebeplere yukarıdaki 5 maddeyi gösterebiliriz. Ancak bazı istisnalar ve ek sebepler de mevcut. Bunlar zaten avukatınız tarafından göz önünde bulunduruluyor ve size bilgi veriliyor. Büromuzu arayarak bilgi talep edebilirsiniz.

Tek Celsede Boşanma İçin Yapılması Gerekenler

Aile kurumunu yürütemeyen, ayrılığın gerek kendi öz yaşamları gerekse de çocuklarının mutluluğu için doğru bir karar olduğuna inanan çiftler boşanmak ister. Ama bunun hızlı olması ve mahkeme sürecinin tez bitmesi önemlidir bu çiftler için. Bunun da tek yolu anlaşmalı boşanmaya dayalı tek celsede bitirmektir. Peki ama tek celsede boşanmak için yapılması gerekenler neler? 2023 yılının güncel Türk Medeni Kanununda hangi sebepler öne sürülmüştür? İşte detaylar…

Tek celsede boşanmak istiyorsanız bunları yapın:

  1. Atılacak ilk adım iki eşin de boşanmaya razı göstermesi gerektiğidir. Eğer kısa süren bir boşanma istiyorsanız bunu sağlayın.
  2. Taraflar boşanma konusunda net bir karar aldılar ise uzman bir avukatı aramalı ve dava sürecinin başlaması için vekalet vermelidir. Anlaşmalı boşanmalarda tek bir avukat ile çalışmanız yeterlidir.
  3. Avukatınız sizin adınıza boşanma sürecini başlatmak için mahkemeye dilekçe verir.
  4. Evliliğin temelini sarsan ciddi olgular belirlenmeli ve mahkemeye sunulmalıdır. Örneğin geçinememe, sürekli tartışma gibi halle mahkemeye ifade edilmeli.
  5. Belirlenen duruşma tarihinde muhakkak avukatınız, siz ve eşiniz mahkeme salonunda olmalısınız. Böylece istisnai durumlar dışında tek celsede boşanmanız mümkün olacak.

Daha önce kaleme aldığımız Boşanmak İçin Ne Yapılır? 6 Maddede Boşanma Süreci yazımızı okuyarak merak ettikleriniz için daha kapsamlı yanıtlar bulabilirsiniz.

tek-celsede-bosanma-avukati-4

Tek Celsede Boşanma Sebepleri

Tek Celsede Boşanma Dilekçesi 2023

Anlaşmalı boşanma için mahkemeye verilen dilekçedir. Düzenli ve hukuk diliyle hazırlanın. Kişilerin kendi başlarına hazırlamasını zor olan bir dilekçe türüdür. Dilekçenin en üst kısmına başvurunun yapılacağı mahkeme bilgisi yazılır. Sonra da boşanmanın talebi ve diğer detaylar not düşülür. En son da her iki eş de isim soyisim yazar ve imzalarını atar. Bu dilekçede iki eşin de imzası olmalı. Yoksa anlaşmalı boşanma davası açılamaz.

İstanbul’daki En İyi Tek Celsede Boşanma Avukatı

2023 yılında İstanbul bölgesinde tek celsede boşanma konusunda en iyi avukatlar aranıyor. Çünkü her birey sürecin uzamamasını istiyor. Öncelikle uzman bir hukuk bürosunun danışmanlık hizmetine ihtiyacınız var. Kötü bir avukat danışmanlığı size zaman kaybettirecektir. Tek celsede boşanma sebepleri hakkında bilgi ve donanıma sahip avukatlarımız bu konuda İstanbul’un en iyisi. Sizlere samimi, güvenilir ve anlayışlı bir yaklaşım sunuyoruz. Davanızı baştan sona takip ediyor ve hızlı bir şekilde boşanmanızı mümkün kılıyoruz.

 

Tek celsede boşanma avukatı telefonu: 0 (505) 877 54 25

İlginizi çekebilir: En İyi İzmir Boşanma Avukatı Telefonu – 0 (505) 877 54 25