Genel

Zina Nedeniyle Boşanma Davası Açmak | Gerekli 4 Delil

Zina nedeniyle boşanma davası, evli çiftlerden birinin diğerini aldatması sonucuyla başlatılan hukuki süreçtir. Bu süreçte mağdur taraf boşanmak ve bunu yaparken de maddi manevi tazminat haklarını kullanır. Aynı zamanda velayet konusu da bu sürecin içerisine dahil edilmektedir. Zina kaynaklı boşanmalar Türk Medeni Kanunu kapsamında görülmektedir. Aldatmanın çok farklı yolları vardır. Sözlü, duygusal olduğu kadar cinsel yolla da gerçekleştirilebiliyor. Eğer ki eşiniz sizi cinsel yöntemler ile aldatma eyleminde bulunduysa dava açma, maddi ve manevi tazminat talebinde bulunma hakkınız var. Peki ama süreç nasıl ilerliyor? Dava nereye nasıl açılıyor? Dilekçe örneği nasıl? İşte detaylar…

Zina Nedeniyle Boşanma Nedir?

Bir kişi eşi ile arasına üçüncü bir kişiyi sokuyorsa ve burada cinsel yollu bir ilişki yaşanıyorsa hukuk literatüründe buna zina denmektedir. Bu eylemin ardından mağdur olan kadın ya da erkek bireylerin hukuksal haklarını aramasına ise zina nedeniyle boşanma adı verilir. Temelde evliliği sonlandırma mücadelesi olsa da yanında daha birçok misyonu da olabilmektedir. Mağdur kişi dilerse hiçbir şey talep etmeden direkt boşanma hakkına sahiptir. Lakin yaşadıkları sebebiyle maddi kazanç ve velayet konularında da işi hukuki zemine taşıyabilir.

zina-nedeniyle-bosanma-2

Zina Nedeniyle Boşanma

Zina, Türk Medeni Kanunu’nda “ağır suç” niteliği kapsamına sokulmuştur. Mağdur taraflar bu özel istisna sayesinde hukuk mücadelesinde her zaman avantajlı olmaktadır. TMK 161 maddesinde konu hakkında şunları söyler:

 • Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir.
 • Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve herhâlde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.
 • Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

Görüldüğü üzere kanun çok net açıklamaktadır. Eğer zina gibi kötü bir durum ile karşılaştıysanız kesinlikle kanunlar sizin yanınızda. Bunu bilerek dava açma yolunu kullanmalısınız. Ayrıca zaman aşımına uğramadan bu yapmanızı öneriyoruz. Hür Hukuk Bürosu İstanbul başta olmak üzere tüm ülke genelinde zina nedeniyle boşanma davalarına bakmaktadır. Aldatmada Çocuğun Velayeti Kime Verilir? ve Boşanma Davası Nerede Açılır? yazılarımızda da konuyu detaylandırdık. Bizimle iletişime geçin, mağduriyetinizi birlikte giderelim. Günün sonunda kazanan taraf siz olun ve yaşadıklarınızın karşılığını alın.

Zina Nedeniyle Boşanma Davası Açmak

Bir boşanmada zina kozunun kullanılabilmesi ve bu tür bir davanın açılabilmesi için öncelikle 2 maddenin olması gerekmektedir. Bunlardan ilki ilişki yaşayanların evli olmamaları gerekiyor. Diğeri de bu kişilerin cinsel anlamda bir birliktelik yaşamış olmaları deliller ile ispatlanmalıdır. Burada bireyler normal bir ilişkiyi zina ile karıştırarak hata yapıyor. Örneğin bir çay bahçesinde eşinizin karşı cinsi ile oturup çay içmesi ya da bir gece kulübünde dans etmeleri zina kapsamına girmez. Bu tanımdan yola çıkarak zina nedeniyle boşanma davası açmak için net olarak cinsel birliktelik aranmaktadır.

Çok önemli detaylardan birisi de davayı açacak kişinin yapılan zina işini affetmemiş olması gerektiğidir. Eğer ki yaşanan cinsel birlikteliği ve ihaneti bir defa hukuk nezdinde affettiyseniz, bir daha bu konuyu göstererek boşanma davası açamıyorsunuz. Bu nedenle bir avukata danışılmasını kesin ve faydalı görüyoruz. Yanlış bir hamle sizin mağdur olduğunuzla kalmanıza sebep olabilir. Hür Hukuk Bürosu avukatlarını arayarak böyle bir mağduriyet yaşamanın önüne geçebilirsiniz.

Zina nedeniyle boşanma avukat telefonları:

 • 0 (533) 898 08 09
 • 0 (212) 708 12 00
 • 0 (212) 708 11 22

Zina Nedeniyle Boşanma Davası Dilekçe Örneği

Zina yaşarsanız ve boşanma davası açmak isterseniz öncelikle bir dilekçe hazırlayıp mahkemeye sunmanız gerekecek. Normal boşanma davalarına oranla çok daha zor bir dilekçedir bu. Çünkü en baştan usule uygun hazırlanırsa dava sürecinden verim alınması daha mümkün olabilmektedir. Dileyen kendi de doldurabilir muhakkak ancak uzman bir avukatın el atması çok daha değerli bir unsurdur.

Zina nedeniyle boşanma davası dilekçe örneğini indirmek için tıklayın >>

Yukarıda yazdığımız bir örnek dilekçedir. Fikir vermesi açısından düzenledik. Her davanın türüne ve olgularına göre farklı nitelikte hazırlanması gerekiyor. Bu alanda bir yardıma ihtiyacınız var ise bizler verimli bir avukat müvekkil ilişkisi kurmaya hazırız. Hak kaybı yaşamamanız ve maddi manevi tazminat kazanmanız için profesyonel bir hizmete talibiz.

zina-nedeniyle-bosanma-3

Zina Nedeniyle Boşanma

Zina Nedeniyle Boşanma Davası Açma Süresi

Boşanma davası açmak için dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de zinanın ardından dava süresinin kaçırılmamasıdır. Türk Medeni Kanunu bu konuda zinayı öğrenene eşin 6 aylık süreçte dava açmasını söyler. Ayrıca olayın yaşanmasının ardından 5 sene içerisinde de boşanma hakları vardır. Bu zaman limitleri aşılmamalıdır. Aksi halde hakkınız son bulmuş oluyor.

Zina Nedeniyle Boşanma Davası Zaman Aşımı

Eğer başınızdan bir zina olayı geçtiyse, bunun yaşandığı tarihten itibaren 5 yıllık süreçte dava açmanız gerekiyor. Fakat 5 yıl zaman zarfı açılırsa zina nedeniyle boşanma davasında zaman aşımına düşersiniz ve hak kayı yaşarsınız. Hukuk yolu sizin adınıza tamamen kapanmaktadır. Bu nedenle Hür Hukuk Bürosu olarak aldatılmanız durumunda hiç vakit kaybetmeden avukatınız ile irtibat kurmanızı öneriyoruz. Deneyimli avukatlar hızla gerekli olan delilleri hukuk boyutuna taşır ve süreci başlatır. Böylece zaman aşımı sorunsalı ile karşılaşmaz mağdur taraflar.

Zina Nedeniyle Boşanma Davası İçin Gerekli Deliller

Eğer ki bir birey zina nedeniyle boşanma davası açmak istiyorsa öncelikle karşı tarafın mutlaka zina eylemini gerçekleştirmiş olması gerekmektedir. Mahkemeler bu eylemde bir cinsel birleşme unsuru arar. Zina sayılmayan eylemler şunlardır:

 • Öpüşmek,
 • Birlikte dolaşmak,
 • Birlikte yemek yeme,
 • Sarılma,
 • Seyahat etme.

Günümüzde zinayı ispatlamak gerçekten de zor bir iştir. Normalde en kesin yolu suçüstü yapmak olsa da günümüz koşulların bu pek de mümkün değil. Peki ama zina davasında delil nasıl toplanacak? Bunun yanıtını zaten Yargıtay vermiştir. Kanun, bir eylemi zina saymak için illaki suçüstü delillere ihtiyaç duymaz. Çok net ve belirgin emareler kanıtlamak adına yeterli olacaktır. İşte zina sayılan suç unsurları:

 • Karşı taraf ile imam nikahı kıyılması,
 • Birlikte aynı evde yaşamaları,
 • Zina yapan kişinin 3. Kişiye ev tutması,
 • Birlikte aynı otel odasında kaldıklarının ispatlanması.

Yukarıda belirttiğimiz detaylar Türk Medeni Kanunu’na göre zina kapsamına girmektedir. Eğer eşinizin böyle durumlar içine düştüğünü düşünüyorsanız hemen bizi arayın, yaşadıklarını delillendirelim ve dilekçe ile boşanma sürecini başlatalım. Sadece dava açmanın değil aynı zamanda delil toplanmasında da bireylere yardımcı olmaktayız.

Zina nedeniyle boşanma davası açmada mahkemeye gerçek ve etkili deliller sunmak çok ama çok önemlidir. Avukatlar, hangi tür delillerin zina kapsamında olduğunu iyi bilirler ve bu konuda sizlere yardımcı olurlar. Eğer ki yaşadığınız şeylerin ve delillerin yeterli olmadığı düşünülürse sizlerin boşa vakit harcamaması için uyarırlar. Diğer yandan yaşadığınız bu elzem olaydan ötürü karşı taraftan yüklü miktarlarda tazminat alabileceğinizi de unutmayın. Kanunlarımız zinaya uğrayan eşlerin fazlasıyla yanında bulunmaktadır. Bu haklarınızı ötelemeyin ve size yapılan yanlışın hesabını muhakkak ki kanun zemininde sorgulayın. Böylece acınız bir nebze de olsa dinmiş olacaktır.

 

İlginizi çekebilir: Ümraniye Avukat Hizmetleri