Genel

Darp Raporu Nasıl Alınır? Darp Raporu Sorgulama Yöntemi 2023

dar-raporu-nasil-alinir-4

Kasten yaralama eylemi sonucunda mağdur bireyler darp raporu nasıl alınır? araştırmasına başlıyor. Özellikle boşanma ve ceza davalarının açılmasında, görülmesinde ve sonuçlanmasında darp raporları en etkili delil niteliği görmektedir. Mağduriyetin kanıtlanması, suçluların hak ettikleri cezayı alması ve maddi manevi tazminat alınabilmesi için bu rapora önem verilmelidir. Kişinin konu hakkında bilinçlenmesi, onun süreç boyu büyük faydasına olacaktır. Peki ama 2023 yılında darp raporunu nasıl alabiliriz? Nereden alınır? Zamanaşımı var mı? Hepsi ve daha fazlasını bu yazıda bulacaksınız.

Darp raporunu almadan önce, bu kelimenin manasını öğrenmekte fayda var. Darp, arapça kökenli bir kelimedir. Arap dilinde “bir bireyi yahut topluluğu çıplak elle yaralama” manasına gelir. Türkçede ise “vurma, çarpma ve dövme” kelime anlamına sahiptir. Hukuk diliyle incelediğimizde de kişinin, başka bir bireye fiziksel şiddet uygulama, zarar verme ve kasten yaralama gibi durumların oluşmasıdır.

darp-raporu-nasil-alinir-1

Darp Raporu Nasıl Alınır

Darp Raporu Nasıl Alınır? 2023 Yılı Darp Raporu Alma Yöntemi

Darp raporu alabilmek için öncelikle şiddete uğrayan mağdur kişi olmanız gerekir. Yani kimse gidip bir başkası adına rapor alamaz. Sözlü ya da yazılı ifade ile rapor istenemez. TCK’ya göre ciddi ve belirleyici bir delil olduğu için, raporun oluşturulma şeklinde yetkili kurumlar özenli ve dikkatli davranır. Darp raporu nasıl alınır? sorusunun 2023 güncel cevabına geçecek olursak bunun birden fazla yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. En bilinen şekli ise sağlık kurumlarına gitmektir. Zira doktor muayenesi ile oluşturulan bir evraktır.

Darp, şiddet ve kasten yaralama sonucunda darp raporu almak için 4 yöntem bulunur:

  • Özel hastaneler
  • Devlet hastaneleri
  • Sağlık ocakları
  • Aile hekimliği
darp-raporu-nasil-alinir-2

Darp Raporu Nasıl Alınır

1.      2023 Yılında Özel Hastanelerden Darp Raporu Alınabiliyor

Darp davası açabilmek için darp raporuna ihtiyaç duyulur. Özel hastaneler de bu raporun alınabileceği yetkili kurumlardır. Rapor ücreti genelde 800 TL ile 2,200 TL arasındadır.

2.      2023 Yılında Devlet Hastanelerinden Darp Raporu Alınabiliyor

Devlet hastaneleri, ücretsiz ve kolay bir şekilde darp raporunun alınabileceği yerlerdir. Aynı zamanda şikayete tabi bir dava türü olmadığı için, rapor oluşturulduktan sonra darp var ise şikayet otomatikman başlamaktadır.

3.      2023 Yılında Sağlık Ocaklarından Darp Raporu Alınabiliyor

Darp raporu nasıl alınır sorusunun önemli bir yöntemi de sağlık ocaklarıdır. Her mahallede bir sağlık ocağı bulunur. Mağdur kişiler, hiç vakit kaybetmeden gördüğü şiddet sonrasında bu kurumlara giderek ücretsiz bir şekilde rapor isteyebilir.

4.      2023 Yılında Aile Hekimliğinden Darp Raporu Alınabiliyor

Aile hekimlikleri de darp raporunun alındığı yerlerden birisidir. 2023 yılında darp raporunu bu sağlık kurumlarından ücretsiz ve pratik bir şekilde alabilirsiniz. Detaylı tetkik istendiği durumlarda, aile hekimlikleri bireyleri büyük hastanelere de yönlendirebiliyor.

Darp Raporu Sorgulama İşlemi 2023

Darp raporu nasıl alınır sorusu kadar sonuçların nereden ve nasıl görüntüleneceği de merak edilir. E-Devlet üzerinden bireyler rapor bilgilerine ulaşabilir. Hastanelerde rapor sonuçları kimi zaman anlık olarak çıkmaz. Mağdur bireyler E-Devlette oturum açarak sonuçları buradan takip edebiliyor. Sorgulama işlemini yapmak için sırasıyla şu adımları izleyebilirsiniz…

E-Devlet üzerinden darp raporu sorgulama işlemi:

  • E-Devlet üyeliğinizi açın
  • Arama kısmına “Darp Raporu” yazın
  • Çıkan linke tıklayın
  • Raporları Sorgula sekmesine tıklayın

2023 yılında E-Devlet üzerinden darp raporu sorgulamak için linke tıklayınız.

Darp raporunun sorgulanabileceği diğer bir seçenek de muayene olduğunuz sağlık kurumuna gidebilir, doktoru telefonla arayarak sonuçları öğrenebilirsiniz. Raporun resmi belgesinin aslını da yine sağlık kurumundan temin edebilirsiniz.

darp-raporu-nasil-alinir-3

Darp Raporu Nasıl Alınır

Darp Raporu E-Devlet Üzerinde Görüntüleniyor mu?

Evet, 2023 – 2024 yılı içerisinde alınan tüm darp raporları, E-Devlet platformu üzerinden görüntüleniyor. Sonuçları görmek için E-Devlet üzerinde oturum açmak yeterli olacaktır.

Darp Raporu Alınma Süresi | Zamanaşımı Var mı?

Darp raporunda zamanaşımı var mı araştırması tarafımıza sık iletiliyor. Hemen açıklık getirelim. 2023 – 2024 yılı güncel kanun maddelerine ve uygulamalarına göre herhangi bir zamanaşımı yoktur. Buna darp raporu almak süresiz haktır da diyebiliriz. Şiddet gördükten sonra isterseniz 1 sene sonra da gidebilirsiniz. Fakat süresiz oluşu geç kalacağınız anlamına gelmesin. Darp raporu, fizikte oluşan morluklar, kesi ya da farklı zararları tutanak altına alınmasıdır. Vücutta morarıklıkların ortalama 1 ay içerisinde geçtiği düşünülünce geç kalınmamasında fayda var. Aksi halde raporun sonuçları, istediğiniz ölçüde çıkmayabilir.

Darp Raporu Ne İşe Yarar?

Bu rapor, boşanma davalarında ve ceza davalarında karşımıza sık çıkıyor. Temelde delil sunma işine yarar. Yani şöyle özetlemek mümkün: darp raporu alarak faile açtığınız davada elinizi büyük oranda güçlendirirsiniz. Boşanma davalarında da velayet, nafaka, tazminat ve mal paylaşımı gibi konularda darp raporları çok etkili olmaktadır.

Yalandan Darp Raporu Almak ve Cezası 2023

Darp raporu, kesin bir adli hüküm ya da belge niteliği taşımaz. Bu belgenin sonuçlarına, davanın akışı içerisinde mahkeme heyetinin de ikna olması gerekir. Günümüzde yalan beyanla darp raporu alanların da olduğu unutulmamalı. En az darp raporu nasıl alınır sorusu kadar önemlidir. Böyle bir durumda karşı tarafa dava açma hakkınız vardır. Eğer yalan kanıtlanırsa, yalan rapor alan kişiye ciddi hukuki yaptırım uygulanır.

Darp Raporu Alındıktan Sonra Yapılacak İşlemler 2023

Aldığınız darp raporu ile dava açabilir, maddi manevi tazminat hakkınızı kullanabilirsiniz. Rapor ve dilekçe ile birlikte mahkeme başvurarak dava açabilirsiniz. Ayrıca bu raporları savcılığa ya da karakola da teslim edebiliyorsunuz ve şikayetçi olabiliyorsunuz.

T.C. YARGITAY Ceza Genel Kurulu Esas No: 2017/35 Karar No: 2017/210 Karar Tarihi: 04.04.2017

09.01.2009 tarihinde katılanın, zeytin toplamakta olan sanıkla tartıştığı, tartışma sırasında sanık tarafından darbedilerek bacağından yaralandığı iddiasıyla telefonla durumu ilçe jandarma komutanlığına bildirdiği, aynı gün görevlilerce götürüldüğü Çine Devlet Hastanesi’nde düzenlenen adli raporda, katılanın sağ bacağında basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilecek nitelikte morluk ve yaygın ekimozların bulunduğunun belirtildiği olayda; katılanın anlatımları ve bu anlatımlar ile uyumlu adi rapor içeriği, tanık Cihan’ın olay günü sanıkla katılan arasında tartışma yaşandığına ilişkin beyanları ve sanığın da olay günü katılanla zeytin toplama nedeniyle tartıştığını doğrulaması hususları birlikte değerlendirildiğinde, sanığın üzerine atılı kasten yaralama suçunun sübuta erdiğinin kabulü gerekmektedir.

Bu itibarla, yerel mahkeme direnme hükmünün, sanığın kasten yaralama suçundan mahkûmiyeti yerine beraatine karar verilmesi isabetsizliğinden bozulmasına karar verilmelidir.

SONUÇ:

Açıklanan nedenlerle;

1- Çine (Kapatılan) Sulh Ceza Mahkemesinin 30.05.2013 gün ve 125-259 sayılı direnme hükmünün, sanığın kasten yaralama suçundan mahkûmiyeti yerine beraatine karar verilmesi isabetsizliğinden BOZULMASINA,

2- Dosyanın, mahalline iadesi için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına TEVDİİNE, 04.04.2017 tarihinde yapılan müzakerede oybirliğiyle karar verildi.

Bu konuyla ilgili çok daha iyi bilgiyi Kasten Yaralama Suçu Nedir? Nasıl Açılır? Haksız Tahrik yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

Darp mağdurları için avukat telefonu: 0 (505) 877 54 25

İstanbul darp avukatı telefonu: 0 (212) 708 12 00

Darp davası avukatı telefon: 0 (212) 708 11 22

İlginizi çekebilir: Aile Konutu Şerhi Koyma Kaldırma Yöntemi ve Dilekçesi